Jump to content

Προβλημα με Apple Snail !!!


Recommended Posts

Παρατηρισα οτι τα σαλιγκαρακια μου (τα 2 απο τα 3) ηταν ακινητα στον πυθμενα αλλα δεν ειναι εντελως κλειστο το προστατευτικο και το κελιφος τους ηταν αλιωμενο. Το αλλο κινούνταν κανονικα αλλα και σε αυτο ειχε αλλοιωθεί το κελιφος, σαν να σαπιζε το σημειο εκεινο ηταν γιατι ειχε αλαξει και το χρωμα προς το καφε !!!

Ξερει καποιος τι να κανω ? σας εχει συμβει ποτε ? σας παρα8ετω και αυτες τις φωτογραφιες:http://img217.imageshack.us/gal.php?g=imgp8000.jpg

:thumbup::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Hunter
Link to comment
Share on other sites

Tι ph εχεις?

Έχω υψηλο ph κοντα στο 8.3 γιατι εχω ζωοτόκα !!!

:thumbup:

Παντος τα είδα κινούυντε κανονικά τωρα αλλα με απασχολει πολυ το οτι το κελυφος τους ειναι ετσι !!!

Έγινε επεξεργασία - Hunter
Link to comment
Share on other sites

Στα σαλιγκαρια γίνεται αυτό αν το ενυδρείο δεν έχει μεγάλη ανθρακική σκληρότητα γιατι χρησιμοποιούν ουσίες όπως το ασβέστιο για να φτιάξουν ένα γερό κέλιφος.Στο μαλακό νερό δεν υπάρχουν τέτοιες ουσίες σε μεγάλη ποσότητα και δημιουργούνται τρύπες σ'αυτά.Απ'οτι έιδα όμως τα σαλιγκάρια ειναι σε μικρη ηλικία και μάλλον θα τα πήρες έτσι απο το Pet Shop.Σωστά?

Τωρα δέν ξέρω αν μπορούν να επιδιωρθωσουν το καβούκι τους γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τι Kh εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα πήρα απο pet shop δεν είναι γεννημένα σε ενυδρείο !!! Πως μπορώ να ανεβάσω την σκληρότητα στο νερό μου ? Έκανα σήμερα αλλαγή νερού και συπλήρωσα με εμφιαλωμένο που περιέχει αλατα (είχα ρωτήσει στο pet shop και μου είπαν οτι μπορώ να το κάνω) αλλα θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.

Τώρα το το Kh έχω δέν το γνωρίζω γιατι μου έχει τελιώσει το τεστ και δεν πήρα ακόμα καινούργιο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για δες ΕΔΩ

ΠΡΟΣΟΧΗ οποια αλλαγή θα κάνεις να γίνεται με μέτρο και σταδιακά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για δες ΕΔΩ

ΠΡΟΣΟΧΗ οποια αλλαγή θα κάνεις να γίνεται με μέτρο και σταδιακά :thumbup:

Το τσέκαρα, οντος πολυ κατατοπιστικό, αλλα το κακο είναι οτι δεν ξερω τις τιμες του νερού μου, περαν του pH, και τι τιμες χρειάζοντε τα apple snail !

προφανώς θα ανεβάσω την ανθρακική σκληρότητα (κΗ) ετσι ?

Έγινε επεξεργασία - Hunter
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...