Jump to content

επιλογη φιλτρου


beymakias

Recommended Posts

τι μου προτείνεται να πάρω.....4 2217 η 1 2180 της ehim???θα πάρω ένα 700 λίτρο και θα βάλω αφρικανες..........

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτείνεται να πάρω.....4 2217 η 1 2180 της ehim???θα πάρω ένα 700 λίτρο και θα βάλω αφρικανες..........

To oτι το κοστος του 2180 ειναι περιπου οσο 3-4 2217 δεν συμαινει οτι μπορει να κανει την ιδια δουλεια με 4 2217.

Απλα εχει περισοτερες ευκολιες και ενα θερμαντηρα 500W.

Εγω θα σου προτινα να βαλεις ενα 2260 εχει μεγαλυτερη κυκλοφορια αλλα λιγο μικροτερο καδο και ειναι κατα περιπου 110 ευρω φθινοτερο.

Τωρα αν το κοστος δεν σε απασχολει και θες να στηριξεις τη βιολογια σου σε 2 φιλτρα,για καλυτερη κυκλοφορια μεγαλυτερο ογκο υλικων και επιφυλαξη σε περιπτωση που χαλασει το ενα,να εχεις το αλλο προσορινα,μπορεις να παρεις 2 2260 η' ενα 2260 και 1 2217.

Οι παρακατω τιμες ειναι ενδεικτικες απο το ιδιο καταστημα και οι 3 για να δεις και το κοστος σε καθε επιλογη:

2217: 127euro Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα χωρητικότητα κάδου 6 λίτρα

2260: 263euro Κυκλοφορία 1900 λίτρα/ώρα χωρητικότητα κάδου 18 λίτρα

2180: 378euro Κυκλοφορία 1700 λίτρα/ώρα Χωρητικότητα κάδου: 25 λίτρα

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

τι μου προτείνεται να πάρω.....4 2217 η 1 2180 της ehim???θα πάρω ένα 700 λίτρο και θα βάλω αφρικανες..........

σε αυτα τα λιτρα το καλυτερο θα ηταν ενα σαμπ.σκεψου το λιγο αν γεινεται να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λιτρα το καλυτερο θα ηταν ενα σαμπ.σκεψου το λιγο αν γεινεται να το κανεις

:D

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου πιστευω ότι ήταν σαφές με ενδιαφέρουν μόνο τα φιλτρα και επειδή οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει θέλω να βάλω ότι καλύτερο από φίλτρο μίας και μόνο μια φορά θα τα αγοράσω γι'αυτό παρακαλω να μου πείτε τις γνώμες σας μόνο για φίλτρα τα σαμπ δεν τα εμπιστεύομαι καθολου........

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου πιστευω ότι ήταν σαφές με ενδιαφέρουν μόνο τα φιλτρα και επειδή οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει θέλω να βάλω ότι καλύτερο από φίλτρο μίας και μόνο μια φορά θα τα αγοράσω γι'αυτό παρακαλω να μου πείτε τις γνώμες σας μόνο για φίλτρα τα σαμπ δεν τα εμπιστεύομαι καθολου........

μια μονο τοποθετηση για τα σαμπ, εχουν το ασυναγωνιστω πλεονεκτιμα οτι υπαρχει οξυγωνο(ανοιχτα) πραγμα παααρα πολυ χρησιμο για τα βακτηρια. τωρα καλη επιτυχια στο φιλτρο που θα επιλεξεις. θα σου πουν τα παιδια, εγω δεν εχω εξωτερικο και δεν ξερω. καλη συνεχεια φιλε :D

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου πιστευω ότι ήταν σαφές με ενδιαφέρουν μόνο τα φιλτρα και επειδή οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει θέλω να βάλω ότι καλύτερο από φίλτρο μίας και μόνο μια φορά θα τα αγοράσω γι'αυτό παρακαλω να μου πείτε τις γνώμες σας μόνο για φίλτρα τα σαμπ δεν τα εμπιστεύομαι καθολου........

Aφου πολυ σωστα ξεκαθαρισες τη θεση σου,η δικη μου απαντηση και η δικη μου επιλογη για τη περιπτωση σου ειναι 2 eheim 2260 η' 2 fluval FX5.

Aν και εφοσον στηριζες τη θερμανση σου σου στα 500w του 2180 θα σου προτινα 2 jager 300w τοποθετοντας τους στις 2 γωνιες.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

τι μου προτείνεται να πάρω.....4 2217 η 1 2180 της ehim???θα πάρω ένα 700 λίτρο και θα βάλω αφρικανες..........

Τα 700 lt είναι καθαρά?Εαν είναι μεικτά και εισαι διατεθειμένος να τα κάνεις σωστό βιοτοπικό τότε 2Χ2217 και 2 κυκλοφορητές 3-5000 λίτρα και είσαι καλυμένος...

