Jump to content

βοηθεια με τα αρτεμια


Recommended Posts

ετοιμα λοιπον ολα απο χτες το απογευμα, μπουκαλι, θερμανση 26-30 βαθμοι, αεραντλια και σημερα καποια στιγμη θα πρεπει να μαζεψω ε? εχω και τη συριγκα... πως ειναι τα αρτεμια? για να δω τι θα μαζεψω...μην μαζευω αυγα...

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι άσπρα μπαρμπαδέλια που κολυμπάνε ακανόνιστα πρέπει να τα δεις από κοντά για να τα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι άσπρα μπαρμπαδέλια που κολυμπάνε ακανόνιστα πρέπει να τα δεις από κοντά για να τα καταλάβεις.

H ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ EVER ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΕΜΙΑ :D:D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

H ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ EVER ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΕΜΙΑ :)<_<:D:wootwoot:

και θα σου πω απο την εμπειρια μου στη σαλονικη...οτι ναι ειναι ακριβως αυτο... μπαρμπαδελια for ever φιλε σαλονικιε. στο 2ο ετος το εμαθα αυτο :D:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. ναστε καλα ολοι :D

Link to comment
Share on other sites

και πως τα ξεπλαενο ρε παιδια? ουτε στο τουλι δεν θα καθονται αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε φίλτρο καφέ. Έχει μικρότερο άνοιγμα ματιού και οι αρτέμιες μένουν μέσα. Ξεπλένεις μετά κανονικά με νερό βρύσης. Τουλάχιστον σε πειράματα που έχω κάνει αυτός ο τρόπος λειτουργεί άψογα. Οι αρτέμιες είναι φωτοτακτικές, δηλαδή έλκονται από το φως. Βάλε μια λάμπα δίπλα από το ποτήρι που τις εκκκολάπτεις και αυτές θα μαζευτούν προς το φως, οπότε θα είναι ευκολότερη η συλλογή τους.

Link to comment
Share on other sites

Να σας περιγράψω πως μαζεύω εγώ την αρτέμια...

Χρησιμοποιώ τα αυγά της Sera η Ocean Nutrition. Βάζω 1,5 κουταλάκι στο μισό γεμάτο μπουκάλι νερό (500ml) και βάζω μικρή αερόπετρα. Σε 24 ώρες μπουρμπουλίσματον βγαίνουν τα νεογέννητα αρτέμια (90-95%). Να σημειώσω ότι η θερμοκρασία είναι του δωματίου (24-25 βαθμούς)...

1) Πριν να ταΐσω τα μικρά (μονομαχάκια) κλείνω το αέρα και αφήνω το μπουκάλι για 3-5 λεπτά. Μετά τα πιο πολλά νεογέννητα αρτέμια είναι συνήθως κοντά στο πάτο.

2) Βάζω ένα καλαμάκι του καφέ μέσα στο μπουκάλι ενώ κλείνω με δάκτυλο μια πλευρά. Μόλις ανοίγω τι τρυπούλα αρχίζει να μπαίνει νερό με αρτέμια μέσα στο καλαμάκι.... και ξανακλείνω τι τρυπούλα.

3) Μετά βγάζω το νερό με αρτέμια απο το καλαμάκι σε ένα μικρό συροτίρι (ποτήρι με λεπτό ύφασμα π.χ. μετάξι)...το νερό πέφτει στο ποτήρι ενώ η αρτέμια μένει στο ύφασμα.

4) Με ένα σταγονόμετρο βάζω λίγο καθαρό νερό πάνω στη αρτέμια για να φύγει το αλάτι...και μετά με το ίδιο σταγονόμετρο τα μαζεύω και τα βάζω στο ενυδρείο με μικρά.

...κάθε 2-3 μέρες βάζω καινούριο μπουκάλι με αρτέμια.

Μηδέν κόστο και το τάισμα παίρνει μονο 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

επεισης ενας αλλος απλος τροπος που μου εμαθε ενας φιλος απο εδω μεσα που την παραγει καθημερινα για τα θαλασσινα του,ειναι οπως τα εχεις στο μπουκαλι που εχουν εκκολαφθει τα αυγα βγαζουμε τον αερα και αφηνουμε το μπουκαλι να ηρεμησει για κανα 10λεπτο...ετσι χωριζοντε σε 3 στρωματα,στην επιφανεια που ειναι τα αυγα που εχουν εκκολαφθει (τσοφλια),στην μεση του μουκαλιου που κολυμπανε oι ναυπλιοι της artemia salina,και στον πατο του μπουκαλιου του παραμενουν τα αυγα που δεν εκκολαθφηκαν....βαλε τοτε ενα λεπτο σωληνακι αερα λιγα χιλιοστα πανω απο τα αυγα που δεν εκκολαφθηκαν και κανε μια αναρωφηση σε ενα αλλο μπουκαλι (σαν να αλλαζεις νερο απο το ενυδρειο σου) και σταματα το λιγο πριν το επιφανιακο στρωμα με τα τσοφλια φτασει στο στομιο του σωληνα...ετσι στο μπουκαλι θα εχεις το 90%+ των εκκολαφθεντων artemia...

