Jump to content

παρουσιαση 2ου και αμφιλεγομενου ενυδρειου


pozeras13

Recommended Posts

λοιπον, ετοιμο και αυτο το ενυδρειο. ειναι sen ανοιχτο με λαμπα απο πανω και εβαλα και γω ενα τζαμι για την εξατμιση..

εχουμε και λεμε:

λιτρα: 30 καθαρα περιπου

διαστασεις: 38-25-38

φιλτρανση: hbl 501 -hanging filter με 55%σιποραξ μινι, σφουγκαρι και ενυδρειακο βαμβακι.

θερμανση: jager eheim 50watt

θερμοκρασια-θερμομετρο: 26 βαθμους, αναλογικο θερμομετρο

ξυλα:κλιματα(τρυπημενα, βρασμενα, καθαρισμενα)

ph: 6.5

φωτισμος: 18watt hdd 420 μαλλον 10000 κελβιν

λιπανση: sers florena

φυτα:valisnera spirallis, polysperma και φυλλα πλατανου

υποστρωμα: αμμος λευκη ψιλοκοκοι

ψαρια: 6 κορυ aeneus, 1 αρσενικος και 1 θηλυκος μονομαχος

τροφες: welsi gran, sera bloodworms, αρακας και (!!!!!!!) guppy gran!!!!!!!

ρουτινες: ταισμα 2 φορες την ημερα τα κορυ, πολλες φορες απο λιγο τους μονομαχους, αλλαγη 2-3 φορες τη βδομαδα 20-25% με aqua safe kai seachem prime, 1 φορα τη βδομαδα ektozon, tetra vital, ενυδρειακο αλατι και sera florena, 1 φορα τη βδομαδα αρακα

λοιπον αυτο το ενυδρειο τρεχει εδω και 6 μερες και εχει την ιστορια του. πρωτα ηταν ο μονομαχος σε 13 λιτρα. μετα αποφασισα να παρω μεγαλυτερο... πηρα αμμο απο το 13λιτρο και απο ενα 80λιτρο που εχω και μπολικο μπολι και 80% νερο τους και στηθηκε... δουλεψε 2 μερες με ανθρακα και ετοιμα βακτηρια 2 εταιριων και τροφη... την επομενη βγηκε ο ανθρακας μπηκαν φυτα και φυλλα πλατανου και αφεθηκε για μια μερα... μετα βγηκε η τροφη, σε 5 ωρες μπηκαν τα κορυ, σε αλλες 2 η μονομαχινα και σε 1 ακομα ωρα ο αρσενικος. στην αρχη υπηρξε ενα φουσκομα στα μαγουλα και κηνηγι τις θηλυκιας για 1-2 λεπτα και παιδια απο κει και μετα.... τιποτα...σημασια δεν της δινει, μονο κανα ακουμπημα των πτεριγιων τους και τρωνε διπλα διπλα.... ελπιζω να τα πανε καλα, θα ειμαι ετοιμος για χωρισμα αν κατι δεν παει καλα και θα μπει ο μονομαχος στο 13λιτρο που ειχε.

τον αρσενικο τον εχω 2 μηνες, τη θηλυκια 10 μερες. τα κορυ ειναι χτεσινα χαχαχαχχα.

η θηλυκια μολις την πηρα την αλλη μερα περασε ich... την εβαλα σε ενα 2λιτρο μπουκαλι αναψυκτκου και φαρμακο bacropur- ενυδρειακο αλατι και θερμοκρασια κοντα στους 30. εχω ενα θερμοστατη γλωσσα μικρο που χωραγε και μολις το θερμομετρο ελεγε 31 το εβγαζα. σε 3 μερες ολα τα στιγματακια φυγανε... να σημειωσω οτι εγω φταιω για το ιτσ γτ τη στρεσαρα και για να επανορθωσω την προσεχα ιδιαιτερα στην καραντινα. μολις εγινε καλα και για το φοβο των ιουδεων της εκανα ενα ταπερακι 4 λιτρα οπου και εμεινε με νερο χωρις φαρμακα για 4 μερες με καθημερινη αλλαγη. να σημειωσω οτι ετρωγε κανονικοτατα και ειχε φυσιολογικη συμπεριφορα.

