Jump to content

Nano από πλαστικό ;;;


Naias

Recommended Posts

Έχω στο μυαλό μου να κάνω ένα μικρούλι (Nano) ενυδρειάκι, γύρο στα 10 λίτρα και να μπούν εκεί ακριβώς τα παρακάτω...

α. 2 Γαρίδες amano

β. 2 Σαλιγκάρια zebra neritina

γ. και όσα αληθινά φυτά χωράει.

Και η ερώτησή μου είναι η εξής... Θα μπορούσε να γίνει από πλαστικό (κατάλληλο και για τρόφιμα) και να κολλήσω μόνο στην μπροστινή επιφάνεια τζάμι πάχους 5mm;

(Φιλτράκι και ίσως θερμοστάτης εννοούνται έτσι:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και αν όντως το προχωρήσω τις πλευρές πως τις κολλάω, μόνο με σιλικόνη; Ή θα ήταν καλό να ενισχυθούν από τις έξω πλευρές οι γωνίες;

Link to comment
Share on other sites

κατι τετιο σκευτομουνα με περισοτερα λιτρα... αφου μιλαμε για τοσα λιγα λιτρα δοκιμασε το και πειραματισου... εξαλου δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλο κοστος. το τζαμι θα το κολισεις απο μεσα ε? σκευτεσαι κατι σαν μια οθονη τηλεορασης δηλαδι? αν ναι τοτε εγω θα κολουσα ενα 5 τζαμι οπως ειπες και εσυ απο μεσα. μπορεις να ανοιξεις και ευκολα τρυπες αν χρειαστεις για φιλτρο κλπ. πειστευω θα γινει σουπερ. καλη επιτηχεια σου ευχομαι παντος

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η ερώτηση που δημιουργείτε είναι... "Γιατί δεν το κάνεις από τζαμάκι του θεού, να τελειώνεις εύκολα και γρήγορα;"

Η απάντηση είναι μάλλον απλή... Γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ένα διαφορετικό υλικό εκτός από τζάμι και βεβαίος, να παιδευτώ και να αρχίσω να ρίχνω "@#$^%" επειδή δεν διάλεξα γυαλί και παιδεύομαι !!!

Λέτε να είμαι διχασμένη προσωπικότητα;

Link to comment
Share on other sites

κατι τετιο σκευτομουνα με περισοτερα λιτρα... αφου μιλαμε για τοσα λιγα λιτρα δοκιμασε το και πειραματισου... εξαλου δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλο κοστος. το τζαμι θα το κολισεις απο μεσα ε? σκευτεσαι κατι σαν μια οθονη τηλεορασης δηλαδι? αν ναι τοτε εγω θα κολουσα ενα 5 τζαμι οπως ειπες και εσυ απο μεσα. μπορεις να ανοιξεις και ευκολα τρυπες αν χρειαστεις για φιλτρο κλπ. πειστευω θα γινει σουπερ. καλη επιτηχεια σου ευχομαι παντος

Έπιασες τον παλμό μου Σάκη !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να μάθεις τι είδους πλαστικό είναι αυτό που θα χρησιμοποιήσεις.

Μετά πρέπει να βρεις την αντίστοιχη κόλλα που να είναι κατάλληλη για ενυδρεία...

Δύσκολος δρόμος.Δεν κολλούν όλα τα πλαστικά εύκολα.Ξεκίνα το ψάξιμο!

Περιμένουμε τη συνέχεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον δεν εχεις ηδη καποιο δοχειο για να κανεις την αρχη,γιατι δεν κανεις ενα ενυδρειακι απο Plexiglass στις διαστασεις που θελεις;

Θα εχεις να κολησεις ιδια υλικα και οχι 2-3 διαφορετικα και θα εχεις ολες τις πλευρες ορατες(διαφανες) οπως ενα γυαλινο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον δεν εχεις ηδη καποιο δοχειο για να κανεις την αρχη,γιατι δεν κανεις ενα ενυδρειακι απο Plexiglass στις διαστασεις που θελεις;

Θα εχεις να κολησεις ιδια υλικα και οχι 2-3 διαφορετικα και θα εχεις ολες τις πλευρες ορατες(διαφανες) οπως ενα γυαλινο ενυδρειο.

Ναι, καλή ιδέα! Να σου πω την αλήθεια, δεν το είχα σκεφτεί.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις και από ξύλο (betaform);

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλή ιδέα! Να σου πω την αλήθεια, δεν το είχα σκεφτεί.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις και από ξύλο (betaform);

Oτι θα γινει θα γινει,το θεμα ειναι να δεις με ποιες μεθοδους τα κολανε, και να βρεις μια μεθοδο που θα ειναι φιλικη για τα ψαρια.

