Jump to content

σε 1 εβδομαδα μου πεθαναν 3 ψαρακια


Recommended Posts

καλησπερα μολις σημερα το πρωι ειδα 2 ψαρακια και ειχανε πεθανει δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον ενα μαυρο Black Moor νομιζω με μεγαλα ματια τσιμπουσε ενα ολοιδιο που μοιαζανε και το εσπροχνε προς τα επανω για να το βγαλη στην επιφανεια και μετα βρικα και ενα αλλο ψαρακι χρησοψαρο αυτο που ειναι μικρο και λεπτο και ειχε πεθανει και αυτο.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει το ψαρακι η το νερο?

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ?

έχεις τεστ νερού

Link to comment
Share on other sites

επισης εχεις φιλτρο, οξυγωνη, καποια βιολογια τελος παντων??? ποσο ταιζες και λοιπα...

κανε μια λεπτομερη περιγραφη για να μπορεσει να ερθει η βοηθεια :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το ενυδρειο μου(η φωτογραφια ειναι πριν 1 βδομαδα οταν ζουσανε τα ψαρακια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=44035 τεστ δεν εχω κανει ουτε και τα λιτρα ξερω ομως το ενυδριο το εχω 3 χρονια και πρωτη φορα μου σημβενει κατι τετοιο τα ταιζω πρωι βραδι εχω ενα φιλτρακι εχω βαλι ενα καστρο και εχει και καποια χαλικακια..

Έγινε επεξεργασία - george88
Link to comment
Share on other sites

τι διαστάσεις έχει μου φαίνεται πολύ μικρο για 3 χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

μηκος

αν μας δώσεις διαστάσεις θα σου πούμε ποσα λίτρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να σου πω οτι τα λιτρα σου δυστυχως δεν κανουν ουτε για ενα χρυσοψαρο.. εχεις 20-25 λιτρα καθαρα. το καθενα θελει 40+... τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν σε αυτο το ενυδρειο. τωρα για να πεθαναν ολα ετσι κατι εχει γινει... μαλλον ανεβασες αμμωνια πολυ... το οτι μπορει να ζουν και 1 και 2 και 3 χρονια καποια ψαρια σε αυτες τις συνθηκες επισης ειναι σαν να ζει ενας ανθρωπος 10 χρονια...δεν ειναι και πολλα ε? το 1ο που θα ελεγα ειναι να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο γυρω στα 60 λιτρα για 2 χρυσοψαρα και με πολυ καλη φιλτρανση..

ελπιζω να σε βοηθησα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

δηλαδι θελω να πω οτι το black moor το εβγαλλα απο το ενυδρειο γιατι φοβαμε οτι αυτο φταιει τι να κανω να το ξαναβαλω μεσα στο ενυδριο μαζι με τα αλλα η να το αφησω εκει που ειναι?δηλαδι μεσα σε μια λεκανιτσα?

Έγινε επεξεργασία - george88
Link to comment
Share on other sites

και το black moor γιατι ανεβαζε στην επιφανεια το αλλο black moor?

καταρχην ενταξει προφανος δεν ξερω γτ το βγαζει πανω, το μονο που ξερω ειναι οτι καποια ψαρια μολις αντιληφθουν οτι καποιο ψαρι ειναι αδυναμο ή αρρωστο το απομωνονουν και αλλα το τσιμπουν κτλ.. τωρα δεν ειμαι σιγουρος στην περιπτωση αυτη...

Link to comment
Share on other sites

να το αφησω στο λεκανακι η να το βαλω με τα αλλα το ψαρακι που τσιμπουσε το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν εβαλα το ψαρακι με τα αλλα και τα τσιμπουσε οποτε μαλλον αυτο θα ευτεγε.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενταξει προφανος δεν ξερω γτ το βγαζει πανω, το μονο που ξερω ειναι οτι καποια ψαρια μολις αντιληφθουν οτι καποιο ψαρι ειναι αδυναμο ή αρρωστο το απομωνονουν και αλλα το τσιμπουν κτλ.. τωρα δεν ειμαι σιγουρος στην περιπτωση αυτη...

πριν εβαλα το ψαρακι με τα αλλα και τα τσιμπουσε οποτε μαλλον αυτο θα ευτεγε.

αδεερφε μου εχω ενα πολυπτερο ... Ropefish ... αυτος οταν αντιληφθει αρρωστο ψαρι το τρωει ειναι σαρκοφαγο αλλα το εχω μαθει με φυτικες τροφες και δεν μ πειραζει κανενα ψαρακι μου .... μονο οταν αρρωστησει... τσεκαρε το :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αδεερφε μου εχω ενα πολυπτερο ... Ropefish ... αυτος οταν αντιληφθει αρρωστο ψαρι το τρωει ειναι σαρκοφαγο αλλα το εχω μαθει με φυτικες τροφες και δεν μ πειραζει κανενα ψαρακι μου .... μονο οταν αρρωστησει... τσεκαρε το :thumbup:

Τι εννοεις???

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις???

βασικα εννοει οτι το να ενοχλει ενα ειδος το ειδος του συνηθως υποδηλωνει οτι αυτο το ιδιο ή αυτα που ενοχλει ειναι αρρωστα ή αδυναμα... οπως και σε αλλα ζωα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...