Jump to content

Κάτι δεν πάει καλά;


Melean

Recommended Posts

Γειά σας!Έχω ένα ενυδρείο ,εδώ και 40 μέρες, 54 λύτρα εξοπλισμένο με φίλτρο ,θεμοστάτη, θερμόμετρο.Ξεκίνησα με τον μονομάχο μου σε μία μικρή δυστυχώς γυάλα πρίν το ενυδρείο.Όλα καλά ως εδώ.Τώρα εδώ και 10 μέρες έβαλα πιο πολλά φυτά και απο ψάρια 3 θυληκές και 1 γλείφτη.Τις πρώτες μέρες ο μονομάχος τις κυνηγούσε της θηλυκές αλλά όχι πάρα πολύ(του κρυβόντουσαν).Αφού πέρασαν κάποιες ήρεμες μέρες, τώρα βλέπω ότι η θηλυκές κυνηγούν τον αρσενικό και η ουρά του είναι φαγωμένη και τρέχει φοβισμένος αν τον πλησιάσουν πολύ οι θηκυκές.Είναι φυσιολογικό αυτό??? :bowdown: Δυστυχώς ο γλείφτης μου πέθανε και δεν κατάλαβα γιατί :thumbup: .Τέλος τους μονομάχους τους ταίζω όλους με τους ειδικούς κόκους;;Αν ναι, γιατί η μία θηλυκιά δεν τρώει(πάει να το φάει αλλά το φτύνει);;

Υ.Γ.Ελπίζω να σας βοηθήσει και η φωτογραφία του ενυδρείου μου.Ευχαριστώ!

post-20232-1276295756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγουλακι παρακατω..... :thumbup:

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

να θα στο γραψω εδω, το αλλο θεμα ειναι για τα καλως ορισες, το λεει πανω πανω...

λοιπον: καταρχας ο μονομαχος παει μονος του και μονο για ανπαραγωγη βαζουμε τη θηλυκια. 3 θηλυκιες ειναι πολλες και δεν τις κουμανταρει... αν βαλεις 2 περισσοτερο τσακωνονται μεταξυ τους. με παρα πολλες κρυψωνες και με καλο χαρακτηρα μονομαχου....τοτε 1 ή 2 ειναι εφικτο αλλα και παλι δυσκολο... διαβασε παλι το προφιλ. αν θες να φανε πηγαινε σε bloodwors αποξηραμενα ή κετεψυγμενα για σιγουρα. καλο διαβασμα και καλη αρχη biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 1ο και βασικότερο! Είναι στρωμένο το ενυδρείο? Ξέρεις από στρώσιμο??

Τεστάκια έχεις για να μας πεις παραμέτρους νερού (NH3/NH4, No2,No3, PH, GH, KH)

Όπως σου είπαν τα παιδιά φίλε ο μονομάχος ΔΕΝ πάει με θυληκές.. Κάθε φορά στο πετ σοπ που πάω μου λένε παρε ρε θυληκές να του βάλει... Φίλε μετα την αναπαραγωγή ή θα τις σφάξει ή θα τον σφάξουν ή... σε φουλ φυτεμένο.. θα αλληλοστρεσάροντε.. Τα ψάρια αυτά δεν θέλουν παρέα άλλα ψάρια.. Μόνο ασπόνδυλα και οστρακοιδή και αυτα θα του πάρει καιρό να χωνέψη ότι θα ζήσουν μαζί στο βασίλειο του..

Γιατί βασίλειο του θεωρεί το ενυδρείο.

Τα ψάρια σου αν πλακώνονται όλη νύχτα είτε επειδή είναι πληγωμένα είτε στρεσαρισμένα λογικό είναι να μην μπορούν να φάνε..

Κάποια ίσως να μην κυνηγιόνται-γανε τόσο πολύ κ να είναι σε καλύτερη μοίρα!

Ο πλέκο σου (γλείφτης όπως λες) που σ όλα τα πετ σοπ σου λένε πετα και έναν απο αυτο..

1) ή πέθανε επείδη το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο (βέβαια πες μας και λίγο τι πλέκο έιχες )

2) ή επειδή ήταν αστρωτος ο βυθός.

3)ή επειδή του κάναν ντού τα ψάρια σου.

