Jump to content

Εξωτερική Υπερχείλιση


Aiolos

Recommended Posts

Για τις φυσαλίδες....αν για κάποιο λόγο υπάρχουν φυσαλίδες αέρα μέσα στο ενυδρείο (έστω και μικρές) αυτές συσσωρεύονται σιγά σιγά στους σωλήνες U καθώς απορροφούν το νερό προς την υπερχείλιση και λόγω της ατμοσφαιρικής βαρύτητας δεν διαφεύγουν από εκεί.

Για την αποφυγή δημιουργίας φιλμ στην επιφάνεια του νερού η καλύτερη λύση είναι η ανατάραξη της με κάποιο κυκλοφορητής.

Αυτό με το εσωτερικό κουτί είναι σωστό και θα λειτουργήσει, απλά δεν το ανάφερα στην κατασκευή.

Με λίγα λόγια αν τοποθετηθεί και ένα εσωτερικό παρόμοιο κουτί, θα πρέπει το χείλος του να βρίσκεται πιο πάνω από την στάθμη του νερού και από το σημείο της στάθμης και κάτω να υπάρχουν περιμετρικά σχισμές ή τρύπες ώστε να περνάει το νερό παρασύροντας μαζί και ότι υπάρχει στην επιφάνεια.

Μ αυτόν τον τρόπο μειώνεται και το πρόβλημα των φυσαλίδων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

OK 6 μήνες μετά το τελευταίο πόστ, αλλά η ιδέα του ψηλού σωλήνα στο εξωτερικό δοχείο μου έλυσε πραγματικά τα χέρια στη δική μου κατασκευή.

Οσο για το θέμα των φυσαλίδων αλλά και του μαζέματος του λαδιού της επιφάνειας δεν χρειάζεται ολόκληρο δοχείο εσωτερικά που ενδεχομένως θα χαλάσει και την αισθητική του ενυδρείου.

Αρκούν άλλες 2 γωνίες από τη μέσα μεριά ή άλλη μια κούρμπα στο σωλήνα για να φτιαχτεί κάτι σαν αυτό το σύμβολο

~

Η αριστερή κούρμπα είναι πάνω από το τζάμι και η δεξιά μέσα στο νερό, με την άκρη του σωλήνα να είναι ακριβώς στο επίπεδο που θέλουμε το νερό μας.

Μπορεί επίσης στην άκρη του σωλήνα να βάλουμε κάτι σαν πλέγμα για να φτιάξουμε και κάτι σαν χτένι.

Έτσι επίσης λύνεται και το πρόβλημα που ενδεχομένως να δημιουργηθεί με την πτώση της στάθμης του ενυδρείου κάτω από το ύψος του σωλήνα (πχ από εξάτμιση) με αποτέλεσμα να χαθεί το νερό του σωλήνα και να πρέπει να ξαναστήσουμε την υπερχείληση από την αρχή.

Αίολε κάτι άλλο που ήθελα να σε ρωτήσω. Είδα ότι την στηρίζεις με βεντούζες. Είναι αξιόπιστες να κρατάνε το βάρος? Ειδικά αφού με τον καιρό μπορεί να σκληρύνουνε ή να φθαρούνε?

Ίσως θα ήταν καλύτερα να έφτιαχνες κάτι που πρακτικά να κρατάει το εξωτερικό δοχείο καλά κρεμασμένο στο γυαλί. Ίσως πχ αν στερεώνωνταν η σωλήνα πάνω στο δοχείο και μετά αυτό κρέμονταν από την ίδια τη σωλήνα. Ίσως να βοηθούσε και μια δεύτερη σωλήνα για να το κρατάει σε ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερχείλιση είναι κρεμαστή, οι βεντούζες είναι για να κρατούν σταθερούς τους σωλήνες και μόνο.

Αυτό με το σύστημα σωληνώσεων ~ το πειραματίστηκα και εγώ αλλά δεν το συνέχισα διότι κατάργησα το ενυδρείου που βρισκόταν η υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επειδη κοιταω για υπερχειλιση και επεσε στα ματια μου το θεμα αυτο μου μπηκαν ιδεες να το ακολουθησω και να φτιαξω μην παω σε αγορα , οποτε φιλε aiole δεν καταλαβα αυτο με το ~ , αν βαλουμε στο τελος του U που ειναι μεσα στο ενυδρειο ενα μικρο αναποδο U ωστε βαβαια η ακρη του να ειναι σε ευθεια με το σωληνα καθοδου τοτε δεν εξασφαλιζουμε 100% οτι δεν θα αδιασει ο σωληνας U σε περιπτωση που αδειασουμε νερο απο το ενυδρειο για οποιοδηποτε λογο ??

Γιατι δεν ειναι βολικο αν αδειαζει ο U να κανουμε την ιδια φασαρια γεμισματος.

Και εστω αν εγκλωβισει λιγο αερα δεν μπορουμε να κανουμε μια μικρη τρυπουλα στο πανω μερος του U και να σιλικοναρουμε ενα κοματακι λαστιχακι αεραντλιας με βανακι στην ακρη , οποτε το ανοιγουμε και φευγει ο αερας (η ρουφαμε ελαφρα) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επειδη κοιταω για υπερχειλιση και επεσε στα ματια μου το θεμα αυτο μου μπηκαν ιδεες να το ακολουθησω και να φτιαξω μην παω σε αγορα , οποτε φιλε aiole δεν καταλαβα αυτο με το ~ , αν βαλουμε στο τελος του U που ειναι μεσα στο ενυδρειο ενα μικρο αναποδο U ωστε βαβαια η ακρη του να ειναι σε ευθεια με το σωληνα καθοδου τοτε δεν εξασφαλιζουμε 100% οτι δεν θα αδιασει ο σωληνας U σε περιπτωση που αδειασουμε νερο απο το ενυδρειο για οποιοδηποτε λογο ??