Έγινε επεξεργασία - G.T
Link to comment
Share on other sites

επεισης ενας αλλος απλος τροπος που μου εμαθε ενας φιλος απο εδω μεσα που την παραγει καθημερινα για τα θαλασσινα του,ειναι οπως τα εχεις στο μπουκαλι που εχουν εκκολαφθει τα αυγα βγαζουμε τον αερα και αφηνουμε το μπουκαλι να ηρεμησει για κανα 10λεπτο...ετσι χωριζοντε σε 3 στρωματα,στην επιφανεια που ειναι τα αυγα που εχουν εκκολαφθει (τσοφλια),στην μεση του μουκαλιου που κολυμπανε oι ναυπλιοι της artemia salina,και στον πατο του μπουκαλιου του παραμενουν τα αυγα που δεν εκκολαθφηκαν....βαλε τοτε ενα λεπτο σωληνακι αερα λιγα χιλιοστα πανω απο τα αυγα που δεν εκκολαφθηκαν και κανε μια αναρωφηση σε ενα αλλο μπουκαλι (σαν να αλλαζεις νερο απο το ενυδρειο σου) και σταματα το λιγο πριν το επιφανιακο στρωμα με τα τσοφλια φτασει στο στομιο του σωληνα...ετσι στο μπουκαλι θα εχεις το 90%+ των εκκολαφθεντων artemia...

μαθενεις βλεπω σιγα σιγα μικρε.... :D

Link to comment
Share on other sites

...βαλε τοτε ενα λεπτο σωληνακι αερα λιγα χιλιοστα πανω απο τα αυγα που δεν εκκολαφθηκαν και κανε μια αναρωφηση

Mηπως θα ηθελε λιγο παραπανω απο λιγο χιλιοστα, γιατι ετσι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ρουφηξει και απο τα αυγα που δε εκκολαφθηκαν?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δες στο 7 και 52"

:D

Link to comment
Share on other sites

και σε χαμηλότερη θερμοκρασία εκκολάπτονται...

η αλατότητα και ο καλός αερισμός είναι το κλειδί... μη τσιγγουνεύεστε!

επίσης από την εμπειρία μου, ότι μαζέψεις την πρώτη μέρα εκκόλαψης... μετα από 24 ώρες αρχίζουν να πεθαίνουν σοριδόν οπότε καλύτερα μάζεψέ τη όλη και κατέψυξέ τη.

Link to comment
Share on other sites

Τα δίνει με αλμυρό νερό? Δεν τα ξεπλύνει??? δεν θα παθαίνουν τίποτα τα ψαρια μας???? Εγώ ξεπλύνω...

Και πως μαζεύουμε για κατάψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Τα δίνει με αλμυρό νερό? Δεν τα ξεπλύνει??? δεν θα παθαίνουν τίποτα τα ψαρια μας???? Εγώ ξεπλύνω...

Και πως μαζεύουμε για κατάψυξη?

φυσικά και τα ξεπλένεις πριν ταίσεις και πριν τα καταψυξεις...

με τον ιδιο τρόπο που τα μαζευεις για τάισμα τα βάζεις σε ένα ταπερακι με το λίγο νερο που θα έχουνε

και στη κατάψυξη.

μπορείς να συμπληρώνεις στο τάπερ όποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

επίσης από την εμπειρία μου, ότι μαζέψεις την πρώτη μέρα εκκόλαψης... μετα από 24 ώρες αρχίζουν να πεθαίνουν σοριδόν οπότε καλύτερα μάζεψέ τη όλη και κατέψυξέ τη.

Μετα απο 24ωρες τις χανεις? Γιατι?

Μονες τους χωρις φροντιδα ζουνε 3 μερες σιγουρα (τουλαχιστον σε μενα). Απο εκει και περα επεμβαινεις εσυ ταιζοντας!

Link to comment
Share on other sites

Αφού εισάγεις τις κύστεις στο νερό (αλατότητα ~30 %ο) σε 24 ώρες εκκολάπτονται σχεδόν όλα με συνεχή φωτισμό. Μετά την εκκόλαψη, οι ναύπλιοι (μικρές ανώριμες αρτέμιες) ζουν χωρίς τροφή για 72 ώρες περίπου. Εάν θέλεις να τις διατηρήσεις καθαρίζεις το νερό τους (με την ίδια ή παρόμοια αλατότητα) αφαιρώντας τις άδειες και νεκρές κύστεις και χρησιμοποιείς ως τροφή μαγιά (σε σκόνη ή ψυγείου). Η αρτέμια φτάνει σε ένα τελικό μέγεθος 1-1,5 εκ. απ' όσο έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω κατι ... η αρτεμια που παρασκευαζεται για ποσα γευματα ειναι και διατηρηται στο ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...