Επισης κανε μια ερωτηση μηπως βγαινει ετοιμο στις διαστασεις που το θες κουρμπαριστο στις γωνιες χωρις να χρειαστει να κολησεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι υποψιν γρατζουνιεται ευκολα.

και σε ενα τζαμα που ρωτησα ειπε οτι γινεται με παραγελια και ειναι και πιο ακριβο απο τα τζαμια....

βεβαια στο συγκεκριμενο τζαμα....

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι υποψιν γρατζουνιεται ευκολα.

Και γι αυτό καλό είναι να είναι διαιρούμενο, με τα βιδάκια του

τις αλουμινένιες γωνιές και τις φλατζούλες του.

Με όλα τα πλεονεκτήματα το βάρος, αντοχή στη κρούση.

Ένας τέτοιος τρόπος στεγανοποίησης θέλει αρκετή μελέτη

και μεράκι για να έχει και καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα DiY του foroum μας και όλο κάτι μου βγαίνει που δεν έχω σκεφτεί... Παίδεμα οι κατασκευές αλλά απασχολείτε λίγο το μυαλό σου !!!

Το άλλο πρόβλημα που μου προέκυψε είναι το ύψος που θα είναι μόνο 16 cm. Υπάρχει φίλτράκι που να μπορεί να μπει πλάγια έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα.

(Τελικά σε υλικό δεν έχω καταλήξει ακόμα, θα κάνω καμιά βόλτα απο Practicer και Leroy μήπως πάρει κάτι το μάτι μου.)

Πόσο εύκολη είναι η κόλληση του τζαμιού με άλλο υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα DiY του foroum μας και όλο κάτι μου βγαίνει που δεν έχω σκεφτεί... Παίδεμα οι κατασκευές αλλά απασχολείτε λίγο το μυαλό σου !!!

Το άλλο πρόβλημα που μου προέκυψε είναι το ύψος που θα είναι μόνο 16 cm. Υπάρχει φίλτράκι που να μπορεί να μπει πλάγια έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα.

(Τελικά σε υλικό δεν έχω καταλήξει ακόμα, θα κάνω καμιά βόλτα απο Practicer και Leroy μήπως πάρει κάτι το μάτι μου.)

Πόσο εύκολη είναι η κόλληση του τζαμιού με άλλο υλικό;

Φιλτρακι μπορεις να βαλεις κρεμαστο για να μην πιανει και χωρο μεσα στο ενυδρειακι,η' να κανεις ενα DIY εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο πρόβλημα που μου προέκυψε είναι το ύψος που θα είναι μόνο 16 cm. Υπάρχει φίλτράκι που να μπορεί να μπει πλάγια έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα.

Δυο εσωτερικα που εχω μπαινουν και πλαγια.

Το ενα ειναι το fluval plus 2 χωρις spraybar (μονο Diy) αλλα με ρυθμιζομενη ροη

(ειναι δυνατο ομως για 10 λιτρα ακομα και ρυθμισμενο στην χαμηλοτερη θεση)

Και το αλλο ειναι το dennerle nano corner filter με spraybar και ρυθμιζομενη ροη, κανει για τοσο λιγα λιτρα και εχει και ωραια μελετη για να γυριζει το spraybar κανονικα, οταν το ξαπλωνεις το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυο εσωτερικα που εχω μπαινουν και πλαγια.

Το ενα ειναι το fluval plus 2 χωρις spraybar (μονο Diy) αλλα με ρυθμιζομενη ροη

(ειναι δυνατο ομως για 10 λιτρα ακομα και ρυθμισμενο στην χαμηλοτερη θεση)

Και το αλλο ειναι το dennerle nano corner filter με spraybar και ρυθμιζομενη ροη, κανει για τοσο λιγα λιτρα και εχει και ωραια μελετη για να γυριζει το spraybar κανονικα, οταν το ξαπλωνεις το φιλτρο.

Το dennerle νομίζω πως μου κάνει. Το είχες πάρει απο Ελλάδα; Βέβεαια θέλω να δώ και χώρο που καταλαμβάνει, αλλιώς θα γίνει ίσως ιδιοκατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το dennerle νομίζω πως μου κάνει. Το είχες πάρει απο Ελλάδα; Βέβεαια θέλω να δώ και χώρο που καταλαμβάνει, αλλιώς θα γίνει ίσως ιδιοκατασκευή.

Oποιο εσωτερικο φιλτρο και να βαλεις,οσο και αν μειωσεις τη ροη(που ξεκινανε απο 150-200λιτρα/ωρα) δεν θα φτασεις τα 20-30 λιτρα την ωρα,με αποτελεσμα να γινει πλυντηριο το 10λιτρο.