Συμβουλές προς ναυτιλομένους:

1)Διάλεξε τι θες να κρατήσεις μονομάχο ή θυληκά

Αν θες μονομάχο τότε τα θυληκά τα βάζεις σε καινούργιο ενυδρείο και τους βάζεις μαζί μονο για αναπαραγωγή αφού διαβάσεις καλά τα άθρα περί αναπαραγωγής του φόρουμ! :bowdown: Ειδάλλως επιστρέφεις ΟΛΑ τα θυληκά στο πετ σοπ (αν δεν έχεις λεφτά για άλλο ενυδρείο)

Αν θες μονομάχο.. Μονος! Μόνος του μόνο με σαλιγκάρια ή γαρίδες αν σ αρέσουν...

Πρέπει να διαλέξεις γρήγορα! το συντομότερο .. γιατί θα θρηνήσεις ψάρια ..

2)Μολις διαλέξεις τι θα κρατήσεις κάνε συχνές αλλαγές νερού με μπόλικο αντιχλώριο για να ηρεμίσουν το ψάρι-ψάρια και ταίζε καλά και δώσε και κάποιου είδους βιταμίνη..

3) αν το ψάρι είναι πληγομένο το γιατρικό ειναι: Τέλειες συνθηκες για αυτό νερό. Οι τέλειες συνθήκες για μονομάχο προαναφέρθηκαν στο προφίλ που σε παραπέμπη ο φίλος.

4) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις melafix για τρυπημένες ουρές κλπ..

Φίλες πες μας τι ξέρεις. Αν έστρωσες το ενυδρείο πως το έστρωσες . Αν έχεις τεστ. Αν όχι πάρε επιγόντος για τα παραπάνω στοιχεία του νερού που σου ανέφερα και το πιο βασικο!

ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ..

Αν ακολουθήσεις κάποια βήματα όλα θα πάνε καλά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ παιδιά για την βοήθεια!!! :ninja: Αρχίζω και καταλαβαίνω τι παίζει...Και σόρυ για το μπλέξιμο με τα 2 θέματα (είμαι αρχάρια και με το concept των forums). Για το ενυδρείο έχω τεστ μόνο για αμωνία και είναι πολύ καλή η ένδειξή του. Χρήσιμοποιώ νερό βρύσης και αντιχλωριακό, ένα υγρό βιολογικό υλικό φίλτρου, και υγρό λίπασμα για τα φυτά μου(γιατί έχουν μερικά φύλλα μια άλγη σαν καφέ τριχούλες). Τι άλλο χρειάζομαι για να δώ ότι όλα είναι καλά; Θα επιστρέψω τις θηλυκές γιατί είμαι δεμένη με τον μονομάχο μου.(δεν μπορω να κρατήσω ούτε μια λέτε? :helpsmilie: ) Θα δώ μήπως πάρω άλλον πλέκο ή καμια γαρίδα/σαλιγκάρι... και σίγουρα θα εφοδιαστώ με melafix...

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο έχω τεστ μόνο για αμωνία και είναι πολύ καλή η ένδειξή του.

Η καλη ενδειξη ειναι μηδεν :ninja:

Μπορεις να βαλεις ξερα φυλλα για να μαλακωνει λιγο το νερο πχ (φυλλα catappa) και να εχεις καποιο ενυδρειακο ξυλο μεσα στο ενυδρειο.

Μακρυα απο τα ασβεστολιθικα χαλικια-αμμους και πετρες.

Σκληραινουν το νερο κι αλλο και ανεβαζουν το πεχα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ παιδιά για την βοήθεια!!! :ninja: Αρχίζω και καταλαβαίνω τι παίζει...Και σόρυ για το μπλέξιμο με τα 2 θέματα (είμαι αρχάρια και με το concept των forums). Για το ενυδρείο έχω τεστ μόνο για αμωνία και είναι πολύ καλή η ένδειξή του. Χρήσιμοποιώ νερό βρύσης και αντιχλωριακό, ένα υγρό βιολογικό υλικό φίλτρου, και υγρό λίπασμα για τα φυτά μου(γιατί έχουν μερικά φύλλα μια άλγη σαν καφέ τριχούλες). Τι άλλο χρειάζομαι για να δώ ότι όλα είναι καλά; Θα επιστρέψω τις θηλυκές γιατί είμαι δεμένη με τον μονομάχο μου.(δεν μπορω να κρατήσω ούτε μια λέτε? :helpsmilie: ) Θα δώ μήπως πάρω άλλον πλέκο ή καμια γαρίδα/σαλιγκάρι... και σίγουρα θα εφοδιαστώ με melafix...

Η άλγη ΔΕΝ θελει λίπασμα.. Ίσως είναι αποτέλεσμα χρήσης λιπάσματος και αυξημένης περιόδου φωτισμού.

