Jump to content

ανεμηστιρας να φυσαει το τζαμι?


spyros-DH

Recommended Posts

για σε ολους

θελω να σας ρωτισω αν υπαρχει προβλημα να βαλω εναν απλο ανεμηστηρα να φυσαει το πλαινο τζαμι

το ενυδρειο μου εχει μεσα 1 μονομαχο ,6 black νεον , 2 πλατυ , μικρο πλεκο , κ ενα apple

και ειναι 60 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

προβλημα δεν θα υπαρχει αλλα και παλι δουλεια δεν θα κανεις :ninja:

Link to comment
Share on other sites

προβλημα δεν θα υπαρχει αλλα και παλι δουλεια δεν θα κανεις :ninja:

σιγοθρα γιατι μεχρι τωρα κραταει σταθερα την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη που προκαλεί ο ανεμιστήρας έχει να κάνει με την εξάτμιση που προκαλεί όταν χτυπά προς το νερό (και αυτό βέβαια προκαλεί και την ανάγκη συμπλήρωσης νερού).

Όταν χτυπάει στο τζάμι, η ψύξη που προκαλεί μέσω της μετακίνησης αερίων μαζών είναι συγκριτικά πολύ μικρότερη και καταναλώνεις και περισσότερη ενέργεια για να έχεις (αν έχεις) το ίδιο αποτέλεσμα.

Το θέμα είναι φυσικά ποιο είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω ρε παιδεια 3-4 ωρες που εχω βαλει τον ανεμηστιρα το θερμομετρο ειναι 27 ακριβως!

μαλλον κανει δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω ρε παιδεια 3-4 ωρες που εχω βαλει τον ανεμηστιρα το θερμομετρο ειναι 27 ακριβως!

μαλλον κανει δουλεια!

Τι θερμοκρασια ειχες πριν βαλεις τον ανεμηστηρα, τι θερμοκρασια εχεις στο δωματιο που βρισκεται το ενυδρειο;

Οταν βαζουμε ανεμηστηρακια ειναι για δημιουργησουμε εξατμιση στο νερο, αποβαλλωντας και θερμοτητα μαζι με τον εξατμιζομενο νερο. Αυτο που κανεις εχει νοημα εαν η θερμοκρασια του ενυδρειου σου ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο την θερμοκρασια του δωματιου. Ο αερας που ειναι διπλα στο ενυδρειο εχει ανταλλαξει θερμοτητα με το ενυδρειο (οσο του το επιτρεπει το γυαλι, που δεν ειναι και ιδιαιτερα καλο θερμομονωτικο, δηλαδη ζεστενεται ο αερας και ψυχεται το ενυδρειο) με τον ανεμηστηρα διωχνεις τον ζεστο αερα ωστε να ερθει πιο κρυος και να γινει εκ νεου ανταλλαγη θερμοτητας. Αυτος ο τροπος εχει πολυ μεγαλο αποτελεσμα οταν η θερμοκρασια εχει μεγαλη διαφορα και μηδαμηνα αποτελεσματα οταν ειναι μικρη η διαφορα.

Εαν βλεπεις αποτελεσμα, κρατησε το.

ΥΓ To DH σημαινει Down Hill;

Link to comment
Share on other sites

τωρα μετεφερα ενα θερμομετρο απο αλλο δωματιο σε αυτο που ειναι το ενυδρειο να δω θερμοκρασια :ninja:

παντως το πρωι πρωι η θερμοκρασια εφτασε 29 στο ενυδρειο εβαλα μεσα 3-4 μπουκαλια με παγο και πηγε 27

τωρα ο ανεμηστηρας την κραταει ΣΤΑΘΕΡΑ στους 27 !

κανει και καλει δουλεια ο ανεμηστηρας στο δωματειο και δεν χρησιμοποιω και το air condition :lmao::helpsmilie:

Υ.Γ.

ναι το DH σημαινει downhill δες και την υπογραφη :lmao:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινετε το δοματιο εχει κατι παραπανω απο 29!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω ρε παιδεια 3-4 ωρες που εχω βαλει τον ανεμηστιρα το θερμομετρο ειναι 27 ακριβως!

μαλλον κανει δουλεια!

Δεν εχει γινει κατανοητο τι λενε οι φιλοι μαλλον.

Θα το πω με αλλα λογια.

Ειναι σαν να τρωει καποιος φασολαδα με το πηρουνι.

Θα τη φαει στο τελος αλλα θα εχει κανει 500 κινησεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει γινει κατανοητο τι λενε οι φιλοι μαλλον.

Θα το πω με αλλα λογια.

Ειναι σαν να τρωει καποιος φασολαδα με το πηρουνι.

Θα τη φαει στο τελος αλλα θα εχει κανει 500 κινησεις παραπανω.

Συμφωνω απολυτα με τον delta66. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι ενωουν!

