Jump to content

κιτρινο χρυσοψαρο


zkfox

Recommended Posts

Γειά σας! Σήμερα μου φέρανε δώρο ένα πολύ όμορφο χρυσόψαρο και το έχω βάλει σε ένα 70λιτρο ενυδρείο. Μέσα έχει μόνο αυτό το ψαράκι μαζί με 2 apple snails. Είναι αρκετά τα λίτρα για το ψαράκι? (εννοώ από άποψη χώρου, αν το αφήσω εκεί μέσα θα αναπτυχθεί κανονικά η θα μείνει μικρό?) Το ενυδρείο έχει εξωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Σήμερα μου φέρανε δώρο ένα πολύ όμορφο χρυσόψαρο και το έχω βάλει σε ένα 70λιτρο ενυδρείο. Μέσα έχει μόνο αυτό το ψαράκι μαζί με 2 apple snails. Είναι αρκετά τα λίτρα για το ψαράκι? (εννοώ από άποψη χώρου, αν το αφήσω εκεί μέσα θα αναπτυχθεί κανονικά η θα μείνει μικρό?) Το ενυδρείο έχει εξωτερικό φίλτρο

Γειά σου φίλε.. Το ενυδρείο είναι στρωμένο?? Είναι ένταξει τα στοιχεία του νερού?

Ναι μια χαρά είναι τα λίτρα του νερού σου... Λογικά θα ανεπτυχθεί κανονικά εκτός αν είναι μεγάλο σε ηλικία και την είχε βγάλει πολύ καιρό σε κάποιο μικρό χώρο..

Αλλά αν είναι πολύ μικρόσωμος το πιο πιθανόν είναι να είναι μικρός και σε ηλικία εξάλλου οι παραλαβές στα πετ σοπ συνήθως δεν κρατάνε για πολύ καιρό (για τους γνωστούς λόγους :D ). Οπότε μόλις συνέλθει το ψαράκι από το σοκ (ταλαιπωρία μεταφορών στρεσ κλπ ) νομίζω θα ανεπτυχθεί κανονικά στο χώρο αυτό....

Δώσε καμια πληροφορία για το ενυδρείο σου! :D

Link to comment
Share on other sites

βάλε μας μια φώτο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Το ενυδρείο είναι στρωμένο γιατί μέχρι προχτές είχε τροπικά τα οποία έδωσα σε ένα φίλο (3 χήρες), το διάστημα αυτό έψαχνα να δώ τι θα βάλω στο ενυδρείο αλλά σήμερα μου έφεραν αυτό το ψαράκι και είναι πάρα πολύ ωραίο ( yellow commet) και είπα να κρατήσω αυτό μαζί με τα apple snails. Το ενυδρείο λειτουργεί 2 χρόνια τώρα. Σαν υπόστρωμα έχει πολύ λίγη άμμο, χαλικάκια και πέτρες ( δεν έχω βάλει πολλά για να μην λιγοστεύουν τα λίτρα), φυτά έχει μόνο πίστια. Ξέρω οτι δεν μπορώ να βάλω άλλο λόγω λίτρων αλλά θα ήθελα τουλάχιστον αυτό να είναι μια χαρά στο ενυδρείο αυτό και αργότερα βλέπουμε ... όταν μπορέσω θα του πάρω άλλο ενυδρείο μεγαλύτερο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να βάλεις μια φωτο του ψαριού σου να βρούμε ακριβώς το είδος να δούμε αν αναλογή σ αυτά τα λίτρα.. Γιατί κάποια μεγαλώνουν..πολύ...πάρα πολύ...

Αν είναι yellow commet φτάνει μέχρι 35 cm..

Στα περισσότερα άρθρα που δίαβασα θέλει γύρω στα 10 gallon.. Δηλαδή 76 λίτρα... Οπότε καλά είσαι!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

μερικές πληροφορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Link to comment
Share on other sites

μερικές πληροφορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Chris δεν είναι common είναι comet! :D Πανομοιότυπα βέβαια είναι... με μικρές διαφορές..διαφέρουν στο μέγεθος είναι μικρότερα και λεπτότερα!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ψαράκι... :D

post-5895-1275762874_thumb.jpg

post-5895-1275762908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση:Γιατί δεν βγάζεις όλες τις πέτρες και τα βότσαλα και να βάλεις ψιλόκοκο χαλικάκι η άμμο?Ετσι θα μπορούν να αναπτυχθούν βακτήρια μέσα στον βυθό σου και μετα θα είσαι άρχοντας.Μετά αν εβαζες και 1-2 ρίζες και φυτά θα έδιχνε πολύ ωραίο

Αν πάλι εσένα σου αρέσει εμένα μου περισεύει :D

Πολύ ωραίος ο ψάρις σου πάντος.Πρεπει να είναι πολύ άνετος εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος ο ψαρις και παρα πολυ καλη ποσοτητα λιτρων...θα τα παει καλα πιστευω. παιδια στη ραχη το ασπρο δε πιστευω να ειναι ich ε???????????????

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος ο ψαρις και παρα πολυ καλη ποσοτητα λιτρων...θα τα παει καλα πιστευω. παιδια στη ραχη το ασπρο δε πιστευω να ειναι ich ε???????????????
μπορεί να φταίει ο φωτισμός
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να φταίει ο φωτισμός

οκ, γτ ο καμενος φυσαει και το γιαουρτι......