Όλοι μας εμφανίσαμε και θα εμφανίσουμε άλγη. Είναι στανταρ για ένα φυσιολογικό ενυδρείο και αναμενόμενο να εμφανίσει άλγη αλλιώς κάτι δεν πάει καλά. Ομως για την δική μας αισθητική μολις εμφανιστεί κάνουμε κάποια πράγματα να την μειώσουμε όσο γίνετε.

1) Μείωση τις δόσης λιπάσματος ή ακόμη και να σταματήσεις το λιπασμα για ένα διάστημα

2)Μείωση περιόδου φωτοσύνθεσης. 8-11 ώρες πρέπει να είναι αναμένη η λάμπα κάθε μέρα.. Περιορίσου στο minimum.. 8 ώρες.

3) ΑΝ η άλγη είναι απίστευτα πολύ ή είναι άλγη που κάνει κακό στα ψάρια μας σε έντονο βαθμό.. Συσκότιση για κάποιες ημέρες.

Πάρε πρώτα 1-2 σαλιγκάρια και αργότερα γαρίδες.. Λίγες για αρχή να δεις πως θα πάνε..

Σαλιγκάρια πάρε είτε zebra neritina είτε κάποιο apple snail αλλα πρόσεχε γιατί τα σαλιγκάρια ρίχνουν τις σκληρότητες με αποτέλεσμα

-Να καταστρέφετε το κέλυφος τους και να μην την παλεύουν με τίποτα

-Να χαλάνε το νεράκι του μονομάχου σου και να μην την παλεύει ούτε αυτός!

Οι γαρίδες που θέλουν στρωμένο βυθό πάρε λίγες για αρχή. είναι πολύ ευαισθητες και ίσως ο μονομάχος σου να είναι αγριούτσικος και να τις τσακίσει ή να τους κολλάει και μετά να τις αποδεχτεί.

Μόλις βγάλεις τα θυληκά βάλε αμέσως σαλιγκάρια και 3-4 γαρίδες πριν καταλάβει ο μονομάχος σου τι παίζει τι αλλάζει.. και γίνει κυρίαρχος στο χώρο του

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά!Θα εφοδιαστώ με μερικά τεστάκια ακόμη για να δω σκληρότητα και το Ph για να δω αν μπορώ να του βάλω γαρίδες. Έχω μέσα ενυδρειακό ξύλο αν είναι θα πάρω και μερικά φύλλα.Το κουλό είναι ότι μου έδωσαν το λίπασμα για να φτιάξω την άλγη στο πετ σοπ η οποία απ'ότι κατάλαβα είναι σε φυδιολογικά επίπεδα...Η ένδειξή μου για την αμμωνία είναι μηδέν. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά!Θα εφοδιαστώ με μερικά τεστάκια ακόμη για να δω σκληρότητα και το Ph για να δω αν μπορώ να του βάλω γαρίδες. Έχω μέσα ενυδρειακό ξύλο αν είναι θα πάρω και μερικά φύλλα.Το κουλό είναι ότι μου έδωσαν το λίπασμα για να φτιάξω την άλγη στο πετ σοπ η οποία απ'ότι κατάλαβα είναι σε φυδιολογικά επίπεδα...Η ένδειξή μου για την αμμωνία είναι μηδέν. :ninja:

A μήπως δεν είναι λιπάσματα για τα φυτά αλλά ζουμία για να φύγη η άλγη??

Δώσε όνομα μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως με την άλγη είναι περιττό να χρησιμοποιούμε ζουμια πιστεύω...

Θα κάνει τον κύκλο της στο ενυδρείο και θα φύγει

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη ΔΕΝ θελει λίπασμα.. Ίσως είναι αποτέλεσμα χρήσης λιπάσματος και αυξημένης περιόδου φωτισμού.

Η χρηση του λιπασματος ετσι οπως τα λες ειναι απαγορευτικη στο ενυδρειο. Ομως δεν ειναι. Οπως δεν ειναι και η αυξημενη φωτοπεριοδος.

Ολα ειναι θεμα ισορροπιας και ιδιαιτεροτητας του καθε ενυδρειου.

Η υπερδοσολογηση λιπασματος και φωτος, ναι μπορει να θεωρηθει προβλημα, οχι ομως η χρηση τους.

Όλοι μας εμφανίσαμε και θα εμφανίσουμε άλγη. Οχι ολοι

Είναι στανταρ για ένα φυσιολογικό ενυδρείο και αναμενόμενο να εμφανίσει άλγη αλλιώς κάτι δεν πάει καλά. Λαθος πληροφορια, Υπαρχουν πολλα ενυδρεια που δεν εμφανισαν αλγη και ολα πηγαιναν μια χαρα.