τη γνωρισα με το μονομαχο στο 13λιτρο..αυτον τον ειχα στη γεννηστρα(δεν περασε και ασχημα για 2 μερες εκει).

Τωρα στο ενυδρειο ολα πανε καλα και ευχομαι να συνεχιστει αυτο. ακουω γνωμες και σιγουρα ακομα πιο καλα ακουω διορθωσεις. φωτο ακολουθουν στο επομενο ποστ.

ευχαριστιες: στο delta66 για τις συμβουλες του(σορρυ για τη θηλυκια, δες το σαν πειραμα που αν δεν παει καλα θα ακυρωθει), σε ολους εσας για τις συμβουλες σας και στο aqua zone..aa...και σε μενα γτ εκεινη τη μερα ειχα πολαααα να κανω.... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

οι φωτος. θα δειτε εκει και το μπουκαλι και το ταπερ (ειχα και ψευτικα διακοσμητικα και χαλικακι μεσα) και στα 2 ενυδρεια ειναι το αριστερο. σε μια φωτο που ο αρσενικος ειναι στη γεννηστρα, ειναι η γνωριμια τους(στο13λιτρο), η θηλυκια αρμενιζει γυρο του...

post-19192-1276199371_thumb.jpg

post-19192-1276199388_thumb.jpg

post-19192-1276199407_thumb.jpg

post-19192-1276199424_thumb.jpg

post-19192-1276199450_thumb.jpg

post-19192-1276199473_thumb.jpg

post-19192-1276199489_thumb.jpg

post-19192-1276199512_thumb.jpg

post-19192-1276199529_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

αα... επισης το ενα ξυλο περιμενο να βουλιαξει και εχω και επιφανειακο φυτο που δεν ξερω τι ειναι...ειναι σαν μικρες ριζουλες πρασινες...

Link to comment
Share on other sites

μια σημειωση: οι διαστασεις ειναι 42-25-32

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι το εστησες.

Ο θερμαντηρας δεν κολλαγε στο πλαινο τζαμι ή σου αρεσει να το βλεπεις (γιατι με πιανουν και μενα κατι περιεργα με τον εξοπλισμο ωρες ωρες :thumbup: )

Καλο ομως ειναι να ειναι η κεφαλη εκτος νερου καλου κακου (παρολο που λεει βυθιζομενος, ας μην παιζουμε με την τυχη μας, καποιοι εμπασαν νερα)

Οι μονομαχοι οπως ειπαμε εχουν ο καθενα τον χαρακτηρα του.

Αν βλεπεις και δεν στρεσαρονται, συχνο flaring, φαπες κλπ, εισαι τυχερος και ολα ΟΚ

Στα cory ειναι η ενσταση μου που οταν φτασουν τελικο μεγεθος θα ειναι σαν τορπιλες μεσα στο ενυδρειακι.

Και αν γεννησουν .... βρασε ρυζι (κορυντοπιλαφο :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι το εστησες.

Ο θερμαντηρας δεν κολλαγε στο πλαινο τζαμι ή σου αρεσει να το βλεπεις (γιατι με πιανουν και μενα κατι περιεργα με τον εξοπλισμο ωρες ωρες :thumbup: )

Καλο ομως ειναι να ειναι η κεφαλη εκτος νερου καλου κακου (παρολο που λεει βυθιζομενος, ας μην παιζουμε με την τυχη μας, καποιοι εμπασαν νερα)

Οι μονομαχοι οπως ειπαμε εχουν ο καθενα τον χαρακτηρα του.

Αν βλεπεις και δεν στρεσαρονται, συχνο flaring, φαπες κλπ, εισαι τυχερος και ολα ΟΚ

Στα cory ειναι η ενσταση μου που οταν φτασουν τελικο μεγεθος θα ειναι σαν τορπιλες μεσα στο ενυδρειακι.