Κανε κατι μεγαλυτερο για να εχεις περισοτερο χωρο και να εχεις περισοτερες επιλογες φιλτρανσης.

Φαντασου οτι 10 λιτρα ενυδρειο θα επρεπε να εχεις ενα εσωτερικο η' εξωτερικο κανιστρο σε μεγεθος κρασοποτυρου με 5-6 μακαρονακια siporax mini. :thumbup:

Επισης αφου σκοπευεις να βαλεις γαριδες οσο περισοτερα λιτρα πετυχεις τοσο μικροτερες μεταβολες στις τιμες του νερου θα εχεις.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Το dennerle νομίζω πως μου κάνει. Το είχες πάρει απο Ελλάδα; Βέβεαια θέλω να δώ και χώρο που καταλαμβάνει, αλλιώς θα γίνει ίσως ιδιοκατασκευή.

Ναι απο ελλαδα το πηρα. Υπαρχει, θα το βρεις.

Δεν θα βρεις πιο εργονομικο φιλτρο.

Κατσε θα βγαλω μια προχειρη φωτο απο το 20λιτρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Oποιο εσωτερικο φιλτρο και να βαλεις,οσο και αν μειωσεις τη ροη(που ξεκινανε απο 150-200λιτρα/ωρα) δεν θα φτασεις τα 20-30 λιτρα την ωρα,με αποτελεσμα να γινει πλυντηριο το 10λιτρο.

Οχι κλεινει μεχρι τερμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το φιλτρο οεο?

(σορυ για την ποιοτητα, αλλα εχει φως το δωματιο τωρα και αντανακλαται)

P6100160edit.jpg

Συγκριτικο με το fluval 2 plus οταν πρωτοεστησα τι 20λιτρο

20091224002b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο λίγο ψάξιμο, (δεν υάρχει και χρόνος βλέπεις) βρήκαμε αρκετά πραγματάκια...

1. Μπορείς να φτιάξεις ενυδρειάκι εκτάκτου ανάγκης σχεδόν τσάμπα! Πως; Ψυγειάκι απο φελιζόλ, απο αυτά που παίρνουμε στις παραλίες.... !!! Εγώ μάλιστα το προχώρησα, έκοψα την μία πλευρά, προσάρμοσα τζάμι, σιλικονάρισα και έτοιμο !!! (άψογη δουλειά, πανεύκολη & πάρα πολύ φθηνή!)

2. Κομμάτια πλέξι γκλάς πχ. 40cm x 40cm είναι πολύ πιο ακριβά απο τζάμι

3. Γιατί λένε όλοι πως τα πλέκι δεν κολλάνε με σιλικόνη; Εγώ τα κόλλησα μετά απο προτροπή μαγαζάτορα και όντως κόλλησαν μια χαρά !!! Ναι το είδα με τα μάτια μου και το έφτιαξα με τα χέρια μου. (Για να πούμε του στραβού το δίκιο άργησε να στεγνώσει, βέβεαι ίσως να φταίει και η ζέστη !!!

4. Με προτροπή εργαζομένου σε μια βιοτεχνία του Πειραιά με πλέξι όταν του μίλησα για το χλωροφόρμιο μου είπε πώς αντί για αυτό... " απλά ρίξε ρινίσματα απο πλέξι σε οινόπνευμα (καθαρό - λευκο) και έχεις την ίδια κόλλα με αυτή που θα δημιουργούσε το χλωροφόρμιο και μάλιστα με πολύ πιο μεγάλη ασφάλεια"

*( αυτό δεν το δοκίμασα αλλά θα το κάνω και αυτό! )

Γενικότερα μου έκατσε τρελά καλή η ιδέα με το ψυγειάκι, του έβαλα και φιλτράκι και είναι μούρλια, φαντάσου πως μου το ζήτησε ένα φιλαράκι (και θα του το κάνω δώρο) για ενυδρείο καραντίνας) :ninja:

Link to comment
Share on other sites

φωτοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευκολη λυση και πολυ οικονομικη ειναι τα πλαστικα δοχεια απο ικεα κλπ (και υπαρχουν και μεγαλα)

Εχουν μεινει ψαρια σε τετοια ουκ ολιγα και για αρκετο καιρο.

Απλα βλεπεις μονο απο πανω.

Ετσι κι αλλιως δεν τα εχεις για να τα θαυμαζεις, αλλα για ωρα αναγκης.

πχ το ασπρο δοχειο κατω απο το λεκανακι (μονο 5 Ε)

th_20090206001_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...