Jump to content

Trapa Natans (water Chestnut)


Bob Dens

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο φυτό (trapa natans)

Ως επιβλαβές ζιζάνιο και μανιώδης ανταγωνιστής που καταναλώνει αρκετό οξυγόνο, μπορεί να αποτελέσει απειλή για τους κατοίκους ενός ενυδρείου και πιό συγκεκριμένα τους δίσκους ενός δισκοενυδρείου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Spam Alert. Αυτο που ξέρω είναι οτι ο καρμος του συγκεκριμένου φυτού τρώγεται. Υπάρχει σε κονσερβες λαχανικων μιξ για κινεζικο φαγητο.

Για να έχεις δίσκους πρεπει να έχεις και σχετικα μεγάλο ενυδρείο αρα το να έχεις μια μικρή ποσοτητα αυτου του φυτού δεν νομίζω να επιρρεασει ιδιαιτερα το ενυδρείο σου. Για ασφαλεια μπορείς να βάλεις μια αεραντλία με χρονοδιακόπτη να δουλευει τα βραδια...

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς τον καρπό (και όχι τον κορμό), το γνωρίζω πως τρώγεται. Δεν ξέρω βέβαια τι γεύση έχει. :ninja:

Το ενυδρείο μου είναι 1130 λίτρα + 330 λίτρα το sump και δεν έχω αεραντλία, λόγω ικανοποιητικής οξυγόνωσης από τις 3 υπερχειλήσεις.

Και γω της ίδιας άποψης με την δικιά σου είμαι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον καρπο εννοουσα! Ειναι πολυ τραγανος και ακομα και ψημενο ειναι δροσερο!

Και ολη η επιφανεια να είναι καλυμμενη δεν νομιζω να εχεις προβλημα σε αυτα τα λιτρα. Αμα εχεις και παραγωγη μπορεις να προμηθευεις τα Κινεζικα της γειτονιας σου!

Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμάζομαι και για εξαγωγή φρούτων trapa natans δηλαδή!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δες πρώτα αν την παλεύει με θερμοκρασίες και pH γιατί το δοκιμάζω μερικές εβομάδες και αν και το αναπαράγω δεν βλέπω τρελή ζωηρότητα σε όλα τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί! Βέβαια η αντοχή του κυμαίνεται σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών μεταξύ 18 και 28 C. Πάντως μέχρι στιγμής καλά πάει.

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος ειδικός τρόπος κλαδέματος;

Έγινε επεξεργασία - Bob Dens
Link to comment
Share on other sites

Κόβεις την κορυφή η οποία θα συνεχίσει να μεγαλώνει και το υπόλοιπο θα βγάλει πλάγιους βλαστούς που θα διαχωρίσεις όταν πάρουν λίγο μποι. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...