Και αν γεννησουν .... βρασε ρυζι (κορυντοπιλαφο :bowdown: )

για τον θερμοστατη...μαζι με το ενυδρειο ειχε το κρεμαστο φιλτρο, ετσι εβαλα το κρεμαστο στη μεση και πισω για να μην επηρεαζει καθολου το μονομαχο και να εχει τα ακρα και το μπροστα μερος χωρις μεγαλη ροη. εφτιαξα μετα το τζαμι και το εβαλα αφινοντας κενο στο σημειο του φιλτρου και μετα εβαλα το θερμοστατη απο κατω του για καλυτερη διαχυση της θερμοτητας. τωρα που το λες σε τοσα λιτρα θα μπορουσα να τον βαλω αριστερα να κρυφτει και να βαλω και κανα φυτο μπροστα. ευχαριστω!! για τα κορυ μολις μεγαλωσουν αρκετα ή γεννησουν θα μπουν στο διπλανο ενυδρειο οπου ο πληθυσμος των γκαπι αν δεις στην παρουσιαση του αλλου θα μειωθει. ετσι το ειχα σκεφτει στην αρχη, αν δω οτι εχω πολλα θα δωσω κιολας....aqua zone ειμαστε... ολοι πρεπει να δινουμε, οχι μονο να μου δινουν!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

To νερο των ζωοτοκων δεν ειναι και το ιδανικοτερο για διατηρηση κορυ, ακομα και aeneus.

Αν και στα δυο νερο βρυσης εχεις υποψιαζομαι αλλα στο μικρο με τα φυλα και τα ξυλα καπως θα εχει μαλακωσει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

To νερο των ζωοτοκων δεν ειναι και το ιδανικοτερο για διατηρηση κορυ, ακομα και aeneus.

Αν και στα δυο νερο βρυσης εχεις υποψιαζομαι αλλα στο μικρο με τα φυλα και τα ξυλα καπως θα εχει μαλακωσει λιγο.

ναι τα εχουμε ξαναπει για τα γκαπι και τα κορυ και τις διαφορες και παλιοτερα απλα εχω ξυλα και στο αλλο ενυδρειο... δεν μετραω σκληροτητα παρα μονο ph και αυτο πρωι βραδυ και εχει η βρυση μου 7.7(μετρηση waterr inn) και τοενυδρειο απο 7 εως 7.5. νομιζω ως μεση λυση ειναι καλα...αν ηταν να εχω μια επιλογη επειδη για κανενα λογω δεν θελω να αποχωριστω τα κορυ, και παρολο που τα γκαπι μου αρεσουν...θα αλλαζα τα γκαπι με ενα συμβατο για τα κορυ ειδος...τα ατιμα μπορει να μην τα θεωρουν ομορφα αλλα ειναι και κινητικα και πολυ χρησιμα και στο βυθο....

θα δουμε...αν δω συμπεριφορες κακες(γρηγορες ανασες, κινητικα προβληματα και ριξη του ανοσοποιητικου, ισως να παρω την αποφαση....

το αλλο ενυδρειο με τα φυλλα θεωρω κυριως εχει 6.5 ph και το πολυ 6.7 και λογικα θα ειναι και πιο μαλακο το νερο...

σε ευχαριστω για ολα φιλε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

α επισης να πω οτι στο ενυδρειο που ειναι ανοιχτο απο το εργοστασιο εβαλα τζαμι απο πανω για την εξατμηση, σκονη κτλ και για να μην πηδηξουν εξω οι μονομαχοι.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

α επισης να πω οτι στο ενυδρειο που ειναι ανοιχτο απο το εργοστασιο εβαλα τζαμι απο πανω για την εξατμηση, σκονη κτλ και για να μην πηδηξουν εξω οι μονομαχοι.... :thumbup:

Ωραιος :bowdown:

Ελπιζω να εχει καποια ανοιγματα για να μπαινει ο απαραιτητος αερας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :bowdown:

Ελπιζω να εχει καποια ανοιγαματα για να μπαινει ο απαραιτητος αερας.

εχει περιμετρικα ανοιγμα 0,5-1 εκατοστο περιπου γιατι ειχε βαση για τζαμι το ενυδρειο, και λιγο μεγαλυτερο ανοιγμα πισω, μπροστα απο το φιλτρο για να μην πεφτει το νερο απο το φιλτρο πανω στο τζαμι...φαινεται και στη φοτο 3 το τζαμι... και αποσο βλεπω παιρνει καλα αερα και δεν χωραει και ο μονομαχος να βγει!! :thumbup::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να και ενα βιντεακι απο το ζευγος. αυτη ειναι η αντιδραση οταν συναντιουνται στο ενυδρειο, δηλαδη οταν σηκωνομαι και ερχονται να φανε και να δουνε τι γινεται...

http://s753.photobucket.com/albums/xx173/p...=DSCI0001-1.mp4

Link to comment
Share on other sites

...και αποσο βλεπω παιρνει καλα αερα και δεν χωραει και ο μονομαχος να βγει!! :thumbup::bowdown::bowdown:

Θα προτιμουσα μικρες τρυπες στο τζαμι.