Ομως για την δική μας αισθητική μολις εμφανιστεί κάνουμε κάποια πράγματα να την μειώσουμε όσο γίνετε. Οχι απαραιτητα αναγκαιο και καμια φορα κανουμε κακο προσπαθωνατς να την καταπολεμησουμε με λαθος τροπο. Η αναπτυξη των φυτων ειναι ο πιο σωστος τροπος καταπολεμησης της αλγης

1) Μείωση τις δόσης λιπάσματος ή ακόμη και να σταματήσεις το λιπασμα για ένα διάστημα Ναι αν γινεται υπερδοσολογηση. Πρεπει να γινει διαγνωση ομως πρωτα.

2)Μείωση περιόδου φωτοσύνθεσης. 8-11 ώρες πρέπει να είναι αναμένη η λάμπα κάθε μέρα.. Περιορίσου στο minimum.. 8 ώρες. Ποιος λεει οτι το μινιμουμ ειναι 8 ωρες? Εγω ειχα 7 ωρες για χρονια στο ενυδρειο μου

3) ΑΝ η άλγη είναι απίστευτα πολύ ή είναι άλγη που κάνει κακό στα ψάρια μας σε έντονο βαθμό.. Συσκότιση για κάποιες ημέρες. Παρακινδυνευμενη συμβουλη. Ειπαμε πρωτα διαγνωση αλγης και αιτιων.

Πάρε πρώτα 1-2 σαλιγκάρια και αργότερα γαρίδες.. Λίγες για αρχή να δεις πως θα πάνε..

Σαλιγκάρια πάρε είτε zebra neritina είτε κάποιο apple snail αλλα πρόσεχε γιατί τα σαλιγκάρια ρίχνουν τις σκληρότητες με αποτέλεσμα

-Να καταστρέφετε το κέλυφος τους και να μην την παλεύουν με τίποτα

-Να χαλάνε το νεράκι του μονομάχου σου και να μην την παλεύει ούτε αυτός!

Το εσωσες αναφεροντας και τα πιθανα προβληματα

Οι γαρίδες που θέλουν στρωμένο βυθό πάρε λίγες για αρχή. είναι πολύ ευαισθητες και ίσως ο μονομάχος σου να είναι αγριούτσικος και να τις τσακίσει ή να τους κολλάει και μετά να τις αποδεχτεί.

Μόλις βγάλεις τα θυληκά βάλε αμέσως σαλιγκάρια και 3-4 γαρίδες πριν καταλάβει ο μονομάχος σου τι παίζει τι αλλάζει.. και γίνει κυρίαρχος στο χώρο του Καλυτερα μη φορτωθει κι αλλα προβληματα. Ας λυσει πρωτα τα υπαρχοντα

Προσοχη οταν δινουμε συμβουλες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η τριχουλες στα φυλλα δεν ειναι κατι ανησυχιτικο.

Ανοιξε θεμα εδω και ανεφερε οσα περισσοτερα στοιχεια μπορεις. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=199

Καποιες καθαρες φωτο θα βοηθησουν σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενώ είχα προγραμματίσει σήμερα μετά τη δουλειά να επιστρέψω τις θηλυκές βρήκα τον μονομάχο μου σε πολύ κακή κατάσταση...στην επιφάνεια να μην μπορεί να κολυμπήσει.Σε μια κατάσταση πανικού τον έβγαλα και τον εβαλά σε μια γυάλα που τον είχα πιο παλιά με νερό απο το ενυδρείο...Δεν έχω ελπίδες και έχω στεναχωρηθεί και απογοητευτεί πολύ.του έριξα λίγο τροφή αλλά δεν τρώει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.

Βγαλε την τροφη ή αλλαξε του ολο το νερο με νερο παλι απο το ενυδρειο.

Μετα ετοιμασε φρεσκο νερο (50% της γυαλας) για αλλαγη, με αντιχλωριο και κανε αλλαγη στη γυαλα.

Αστον χωρις φωτα και βαβουρα γυρω του να ηρεμησει.Στην αναγκη βαλε κατι μπροστα στη γυαλα να μη βλεπει κινησεις αποτομες κλπ

Επισης καποιο υφασμα ή τουλι (να μην κοβει τον αερα) απο πανω να μην πηδηξει εξω

Ανοιξε νεο θεμα στην κατηγορια με τις ασθενειες

Κανε αντιγραφη (copy) τη φορμα ασθενειων με τις πληροφοριες που ζητουνται για πιο αξιοπιστη διαγνωση, και κανε την επικολληση (paste) στο θεμα σου, συμπληρωνοντας την απαντηση διπλα σε καθε ερωτημα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...