Jump to content

γνωμες για φυτεμενο μονομαχοενυδρειο


hms

Recommended Posts

Αν μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δεν αναβω τις λαμπες και για βυθο εχω αμμο π.χ carat 6 οταν θα μπουν φυτα και εχω ξαφνικα κανονικη φοτοπεριοδο θα εμφανιστει αλγη πανω στην αμμο και αν ναι τι προτεινετε ?

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

η άλγη δεν είναι απόρροια μόνο του φωτισμού, αλλά κυρίως των θρεπτικών συστατικών που υπάρχουν στη στήλη του νερού. ΔΗΛΑΔΗ: άσε τα φώτα 24 ώρες σε ενυδρείο με άμμο, χωρίς να έχεις ρίξει ποτέ τροφή, λίπασμα κλπ και δεν θα δεις άλγη.

Καταλαβες; Το θέμα δεν είναι το φως, αλλά οι ισορροπίες μεταξύ φωτός, τροφής, λιπασμάτων και ρυθμού ανάπτυξης των φυτών σου.

Προτείνω να μας πεις λίτρα, τι λάμπες έχεις, τι φυτά σκοπεύεις να βάλλεις και να σου προτείνουμε τότε λίπασμα και δοσολογία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μας πεις λίτρα, τι λάμπες έχεις, τι φυτά σκοπεύεις να βάλλεις και να σου προτείνουμε τότε λίπασμα και δοσολογία

λιτρα: 30 μεικτα, λαμπα : εδω θελω την αποψη σας. εχω της hailea την αλλαξα επειδη καηκε αλλα δεν εχει καλο φωτισμο (βιδωτη) ποσα watt μου προτεινεται και σε τι αποχρωση φωτισμο ? σκοπευω να βαλω φυτα απαιτησεων θα εχω και co2 και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μας πεις λίτρα, τι λάμπες έχεις, τι φυτά σκοπεύεις να βάλλεις και να σου προτείνουμε τότε λίπασμα και δοσολογία

λιτρα: 30 μεικτα, λαμπα : εδω θελω την αποψη σας. εχω της hailea την αλλαξα επειδη καηκε αλλα δεν εχει καλο φωτισμο (βιδωτη) ποσα watt μου προτεινεται και σε τι αποχρωση φωτισμο ? σκοπευω να βαλω φυτα απαιτησεων θα εχω και co2 και λιπασματα.

περιμενω τις αποψεις σας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θες 30w......και χρωμμα........γυρω στις 6000 κελβιν ισως.....

Link to comment
Share on other sites

τα 30w είναι καλά για τα περισσότερα απαιτητικά φυτά, αλλά εσύ τι φυτά θα βάλλεις; έχει σημασία. :thumbup:

τα 30 λίτρα είναι λίγα, θα πρέπει να προσέξεις ισορροπίες με λιπάσματα. Στα μικρότερα ενυδρεία είναι πολύ εύκολο να γεμίσεις άλγη.

λοιπόν, τι φυτά;

Link to comment
Share on other sites

φυτα: Glossostigma elatinoides,Hemianthus micranthemoides,java moss,Littorella uniflora,cuba.

Link to comment
Share on other sites

cuba θέλει πολύ φως, glosso ομοίως ίσως λιγάκι λιγότερο, micranthemoides θέλει CO2 οπωσδήποτε, σε εμένα δεν μεγάλωνε καθόλου χωρίς, java δεν είναι απαιτητική και το littorella δεν το γνωρίζω.

1w/λίτρο είναι καλά για αρχή.

όμως είναι δύσκολα φυτά για φύτεμα σε άμμο και η cuba kαι το glosso.

είσαι σίγουρος ότι θέλεις άμμο;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες σου ! οχι τελικα θα βαλω χαλικακι της jbl manado (οταν το ειδα στου geosid μου αρεσε πολυ). οσον αναφορα το co2 θα εχω diy ! :thumbup:

για το Littorella uniflora κοιτα εδω

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

ας αλλαξει ο τιτλος του θεματος σε ''γνωμες για φυτεμενο μονομαχοενυδρειο'' η οτι πιο χαρακτηριστικο βρειτε.........ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ο μονομάχος μπορεί να αγαπήσει απλά και μη απαιτητικά φυτά όπως κερατόφυλο java moss περισσότερο από απαιτητικά και δύσκολα φυτά που όμως ίσως κάνουν το ενυδρείο σου ομορφότερο.....

Οπότε μην είσαι απόλυτος στο να βάλεις απαιτητικά φυτά..

Βάλε τα φυτά που αρέσουν στο μάτι σου και που αρέσουν και στο μονομάχο ιδιαίτερα (δες το αναλυτικό προφιλ)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ο μονομάχος μπορεί να αγαπήσει απλά και μη απαιτητικά φυτά όπως κερατόφυλο java moss περισσότερο από απαιτητικά και δύσκολα φυτά που όμως ίσως κάνουν το ενυδρείο σου ομορφότερο.....

Οπότε μην είσαι απόλυτος στο να βάλεις απαιτητικά φυτά..

Βάλε τα φυτά που αρέσουν στο μάτι σου και που αρέσουν και στο μονομάχο ιδιαίτερα (δες το αναλυτικό προφιλ)

ναι σιγουρα αλλα θελω να φτιαξω ενα ομορφο ενυδρειο και οπως και να το κανουμε τα απαιτητικα φυτα εχουν μια αλλη ομορφια απ οτι τα συνηθισμενα....... :thumbup: ...εξαλου θα εχω και ενυσχισεις.. co2 κτλπ.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...