Γιατι δεν ειναι βολικο αν αδειαζει ο U να κανουμε την ιδια φασαρια γεμισματος.

Και εστω αν εγκλωβισει λιγο αερα δεν μπορουμε να κανουμε μια μικρη τρυπουλα στο πανω μερος του U και να σιλικοναρουμε ενα κοματακι λαστιχακι αεραντλιας με βανακι στην ακρη , οποτε το ανοιγουμε και φευγει ο αερας (η ρουφαμε ελαφρα) !!!

μπορεις να ανοίξεις μια τρυπουλα και να βαλεις με σιλικόνη μια βαλβίδα αντεπιστροφης φιλε μου!καθε φορα που θα βλεπεις οτι μαζευεται αερας απλα τον ρουφας!

Link to comment
Share on other sites

φιλε αιολε ..στην υπερχειληση που εφτιαξες(χωρις τον εσωτερικο καδο)μολις κοπει το ρευμα ουσιαστικά το νερο αδειαζει μεχρι το χειλος του σωληνα που βρίσκεται μεσα στο ενυδρειο ετσι?εχω την εντυπωση οτι αν τοτε, κατα την διαρκεια που το ρευμα ειναι κομμενο,το νερο στην επιφανεια αναταραχτεί ο σωληνας μας θα ρουφιξει αερα(αρκετο-αναλογα την αναταραξη)με φοβο να ξενερισει και να μην λειτουργησει με το που επανελθει το ρευμα!οποτε κρινω την χρηση του εσωτερικου καδου απαραίτητη!

διορθωσε με σε παρακαλω αν κανω λαθος..δεν εχω χρησιμοποιήσει αυτη την υπερχειληση ποτε για να εχω και αποδειξεις αλλα ετσι πως την μελετουσα αυτο σκεφτηκα αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό δεν αδειάζει μέχρι εκεί που λες, αλλά μέχρι το χείλος του σωλήνα καθόδου που βρίσκεται στην υπερχείλιση.

Το θέμα είναι να μην πάρουν αέρα οι σωλήνες που μεταφέρουν το νερό από το ενυδρείο προς την υπερχείλιση και για να γίνει κάτι τέτοιο με ανατάραξη είναι αδύνατον.... πρέπει να είναι σεισμός πάνω από 7 Ρίχτερ ή να φύγουν οι σωλήνες από τη θέση τους.

Όπως είδες οι σωλήνες αυτοί είναι πολύ πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό δεν αδειάζει μέχρι εκεί που λες, αλλά μέχρι το χείλος του σωλήνα καθόδου που βρίσκεται στην υπερχείλιση.

Το θέμα είναι να μην πάρουν αέρα οι σωλήνες που μεταφέρουν το νερό από το ενυδρείο προς την υπερχείλιση και για να γίνει κάτι τέτοιο με ανατάραξη είναι αδύνατον.... πρέπει να είναι σεισμός πάνω από 7 Ρίχτερ ή να φύγουν οι σωλήνες από τη θέση τους.

Όπως είδες οι σωλήνες αυτοί είναι πολύ πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού.

αφου το νερο αδειαζει μεχρι τον σωληνα καθοδου τοτε ειναι αδυνατο να παρει νερο με την αναταραξη..καταλαβα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ότι καλύτερο έχω δει να κυκλοφορεί στο νετ. Μπράβο Αίολε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως όποιος θελήσει μπορεί να πάρει κάτι σε έτοιμη λύση σωλήνα "U" από την tunze όπως της φωτογραφίας του συνδέσμου παρακάτω

http://www.tunze.com/fileadmin/images/product_database/1001.740.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω Αίολε; Όταν κάνεις αλλαγή νερού στο ενυδρείο και η στάθμη πέσει κάτω από τον σωλήνα "U" όταν πλέον το ξανά γεμίσεις θα πρέπει λογικά να ξανά κάνεις το ξεκίνημα με το γέμισμα του σωλήνα σωστά; Εκτός και αν έχεις την πατέντα με το σωληνάκι έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει προβλεφτεί τέτοια πατέντα με το σωληνάκι, όποτε μετά από αλλαγή χρειάζεται εκ νέου ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα. Εννοούσα αν την κάνεις με σωλήνα "U" σαν αυτόν που πόσταρα λίγο πιο πάνω που έχει ήδη σωληνάκι

Link to comment
Share on other sites

ο U με το σωληνάκι είναι για να απεγκλωβίζονται οι φυσαλίδες, αλλά μπορεί να δουλέψει και ως εκκίνηση μετά την αλλαγή αν ρουφήξεις από εκεί .

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό φαντάστηκα πως μπορείς να το εκκινήσεις από κει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ ωραία δουλειά φίλε μου!! Το έχω φτιάξει κι εγώ, αφού το είδα εδώ και για το θέμα του αέρα που μαζεύεται στο πάνω μέρος του U,προσάρμωσα σε μία μεγάλη σύριγγα, ένα πολύ λεπτό εύκαμπτο σωληνάκι, το οποίο το περνάω από την μία είσοδο του U μέχρι το πάνω μέρος και ρουφάω τον αέρα!! Μία ιδέα για να γίνει πιο εύχρηστο το πολύ καλό αυτό σύστημα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...