Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ ΣΕ Carrefour ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

εχω ενα ενυδρείο 100 λίτρων aquatlantis απο carrefour

εχει μια λάμπα Τ8 25W και το ενυδρείο είναι φυτεμένο με πολύ εύκολα φυτά

χωρίς υπόστρωμα δυστηχώς μόνο με υγρό λίπασμα

εχω δει στο forum για DIY δευτερη μικρότερη λάμπα αλλα μασάω στο ότι το καπάκι

είναι λίγο εως πολύ περίεργο.

Θα μπορούσα τέλος πάντων να αλλάξω την λάμπα με κάποια πιο ιδανική για τα φυτά

εχω δει σε κάποιο eshop την παρακάτω πες τε μου την γνώμη σας ?????????

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1547

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι μονη της (δλδ χωρις να λειτουργει παραλληλα με μια διαφορετικη λαμπα) θα σε ικανοποιησει το θερμο κιτρινωπο χρωμα της.

Σιγουρα πρεπει να σκεφτεις την προσθηκη καποιου ανακλαστηρα.

Επισης, πρεπει να σκεφτεις την ταυτοχρονη αναβαθμιση του τροφοδοτικου της λαμπας.

Νομζω το ενυδρειο αυτο δεν εχει ψηφιακο μπαλαστ, κατι που μειωνει τραγικα τη ζωη της λαμπας και ενας απο τους λογους που η λαμπα αυτη κοστιζει περισσοτερο ειναι η μακροζωια της, κατι που που θα παει χαμενο με μη ψηφιακο μπαλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι μονη της (δλδ χωρις να λειτουργει παραλληλα με μια διαφορετικη λαμπα) θα σε ικανοποιησει το θερμο κιτρινωπο χρωμα της.

Σιγουρα πρεπει να σκεφτεις την προσθηκη καποιου ανακλαστηρα.

Επισης, πρεπει να σκεφτεις την ταυτοχρονη αναβαθμιση του τροφοδοτικου της λαμπας.

Νομζω το ενυδρειο αυτο δεν εχει ψηφιακο μπαλαστ, κατι που μειωνει τραγικα τη ζωη της λαμπας και ενας απο τους λογους που η λαμπα αυτη κοστιζει περισσοτερο ειναι η μακροζωια της, κατι που που θα παει χαμενο με μη ψηφιακο μπαλαστ.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

αλλα γιατί μου φένονται δύσκολα

τι είναι ο ανακλαστήρας και πως μπορώ να βάλω??

και τι είναι το ψηφιακό μπαλαστ και πως μπορώ να βάλω??? (στο ενυδρείο εχει μια ασφάλεια για την λάμπα)

κάποιος στο forum εκανε μια πατέντα αλλα μου φένεται επικύνδινο με αυτοκόλλητο διπλή όψης

πές μου την γνώμη σου και για την πατέντα που εκανε με το led σποτάκι (που φένεται κάπως εύκολη)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33943

Link to comment
Share on other sites

- Θα ήταν καλό να αναφέρεις ποιά φυτά έχεις..(αν δεν ξερεις ονόματα βάλε μία φωτό μήπως και κάποιος τα αναγνωρίσεί).

- Πόσο καιρό υπάρχουν τα φυτά μέσα στο ενυδρείο;

- Για ποιό λόγο ακριβώς θέλεις να αλλάξεις τη λάμπα; Δεν αναπτύσσονται; Βλέπεις κάποιο πρόβλημα;

- Πόσες ώρες ανάβει το φως κάθε ημέρα;

Από ηλεκτρολογικά, αν δεν ξέρεις καλό είναι να μην πειραματιστείς..και γενικότερα αν τα φυτά σου πάνε καλά, ποιός ο λόγος να πειράξεις κάτι; Αν είναι πράγματι εύκολα φυτά ίσως και το λίπασμα που βάζεις να μη χρειάζεται.

Επίσης, με απλά λόγια:

Το ψηφιακό μπάλαστ είναι ένας ειδικός ηλεκτρονικός μετασχηματιστής με τη βοήθεια του οποίου οι λάμπες ανάβουν χωρίς να "τρεμοπαίζουν" στην αρχή και γενικότερα βοηθά στην "ομαλότερη" λειτουργία της λάμπας, παρατείνοντας έτσι το χρόνο ζωής της και απόδοσής της στο σωστό φάσμα.

Ο ανακλαστήρας είναι το ασημί γυαλιστερό μετταλικό (συνήθως) "σκέπαστρο" πάνω από την λάμπα που βοηθά στην αντανάκλαση του φωτός ώστε να έχουμε καλύτερη απόδοση προς τα "κάτω"!

