Jump to content

Κερατόφυλλο


Recommended Posts

παιδιά πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα "κερατοφιλο", αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο ενυδρείο. έχει διελυθει ολόκληρο.

τι γίνετε ???

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό έχεις?Ρίχνεις κάποιο λίπασμα?Τι μετρήσεις έχεις σε ΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό έχεις?Ρίχνεις κάποιο λίπασμα?Τι μετρήσεις έχεις σε ΝΟ3?

έχω αναμμένο το φως για 8 ώρες.

έχω στρώσει για υπόστρωμα το χώμα τις Tetra k από πάνω ένα ψιλό χαλικάκι.

Για ΝΟ3 δεν έχω κάνει κανένα τεστ....

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω το ιδιο προβλημα ειχα την προτη φορα με κερατοφυλλο, αλλα σε αδειο ενυδρειο, την επομενη που ειχα και πολλα ψαρια μεσα επιασε.

Link to comment
Share on other sites

και το εχεις δεσει κατω ή το εχεις στην επιφανεια? μπορει να παιζει να ειναι μακρια απο το φως...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τεστ ΝΟ3 και μας ενημερώνεις.Επίσης είναι φυτό επιφανείας και αν φυτευτεί ίσως να καταστραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα δεν σου λεει ο φιλος pozeras να βαλεις πολλα ψαρια για να ζησει το κερατοφυλλο. :D

Αν δεν ζει στις συνθηκες του ενυδρειου σου πχ λογω ελλειψης νιτρικων, επελεξε φυτα πιο αργης αναπτυξης για το ενυδρειο σου και να ευχαριστεις τον θεο των ενυδρειων που δεν χρειαζεται να εχει κερατοφυλλο μεσα για βοηθεια στην δεσμευση των τοξικων.

Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις καποια τεστ στο νερο για σιγουρια και να δωσεις στο κερατοφυλλο λιγο ακομα χρονο μηπως θελει να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα δεν σου λεει ο φιλος pozeras να βαλεις πολλα ψαρια για να ζησει το κερατοφυλλο. :D

Αν δεν ζει στις συνθηκες του ενυδρειου σου πχ λογω ελλειψης νιτρικων, επελεξε φυτα πιο αργης αναπτυξης για το ενυδρειο σου και να ευχαριστεις τον θεο των ενυδρειων που δεν χρειαζεται να εχει κερατοφυλλο μεσα για βοηθεια στην δεσμευση των τοξικων.

Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις καποια τεστ στο νερο για σιγουρια και να δωσεις στο κερατοφυλλο λιγο ακομα χρονο μηπως θελει να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες.

χαχαχαχα :D καλα αυτο εννοειτε απλα το ειχα βαλει μονο του στην αρχη...δεν εννοω υπερβολικα πολλα ψαρια εννοω οσα μπορουσα και λιγο λιγοτερα..

παντως αλλοι λενε οτι στην αρχη μπορει να χασει τα περισσοτερα φυλλα του λογω προσαρμογης και μετα με καταλληλες συνθηκες να επανελθει... κατι αλλο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...