Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα στο ένα ψάρι έχει καταστραφεί πάνω από το 85% της ουράς του. Υπάρχει κάποια θεραπεία να ξεκινήσω γιατί η ασθένεια εξακολουθεί να προχωράει?

Γράψε μας ένα γρήγορο ιστορικό του τι έχεις κάνει μέχρι τώρα αναφέροντας φάρμακα και διάρκεια χρήσης και καλό θα ήταν να μας έβαζες και κάποια φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Eclipsegr είναι βέβαιο πως πολλά θέματα αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τον καθένα μας, ένα τέτοιο θέμα είναι και το '' ενυδρείο''. Προφανώς τα πράγματα τα βλέπουμε λίγο διαφορετικά. Για ΄μενα δεν τίθεται θέμα

''... κατ'ευθειαν(!!!) έξω από το ενυδρείο.'' αφενός γιατί τα ψάρια είναι ζωντανοί οργανισμοί κι έτσι θέλω να τα αντιμετωπίζω, μ΄'ο,τι συνεπάγεται αυτό, και αφετέρου με ικανοποιεί το γεγονός να μπορώ να επαναφέρω ένα ψάρι το οποίο έχει νοσήσει ή έστω έχει εκδηλώσει μια ασθένεια, που μετέφερε, στο ενυδρείο μου. Το οικονομικό, δεν το υπολογίζω σ΄αυτές τις περιπτώσεις κι όχι επειδή ''το φυσάω'' αλλά για τους παραπάνω λόγους.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την σ''συμβουλή'' και την τακτική ''κατ'ευθειαν(!!!) έξω από το ενυδρείο''

αλλά κράτα την για τον εαυτό σου αν αυτή σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχος!

Δεν είχα σκοπό να χαλάσω το θέμα μου αλλά ήθελα να απαντήσω και αφού έχει κλειδωθεί το άλλο θέμα το έκανα από ΄δω. Για ΄μένα κλείνει εδώ!

Στο δια ταύτα τώρα. Η μόνη θεραπεία η οποία έχω κάνει είναι με Melafix και Pimafix για 7 ημέρες. Στη συνέχεια έκανα αλλαγή νερού και έβαλα άνθρακα για 24 ώρες. Melafix για άλλες 7 ημέρες και στη συνέχεια ξανά αλλαγή νερού και ενεργός άνθρακας. Melafix για άλλες 7 ημέρες και στη συνέχεια ξανά αλλαγή νερού και ενεργός άνθρακας. Μετά την δεύτερη εβδομάδα θεραπείας υπήρχε βελτίωση. Όταν τελείωσε και η τρίτη όμως επιδεινώθηκε η κατάσταση των πτερυγίων.

Βάζω κάποιες φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω αν βοηθάνε, δεν μπορώ να βγάλω καθαρότερες.

P6280130.jpg

P6280101.jpg

Σήμερα τα ψάρια μεταφέρθηκαν σε ενυδρείο ''καραντίνα'' ενός φίλου. Όλες οι θεραπείες από ΄δω και πέρα θα γίνουν εκεί.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα τώρα. Η μόνη θεραπεία η οποία έχω κάνει είναι με Melafix και Pimafix για 7 ημέρες. Στη συνέχεια έκανα αλλαγή νερού και έβαλα άνθρακα για 24 ώρες. Melafix για άλλες 7 ημέρες και στη συνέχεια ξανά αλλαγή νερού και ενεργός άνθρακας. Melafix για άλλες 7 ημέρες και στη συνέχεια ξανά αλλαγή νερού και ενεργός άνθρακας. Μετά την δεύτερη εβδομάδα θεραπείας υπήρχε βελτίωση. Όταν τελείωσε και η τρίτη όμως επιδεινώθηκε η κατάσταση των πτερυγίων. *

*Επίσης η προσθήκη Ektozon σε κάθε αλλαγή. Αν μπορεί να θεωρηθεί αυτό θεραπεία.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, μετά από Melafix και Pimafix δεν είναι αναγκαίος ο άνθρακας. Η αλλαγή νερού αρκεί, που ούτε αυτή είναι αναγκαία, αλλά επειδή ακολουθούσες θεραπεία με δύο διαφορετικά σκευάσματα, καλώςέκανες αλλαγές.

Επί του θέματος...

Πολύ φοβάμαι ότι έχουμε πέσει ίωση. Η ίωση δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται άμεσα... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρέχεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στα ψάρια σου από θέμα νερού, διατροφής και βιταμινών και από κει και πέρα όσα είναι δυνατά να αντέξουν.

Πριν όμως βγούμε σε αυτό το συμπέρασμα Θα ήθελα να δοκιμάσουμε Bactopur direkt ή General Cure. Τα ψάρια σου είναι αδύνατα? Βλέπεις τις κοιλιές τους μαζεμένες? Αν ναι, τότε μπορεί να έχουμε να κάνουμε σε εσωτερικά βακτήρια. Αν τα ψάρια τρώνε, τότε σπασμένες ταμπλέτες BactoTabs πιθανόν να βοηθούσαν.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, ενημέρωσέ μας για την συμπεριφορά πλέον των ψαριών καθώς και για το αν είναι όντως αδύνατα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοιλίες των ψαριών δείχνουν μια χαρά, δεν είναι αδύνατα και τρώνε με όρεξη. Θα ξεκινήσω θεραπεία, αφού πρώτα προμηθευτώ τα συγκεκριμένα φάρμακα, (τα γνωστά προβλήματα της περιφέρειας που λέγαμε).

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...