Εχουμε δει μονομαχο να περναει απο πολυ μικρες χαραμαδες.

Link to comment
Share on other sites

M'αρέσεις ποζερά.. Πήρες τα ρίσκα σου και όπως φαίνεται πας μια χαρά! Στο συγκεκριμένο ψάρι ποτέ μη λές ποτέ.. Δεν κάνει να αποκλείουμε τίποτα και δεν είναι ευλογο να είμαστε κάθετοι γιατί είναι θέμα χαρακτήρα.. Ποιος είμαι εγώ που θα ψυχολογίσω ένα ψάρι?? Κάνεις μια δοκιμή και βλέπεις αν πάει να την τσακίσει ή να τον τσακίσει.. Σακουλάκι και πετ σοπ.. Να μου πεις πειραματόζωα είναι τα ζωντανά?

Όχι αλλά και χωρίς δοκιμές δεν πας πουθένα και αν είναι να κερδίσεις μια ωραία συμβίωση ενός ζευγιαριού σαν το δικό σου αξίζει η δοκιμή.. Στην χειρότερη γυρίζεις το ψάρι πίσω έχοντας χάση κάποια χρήματα και λίγο ψυχολογία! (η ελπις πεθαίνει πάντα..? )

Μπράβο ωραίο ενυδρείο! πολύ ωραίο

Βγάλε ρε καμια βραδυνη να μας φτιάξεις με αναμένο φως. :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα cory.. Οκ δείχνουν φανταστηκά στο ενυδρείο σου όμως λίγα τα νερά για τόσα ψάρια..

Εγώ σε 30λιτρο με ένα ζευγάρι μονομάχων θα ήμουν πανευτυχής..

Δεν σου λέω να τα βγάλεις... Σου λέω να μετράς συνεχώς όμως παραμέτρους νερού...

Να σου πω ώρε.. Με τι σειρά μπήκαν τα ψάρια στο ενυδρείο??

Πως έκοψες ότι ο μονομάχος αντέχει την τόση παρέα.. Παίζουν καθόλου φάπες..?

Όπ σόρρυ τώρα είδα κάποιες πληροφορίες που απαντάς στα παραπάνω ερωτήματα μου.

Πάντως αν μπορείς δώσε και άλλες

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα cory.. Οκ δείχνουν φανταστηκά στο ενυδρείο σου όμως λίγα τα νερά για τόσα ψάρια..

Εγώ σε 30λιτρο με ένα ζευγάρι μονομάχων θα ήμουν πανευτυχής..

Δεν σου λέω να τα βγάλεις... Σου λέω να μετράς συνεχώς όμως παραμέτρους νερού...

Να σου πω ώρε.. Με τι σειρά μπήκαν τα ψάρια στο ενυδρείο??

Πως έκοψες ότι ο μονομάχος αντέχει την τόση παρέα.. Παίζουν καθόλου φάπες..?

Όπ σόρρυ τώρα είδα κάποιες πληροφορίες που απαντάς στα παραπάνω ερωτήματα μου.

Πάντως αν μπορείς δώσε και άλλες

καλημερα. θα βαλω σιγα σιγαμ κιαλλες φωτο γτ ρυθμιζω λιγο το ντεκορ με τα φυτα και το θερμοστατη. τα ψαρια μπηκαν πρωτα τα κορυ. μετα απο λιγο η θηλυκια και μετα ο αρσενικος. αλλα ειχε προηγηθει γνωριμια με τη θηλυκια για καμια βδομαδα στο 13λιτρο. αυτος ηταν στη γεννηστρα. τις πρωτες 2 μερες της φουσκωνε τα μαγουλα αλλα μετα τπτ. εφτιαξε και μια φωλια ολη τη γεννηστρα και λεω ας δοκιμασουμε. παντως δεν το βλεπω για αναπαραγωγη αμεση, μαλλον ειναι μικρη η θηλυκια. ετσι που τα βλεπω να τρωνε μαζι, να ακουμπιουνται χωρις να τσακωνονται ειναι σαν συμπεριφορα κορυ.... :thumbup: μαλλον γιαυτο ταιριαξανε ολα μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα cory.. Οκ δείχνουν φανταστηκά στο ενυδρείο σου όμως λίγα τα νερά για τόσα ψάρια..