Και (δε σε λέω χαζό,καλού-κακού το λέω και αυτό) η λάμπα στο λινκ του καταστήματος είναι 36βατ και δεν κάνει για το δικό σου που, όπως λες, έχει 25βατ.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τα βαττ παει ποια λαμπα χωραει ουσιαστικα να βαλεις... και δες και τα kelvin παιζουν πολυυυυυ μεγαλο ρολο. θα σου πουν και οι εμπειροι στο θεμα.

ευχομαι το καλυτερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη παιζεις με το ρευμα αλλα καπως να αναβαθμιστει λιγο το φως (για ευκολα φυτα ομως) προτεινω να βαλεις μια sylvania grolux ιδια βατ παχος και μηκος με την ηδη υπαρχουσα λαμπα.

Ψαξε σε καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο.

Εκει κοιτα και για ανακλαστηρα (ή και σε petshop).

ΥΓ Οταν δεν ξερεις μια λεξη που σου γραφουν, ανoιγεις το http://www.google.gr/ και πληκτρολογεις τη λεξη.

Αν θελεις να δεις εικονες πατας ψηλα στην σελιδα του google το "Εικονες"

Βουαλα : http://www.google.gr/images?um=1&hl=el...q=&gs_rfai=

Link to comment
Share on other sites

- Θα ήταν καλό να αναφέρεις ποιά φυτά έχεις..(αν δεν ξερεις ονόματα βάλε μία φωτό μήπως και κάποιος τα αναγνωρίσεί).

- Πόσο καιρό υπάρχουν τα φυτά μέσα στο ενυδρείο;

- Για ποιό λόγο ακριβώς θέλεις να αλλάξεις τη λάμπα; Δεν αναπτύσσονται; Βλέπεις κάποιο πρόβλημα;

- Πόσες ώρες ανάβει το φως κάθε ημέρα;

Από ηλεκτρολογικά, αν δεν ξέρεις καλό είναι να μην πειραματιστείς..και γενικότερα αν τα φυτά σου πάνε καλά, ποιός ο λόγος να πειράξεις κάτι; Αν είναι πράγματι εύκολα φυτά ίσως και το λίπασμα που βάζεις να μη χρειάζεται.

Επίσης, με απλά λόγια:

Το ψηφιακό μπάλαστ είναι ένας ειδικός ηλεκτρονικός μετασχηματιστής με τη βοήθεια του οποίου οι λάμπες ανάβουν χωρίς να "τρεμοπαίζουν" στην αρχή και γενικότερα βοηθά στην "ομαλότερη" λειτουργία της λάμπας, παρατείνοντας έτσι το χρόνο ζωής της και απόδοσής της στο σωστό φάσμα.

Ο ανακλαστήρας είναι το ασημί γυαλιστερό μετταλικό (συνήθως) "σκέπαστρο" πάνω από την λάμπα που βοηθά στην αντανάκλαση του φωτός ώστε να έχουμε καλύτερη απόδοση προς τα "κάτω"!

Και (δε σε λέω χαζό,καλού-κακού το λέω και αυτό) η λάμπα στο λινκ του καταστήματος είναι 36βατ και δεν κάνει για το δικό σου που, όπως λες, έχει 25βατ.

εγω ειχα την εντύπωση οτι θα μπορούσαν να αλλάξουν τα βατ οπως γίνεται γενικά στις λάμπες

ο delta μου λεει για silvania λάμπα και του ενυδρείου μου silvania είναι warm white

εκτος αν εννοεί αλλον τύπο........??????????

δηλαδή πρέπει αν αλλάξω να βάλω ακριβώς 25w????????????

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα την εντύπωση οτι θα μπορούσαν να αλλάξουν τα βατ οπως γίνεται γενικά στις λάμπες

ο delta μου λεει για silvania λάμπα και του ενυδρείου μου silvania είναι warm white

εκτος αν εννοεί αλλον τύπο........??????????

δηλαδή πρέπει αν αλλάξω να βάλω ακριβώς 25w????????????

ναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Sylvania grolux

δυστηχώς το e-shop που αγοράζω η μόνη λάμπα που εχει και βολεύει στα 25W είναι αυτή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1545

πρως το παρόν λεω να ψάξω για ανακλαστήρα (ελπίζω να μπάινει εύκολα)

ευχαριστώ για πολοστή φορά για την υπομονή που εχεις και απαντάς

Έγινε επεξεργασία - calpinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...