απλα ειναι το μονο που μπορω να κανω

και δουλεβη κιολας

Link to comment
Share on other sites

Καποια πατεντα με ανεμιστηρακια η εστω και καποια απο τα ετοιμα εχεις σκεφτει;Στο forum θα βρεις καποια πατεντα να σου κανει.Παρε και ιδεες αν θες και φτιαχτο για τις δικες σου απαιτησεις. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι για ανεμιστιρακια αλλα αφου κανει ο ανεμηστιρας....

οχι τπτ αλλο αλλα κανει κ καλη δουλεια στο δωματιο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα αφηνα τον ανεμιστηρα για το δωματιο και θα εβαζα ανεμιστηρακια στο ενυδρειο. :ninja: Δικο σου το ενυδρειο δικη σου και η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα αφηνα τον ανεμιστηρα για το δωματιο και θα εβαζα ανεμιστηρακια στο ενυδρειο. :helpsmilie: Δικο σου το ενυδρειο δικη σου και η αποφαση.

ή το αντιθετο.

Να αφησει τον ανεμιστηρα στο ενυδρειο και να βαλει τα ανεμιστηρακια για τον εαυτο του

(και μη γελασει κανεις, την εχω βγαλει σουπερ δυο καλοκαιρι με ανεμιστηρακι απο PC :ninja: )

Link to comment
Share on other sites

ή το αντιθετο.

Να αφησει τον ανεμιστηρα στο ενυδρειο και να βαλει τα ανεμιστηρακια για τον εαυτο του

(και μη γελασει κανεις, την εχω βγαλει σουπερ δυο καλοκαιρι με ανεμιστηρακι απο PC :ninja: )

Δεν το ειχα σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και εγψ εβαλα τα καλωδεια απο το ανεμηστιρακι σε καλωδιο usb μετα στο pc

και μια χαρα :ninja::helpsmilie:

Υ.Γ.

thx για τις απαντησεις θα την βγαλω με τον ανεμηστηρα στο ενυδρειο οσο παει κ μετα βλεπουμε

κατι το air codition θα την βγαλουμε :lmao:

παντως τωρα που νυχτωσε το ενυδρειο ειναι στους 26!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη το δοκιμασα και εγω, με τον ανεμιστηρα η θερμοκρασια του νερου πέφτει στους 26.5, 26.8 το πολυ ενω οταν δεν φυσαει είναι 28.7.....

Μια φορα κι ολας είχε πεσει στους 26.1!!!

Νομίζω οτι είναι μια ευκολη λύση, και εκτος αυτό δροσίζεται και ο υπόλοιπος χώρος και γλυτώνεις τα πολλα λίτρα απο την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλυτωνεις τη καταναλωση ρευματος ομως.

Πολυ καλη πτωση στη θερμοκρασια γινεται οταν κλιματιζεται ο χωρος με air-co.

Η ρυθμιαση ομως της θερμοκρασιας του ενυδρειου πρεπει να ειναι 24ωρη.

Θα εχεις 24 ωρες το ανεμιστηρα ή το air-co ανοιχτο?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειχα air conditioner θα ήμουν πολυ καλα. Με ενα απλο inverter κρατας θερμ. δωματιου στους 25 και εισαι τζι τζι. Δεν χρειάζεται 24/7 να δουλευει

Τον ανεμιστήρω τον έχω... 20 ωρες περίπου να δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη το δοκιμασα και εγω, με τον ανεμιστηρα η θερμοκρασια του νερου πέφτει στους 26.5, 26.8 το πολυ ενω οταν δεν φυσαει είναι 28.7.....

Μια φορα κι ολας είχε πεσει στους 26.1!!!

Νομίζω οτι είναι μια ευκολη λύση, και εκτος αυτό δροσίζεται και ο υπόλοιπος χώρος και γλυτώνεις τα πολλα λίτρα απο την εξατμιση.

Με ανοιχτο καπακι ενυδρειου και ανεμηστηρες να φυσανε ο αερα του δωματιου που βρισκεται το ενυδρειο σου ειναι ιδιαιτερα υγρος (δηλαδη εχει κατακρατησει σταγονιδια νερου). Με υψηλοτερη υγρασια ο ανθρωπος αισθανεται πιο εντονα την ζεστη. Δηλαδη εαν εχουμε δυο δωματια με ιδια θερμοκρασια, μετρημενο με θερμομετρα, αλλα διαφορετικη υγρασια, μολις μπεις θα πεις οτι το υγρο δωματιο ειναι πιο ζεστο, ξαναλεω οτι πραγματικα ειναι το ιδιο ζεστα και τα διο.

Ισως εχετε ακουσει μια λαικη εκφραση "Οταν βρεχει, η θαλασσα ειναι πιο ζεστη". Φυσικα και η θαλασσα δεν ανεβαζει θερμοκρασια, απλα οι αισθησεις μας αντιλαμβανονται σαν περισσοτερη ζεστη την υγρασια του αερα κατα την βροχη. Ενα δευτερο παραδειγμα ειναι τα υποτροπικα κλιματα που το καλοκαιρι με μεγαλυ υγρασια η κατασταση ειναι πραγματικα αποπνικτικη.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...