Jump to content

Διάφορα είδη άλγης...


Marmaths

Recommended Posts

Λοιπόν στο ενυδρείο μου έχουν παρουσιαστεί διάφορα είδη άλγης, αλλά δεν ξέρω ποια είναι επικίνδυνα (και πως πρέπει να τα αφαιρέσω) και ποια όχι... Τις αναφέρω περιληπτικά και βάζω και μια φωτογραφία για να μου πουν οι πιο έμπειροι:

1. Καφέ άλγη στα φύλλα της anubia:

post-16263-1276302520_thumb.jpgpost-16263-1276302485_thumb.jpg

Το φυτό είναι δεμένο στο κλαδί ενός ξύλου και είναι γενικά υγιές καθώς μεγαλώνει και βγάζει και καινούρια φύλα... Βέβαια, (δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό), το συγκεκριμένο φυτό είναι μπροστά μπροστά και ακριβώς κάτω από το φως και είναι το μόνο που έχει παρουσιάσει αυτή την άλγη... Οι υπόλοιπες ανούμπιές μου είναι μια χαρά!

2. Μαύρη άλγη πάνω στις πέτρες:

post-16263-1276302899_thumb.jpg

3. Πράσινη άλγη στο πλάι της άμμου (φαίνεται από το τζάμι):

post-16263-1276302939_thumb.jpg

Εδώ φαίνεται μόνο ένα δείγμα γιατί την μεγάλη ποσότητα την αφαίρεσα πρόσφατα ανακατεύοντας λίγο την άμμο με την απόχη, αλλά από ότι ξέρω αυτό δεν είναι σωστό γιατί χαλάει η βιολογία του ενυδρείου... Τι πρέπει να κάνω;

Ποιες είναι ακίνδυνες και ποιες πρέπει να αφαιρεθούν και πως; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

εαν ανατρεξεις και ψαξεις εδω μεσα ολα υπαρχουν....

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

εαν ανατρεξεις και ψαξεις εδω μεσα ολα υπαρχουν....

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Ευχαριστώ πολύ. Το έχω διαβάσει το λινκ αυτό αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη για το ποια(ποιες) από τις μορφές άλγης που έχω στο ενυδρείο πρέπει να αφαιρεθεί(-ούν) καθώς και τον τρόπο...

Αν μπορούσε κάποιος να απαντήσει σχετικά με τις συγκεκριμένες φωτογραφίες θα του ήμουν ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...