Εγώ σε 30λιτρο με ένα ζευγάρι μονομάχων θα ήμουν πανευτυχής..

Δεν σου λέω να τα βγάλεις... Σου λέω να μετράς συνεχώς όμως παραμέτρους νερού...

Να σου πω ώρε.. Με τι σειρά μπήκαν τα ψάρια στο ενυδρείο??

Πως έκοψες ότι ο μονομάχος αντέχει την τόση παρέα.. Παίζουν καθόλου φάπες..?

Όπ σόρρυ τώρα είδα κάποιες πληροφορίες που απαντάς στα παραπάνω ερωτήματα μου.

Πάντως αν μπορείς δώσε και άλλες

οσο για φαπες με τα κορυ... απλα ουτε που τους δινει σημασια, την πρωτη μερα τα κοιτουσε μονο, πηγαινε κοντα και τα ακουμπαγε με τα πτερυγια του και μετα τιποτα... προσπαθει να πλευρησει τη θηλυκια καμια φορα αλλα δεν ειναι ετοιμη και μαλλον ειναι μικρη, οποτε δεν παμε για αναπαραγωγη και καλυτερα αυτη την περιοδο γτ θα επρεπε μετα να τα χωρισω, να βγαλω και τα κορυ και ενα σορο... αλλα αν γινει εχω τα ετοιμα ta back up... και φυσικα θα παρετε ολοι ψαρακια καλως εχοντων των πραγματων... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολλη ωραιο το ενυδριακη σου

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ενημερωση για το ενυδρειο.. μπηκε και egeria densa και valisnera americana και ολα τα φυτα αναπτυσονται καλα και παμε για ζουγλιτσα... τα ψαρια τα πανε παααρααα πολυ καλα μεταξυ τους παραμενω βεβαια σε επιφυλακη για τους μονομαχους... φαινονται χαρουμενα και τα χρωματα των μονομαχων ειναι εντονοτερα... δεν εχουμε συγκρουσεις και μαλλον παισαμε σε ευκολο χαρακτηρα. συνεχιζεται η παρατηρηση και θα δουμε πως θα παει! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

update και σε αυτο το ενυδρειο:

οι μονομαχοι τα πανε πολυ καλα ακομα μεταξυ τους, η θυληκια ειναι λιγο φουσκομενη και εχει καθετες γραμμες αρα θελει αναπαραγωγη... αλλα δεν το βλεπω... και μακαρι να αργησει γτ αν γινει μεσα στο καλοκαιρι με βλεπω να παιρνω και τα μικρα μαζι μου στη θαλασσα(αν και δεν τους αρεσει το αλατι).

μπηκαν και μερικα ακομα φυτα μπροστα απο το αλλο ενυδρειο που δεν ξερω πως τα λενε.

μια παρατηρηση μονο: ενω το ενυδρειο ειναι στα 30 λιτρα περιπου, θα περιμενε κανεις να επηρεαζεται πολυ απο την αυξηση της θερμοκρασιας, ομως επειδη εχει ανοιγματα γυρω γυρω απο το τζαμακι πανω, χωρις θερμοστατη παει μεχρι και 23 βαθμους, οποτε αυτη τη στιγμη δεν νοειτε το ενυδρειακι χωρις τον θερμοστατη που λειτουργει για να εχω μια θερμοκρασια της ταξης των 26 βαθμων... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

α!!! φωτος αυριο μαζι με το αλλο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

http://s753.photobucket.com/albums/xx173/p...=DSCI0001-3.mp4

στο βιντεο αυτο μετα το 10ο δευτερολεπτο φαινεται αριστερα το ενυδρειακι μου

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=351

εχει και αυτο το ενυδρειο. ειναι το φυτο που φαινεται μπροστα μπροστα στο ενυδρειο. το πηρα απο κλαδεμα του αλλου ενυδρειου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο πριν μπει το mopani, και μια φωτο απο το μοπανι

post-19192-1277465452_thumb.jpg

post-19192-1277465543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...