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και χρυσόψαρο και γυαλίζει... φτου φτου να είναι καλά το ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και χρυσόψαρο και γυαλίζει... φτου φτου να είναι καλά το ψαράκι!

καλα αυτο πανω απ'ολα. και το ψαρι ναναι καλα και ο ιδιος και ολοι μας :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!! :D

Δεν νομίζω να είναι άρρωστο το ψαράκι, δεν βλέπω να έχει άσπρες κηλίδες ...μάλλον ο φωτισμός θα είναι αλλά τώρα που το είπατε θα το έχω και υπόψη μου ... αλλά διάβασα οτι το ich ξεκινάει από το κεφάλι και μετά εξαπλώνεται στα υπόλοιπα μέρη οπότε φαντάζομαι οτι αν είχε κάτι θα το είχε και στο κεφάλι. Βέβαια δεν ξέρω και πολλά από ασθένειες χρυσόψαρων οπότε οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή ...

Επίσης να πώ οτι διάβασα σε ένα ξένο site οτι γενικά τα χρυσόψαρα χρειάζονται γύρω στα 180 λίτρα το ένα αλλά ρε παιδιά μήπως είναι λίγο υπερβολή??? Δεν λέω ...το καλύτερο για τον Ψαρή μου αλλά και τόσα λίτρα ενυδρείο που να το βάλω!!!

Μην με κράξετε οκ... αν μεγαλώσει πολύ και δεν τον χωράει ο τόπος θα του πάρω ...πλαστικό κουτί! :D χα χα

Θα τον ταίζω bloodworms, artemia, φυλλαράκια, pellets και βιταμίνες που μου έχουν μείνει και φαντάζομαι θα είναι αρχηγός!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!! :D

Δεν νομίζω να είναι άρρωστο το ψαράκι, δεν βλέπω να έχει άσπρες κηλίδες ...μάλλον ο φωτισμός θα είναι αλλά τώρα που το είπατε θα το έχω και υπόψη μου ... αλλά διάβασα οτι το ich ξεκινάει από το κεφάλι και μετά εξαπλώνεται στα υπόλοιπα μέρη οπότε φαντάζομαι οτι αν είχε κάτι θα το είχε και στο κεφάλι. Βέβαια δεν ξέρω και πολλά από ασθένειες χρυσόψαρων οπότε οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή ...

Επίσης να πώ οτι διάβασα σε ένα ξένο site οτι γενικά τα χρυσόψαρα χρειάζονται γύρω στα 180 λίτρα το ένα αλλά ρε παιδιά μήπως είναι λίγο υπερβολή??? Δεν λέω ...το καλύτερο για τον Ψαρή μου αλλά και τόσα λίτρα ενυδρείο που να το βάλω!!!

Μην με κράξετε οκ... αν μεγαλώσει πολύ και δεν τον χωράει ο τόπος θα του πάρω ...πλαστικό κουτί! :D χα χα

Θα τον ταίζω bloodworms, artemia, φυλλαράκια, pellets και βιταμίνες που μου έχουν μείνει και φαντάζομαι θα είναι αρχηγός!

εισαι μιαααα χαρα για τη ψαρουκλα σου. οσο για το ich μπορει να μην ξεκιναει και απο το κεφαλι αλλα μην το μελετας καθολου. δεν ειναι και πολυ δυσκολο να το περασεις αν το προλαβεις...αλλα αστω καλυτερα. καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία ...είναι φυσιολογικό το ψάρι μου να κάθεται την περισσότερη ώρα στην γωνία του φίλτρου και πότε πότε να κόβει βόλτες στο ενυδρείο? ..κατά τα άλλα τρώει μια χαρά και όταν έχω κλειστά τα φώτα νομίζω οτι είναι πιο κινητικό. Το φώς πάντως δεν είναι και πολύ δυνατό οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία ...είναι φυσιολογικό το ψάρι μου να κάθεται την περισσότερη ώρα στην γωνία του φίλτρου και πότε πότε να κόβει βόλτες στο ενυδρείο? ..κατά τα άλλα τρώει μια χαρά και όταν έχω κλειστά τα φώτα νομίζω οτι είναι πιο κινητικό. Το φώς πάντως δεν είναι και πολύ δυνατό οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό ...

To κάθε ψάρι έχει το δικό του χώρο στο ενυδρείο.. Εμένα ο μονομάχος μου κάθετε την περισσότερη ώρα σε συγκεκριμένη γωνία του ενυδρείου κάνει βέβαια βόλτες σε όλο αναλόγος τη του τραβάει το ενδιαφέρον...

Όχι δεν είναι θέμα φωτισμού... Τα περισσότερα ψάρια έχουν μάθει τις μετακινήσεις τους να τις κάνουν στο σκοτάδι για να προφυλάσοντε.. Τότε νιώθουν πιο ασφαλή και πιο σίγουρα για τις κινήσεις τους.. Γιατί? ρώτα τον θεό εγώ δεν ξέρω..! :thumbup: Αφού και οι θηρευτές νύχτα χτηπάνε.. το μάθανε το κόλπο :bowdown:

Αμα κλείσεις το φώς στο δικό μου ενυδρείο ο μονομάχος θα είναι πάντα κοντά στο σαλιγκάρι και θα του κολάει μαγκιές!!

Το κάθε ψάρι λειτουργεί ξεχωριστά στο κάθε ενυδρείο φίλε...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...