Jump to content

Φωτισμός σε 100 L


psarouklas

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του ΑΖ! Λοιπόν, πριν από κανα τρίμηνο, αγόρασα ένα ενυδρείο Aquael 100 L. Το ενυδρείο ετοιμάζεται εντατικά και σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο για παρουσιάση!

Ομως τον τελευταίο καιρό, μου έχει δημιουργηθεί η υποψία, ότι ο φωτισμός δεν αρκεί για τα φυτά (δεδομένου ότι και τα φωτιστικά είναι λίγο ψιλοχάλια!).

Στο ενυδρείο έχω εύκολα φυτά, αλλά και λίγο πιο απαιτητικά.

Ενδεικτικά αναφέρω τα: anubias, Cambomba caroliana, Echinodorus, Hygrophila difformis, Nesaea crassicaulis, Lobelia cardinalis.

Σας παραθέτω και 2-3 φωτογραφίες, για να απαντήσετε αν μπορείται στην ερώτησή μου:

Φτάνει αυτός ο φωτισμός για 100 L, ή χρειάζομαι κάτι παραπάνω???

Ιδέες, προτάσεις, κριτικές ευπρόσδεκτες! :thumbup:

100_4879.jpg

100_4889.jpg

100_4887.jpg

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγα τα βατ που εχει το ενυδρειο δες πως το εκανα εγω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41375

Mod Note

Εγινε αφαιρεση απο το ποστ της περιττης παραθεσης με ολες τις φωτογραφιες ξανα.

Ευχαριστω για την κατανοηση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για τα δυο τελευταια φυτα ο φωτισμος αυτος ειναι πολυ λιγο.

Θα χρειαζοταν αλλα 3-4 τετοιες συστοιχιες.

Θελει και ποιοτητα φωτισμου ομως και οχι μονο βατ.

πχ να προσεξεις το φασμα των λαμπων να ειναι καταλληλο για φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε skamanakos, δεν κατάλαβα ακριβώς τα βήματα της κατασκευήςσου! Αν μπορούσες να μου την περιγράψεις λίγο θα σου ήμουν υπόχρεος... :thumbup:

delta 66, σε αυτά τα φωτιστικά δεν μπορώ να πάρω δυνατότερς και καλύτερες λάμπες???

Link to comment
Share on other sites

delta 66, σε αυτά τα φωτιστικά δεν μπορώ να πάρω δυνατότερς και καλύτερες λάμπες???

Οχι.

Οι υποδοχες των ντουι ειναι για συγκεκριμενο ειδος λαμπας και το τροφοδοτικο εχει οριο στα βατ που μπορει να τροφοδοτησει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα, θα πρέπει να ξηλώσω όλο το φωτιστικό, και να κάνω πατέντα... :bowdown:

Είναι μονόδρομος... εεεε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα, θα πρέπει να ξηλώσω όλο το φωτιστικό, και να κάνω πατέντα... :bowdown:

Είναι μονόδρομος... εεεε? :thumbup:

Οταν αρχιζουμε και εχουμε απαιτησεις ή τα σκαμε χοντρα για κατι ετοιμο εμποριου απο την αρχη ή κοιταμε να κανουμε καμια πατεντα να το βελτιωσουμε στην πορεια αν και παντα στο τελος κατασκευαζουμε παραγγελια ενα ενυδρειο οπως ακρβως το θελουμε εμεις.

Σχεδον παντα ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις", πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τελειως τις λαμπες που ειχε αγορασα στεγανα ακροφυσια για τ5 λαμπες τρυπισα το καπακι και βιδωσα τα ακροφυσια.Αγορασα και ανακλαστηρες μαζι με 2 τ5 24βατ η μια λαμπες σιλβανια γκρολουξ και ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ τα συνδεσα και εγενητο το φως :thumbup: Ολα αυτα μου κοστισαν 40 ευρο χωρις τις λαμπες βεβαια.Αν δεν θες να μπεις σε ολο αυτον τον κοπο υπαρχουν και ετοιμα κιτ για τ5 αλλα ηταν ακριβα.Αυτο που ειχα δει εκανε 90 ευροπουλα.Αν σου περισευουν το ετοιμο ειναι ποιο καλο.Κανεις μονο τρυπες για τις βασεις απο τις λαμπεσ και το βαζεις στην πριζα διαλεγεις και περνεις.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο link που μου έδωσε ο φίλος skamanakos, ότι ένας φίλος που είχε το ίδιο ενυδρείο με εμένα, ότι έβαλα στο καπάκι άλλα 2 φωτιστικά ίδια με αυτά που έχει το ενυδρείο.

Δηλαδή 4 λάμπες χ 11 watt η κάθε μία, σύνολο 44 watt. Θα ήταν καλή λύση αυτή???

Και το λέω αυτό γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο, μιας και δεν έχω και μεγάλη σχέση με τα ηλεκτρολογικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη οταν μιλαμε για ηλεκτρισμο και νερο μαζι.

Καλυτερα να σε βοηθησει καποιος που ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται πως δεν θα το κάνω μόνος μου!

Απλά ρώτησα αν θα ήταν μια καλή λύση, να προσθέσω άλλα 2 φωτιστικά, αντί να τα βγάλω όλα και να αρχίσω από την αρχή???

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, εγω θα προτιμουσα καλες λαμπες φθορισμου με digital ballast για τροφοδοσια και αυτο μεχρι να δοκιμαστουν τα led στα ενυδρεια με φυτα και πετυχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες που εχει απο τη μαμα του απ οτι καταλαβα και απο αλλους βρισκονται δυσκολα στο εμποριο.Καλυτερα τ5.Και γω δεν ειχα ιδεα απο ηλεκτρολογικα αλλα εχω φιλο ηλεκτρολογο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...