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Τα 700 lt είναι καθαρά?Εαν είναι μεικτά και εισαι διατεθειμένος να τα κάνεις σωστό βιοτοπικό τότε 2Χ2217 και 2 κυκλοφορητές 3-5000 λίτρα και είσαι καλυμένος...

Φιλικά Νικος

Mε 12 λιτρα βιολογια 6+6 θα μπορεσει να υπερκαλυψει 700 λιτρα;

Ta 1000+1000 λιτρα του αδειου καδου δεν καλυπτουν καν το τυπικο κανονα x3 τα λιτρα,ποσο μαλλον αν τα γεμισει με βιολογικο υλικο που θα λειτουργουν ας υποθεσουμε στα 600-700/ωρα.

Επισης μιλωντας για πολυ καλη φιλτρανση οπως ζητησε και τονισε και οχι για οριακη-κανονικη, πολλες φορες παμε στα x5 η' x6 λιτρα/ωρα και για πολυ μεγαλυτερο ογκο βιολογιας.

Αυτοι ειναι οι 2 λογοι(3ος το κοστος) που οι περισοτεροι καταληγουν στο sump.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και κυριος τον dragonld που ηταν αρκετα σαφες και θα συμφωνησω μαζι σου για αυτο που λες για τον καδο......αποφασησα λοιπον να παρω 2 2260 + 1 2217 για να βαλω μονο βαμβακι μεσα και επιπλεον το fx5 που εχω στο 250 λιτρο μου......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και κυριος τον dragonld που ηταν αρκετα σαφες και θα συμφωνησω μαζι σου για αυτο που λες για τον καδο......αποφασησα λοιπον να παρω 2 2260 + 1 2217 για να βαλω μονο βαμβακι μεσα και επιπλεον το fx5 που εχω στο 250 λιτρο μου......

2 2260 + 1 2217 + 1 FX5 θα ελεγα οτι ειναι πολλα,μια και εχω δει 720λιτρα και 1280λιτρα να δουλευουν με τελεια αποτελεσματα το 1 με 2 FX5 και το αλλο με 2 2260,επισης σκεψουν και τους 8 σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης που θα πρεπει καπως να τους καλυψεις.

Με 2 2260 εισαι υπερκαλυμενος,τωρα αν παρεις 2217 για να βαλεις μονο υαλοβαμβακα, να το βαλεις σαν προφιλτρο,μην το αφησεις να δουλευει μονο του.

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις και περιμενουμε μια αναλυτικη παρουσιαση για να το θαυμασουμε και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου πιστευω ότι ήταν σαφές με ενδιαφέρουν μόνο τα φιλτρα και επειδή οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει θέλω να βάλω ότι καλύτερο από φίλτρο μίας και μόνο μια φορά θα τα αγοράσω γι'αυτό παρακαλω να μου πείτε τις γνώμες σας μόνο για φίλτρα τα σαμπ δεν τα εμπιστεύομαι καθολου........

2 Χ 2080 (μαμα υλικα και στησιμο)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με στεναχωρουσε τοτε λυθηκε γιατι δεν ηθελα και να βγαλω το fx5 απο το 250λιτρο......τοτε σκεφτομαι να παρω 2 2260 και 1 2217 σαν μηχανικο....οταν με το καλο τα παρω θα ππροσπαθησω να κανω μια καλη παρουσιαση μιας και δεν τα παω πολυ καλα με αυτα.....τωρα για τις σωληνες δεν 8α φενονται στο σημειο που θα μπουν......σας ευχαριστω πααααρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Link to comment
Share on other sites

2 Χ 2080 (μαμα υλικα και στησιμο)

:D:D

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα τι κανεται προβληματιστηκα :D:D:)

2260 η 2080.............??????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα τι κανεται προβληματιστηκα :D:)<_<

2260 η 2080.............??????????????????????????

Oποιο και να επιλεξεις απο τα 2 φαντασου οτι με 1 μπορεις να υποστηρηξεις τα 700 λιτρα και με 2 εχεις μια παρα πολυ καλη φιλτρανση σε ροη και σε ογκο υλικων.

Το 2260 ειναι σαν τα classic με λιγοτερα μηχανικα μερη λιγοτερους αυτοματισμου αρα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης,επισης η αντλια του ειναι εξω απο το καδο οποτε μπορεις να την αντικαταστησεις ευκολα ακομα και με μια αντιστοιχη αλλης εταιριας.

Το 2080 ειναι της σειρας professional με περισοτερα μηχανικα μερη περισοτερους αυτοματισμους και ισως λιγοτερη διαρκεια ζωης απο ενα classic.

Eφοσον εχεις δουλεψει το FX5 και το ξερεις,γιατι δεν δοκιμαζεις 2 καινουρια FX5 στα 700 λιτρα; :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...