Jump to content

τι λίπασμα να πάρω?


bouldoza

Recommended Posts

Καλησπέρα! Μέσα στο ενυδρείο μου έχω αυτά τα φυτά:1 Aponogeton longiplumulosus 1 Hygrophila corymbosa 2 Αnubias barteri var angustifolia 1 Anubias barteri var nana. Σκέφτομαι να πάρω ένα γρνικό υγρό λίπασμα να τα βοηθήσω να αναπτυχθούν. (ενυδρείο juwel record 800 105λτ 2χ18 watt 7 ώρες καθημερινά)

Ποιας εταιρίας να πάρω?

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την σειρα τις seachem (χωρις να υποτιμω τις υπολοιπες εταιριες) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Απλα προσεξε τις δοσολογιες στα σκευασματα γιατι αναφερονται σε φουλ φυτεμενα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενα γενικο λιπασμα με ιχνοστοιχεια οπως το seachem flourish θα ειναι αρκετο.

Δοσολογια στο 1/4 εως 1/3 της αναγραφομενης και καλυτερα να μοιρασμενη σε δοσεις ολη την εβδομαδα.

πχ αν σου λεει 1.5ml για 70 λιτρα νερο, μια με δυο φορες την εβδομαδα, εσυ βαζε 0.75ml την εβδομαδα και μοιρασμενο μπορει να γινει 0.1 καθημερινα ή 0.2 καθε δυο μερες.

(1ml = 20 σταγονες περιπου, 0.1ml = 2 σταγονες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα το jbl ferropol.Καλό είναι? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και τι αποτελέσματα έχει?

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα το jbl ferropol.Καλό είναι? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και τι αποτελέσματα έχει?

δεν ειναι γενικο λιπασμα.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35378

Link to comment
Share on other sites

εγω το sera florena ριχνω. εχει σιδηρο και μεταλικα στοιχεια και κανει για ολα τα φυτα... αλλα το πηρα χωρις να εχω γνωση πανω στο θεμα απλα διαβαζοντας τι περιεχει. τα φυτα μου πανε καλα απο αναπτυξη και αλγη απο τοτε που το χρησιμοποιω δεν εμφανισα. τωρα οι εμπειροι στο φυτεμενο θα σου πουν σιγουρες γνωμες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Mιας και ανοιχτηκε το θεμα και με ενδιαφερει και εμενα,εχω καταληξει και εγω στο seachem flurish μιας και το προτινουν πολλοι,αλλα θελω να κανω μια ερωτηση για να μην κανω καποιο λαθος.

Yπαρχει seachem flurish excel και seachem flurish η' ειναι το ιδιο;

Γιατι ψαχνοντας στη κατηγορια λιπασματα σε ενυδρειακο ηλεκτρονικο καταστημα βρηκα μονο το seachem flurish excel και στη περιγραφη λεει:

"Υγρό συμπλήρωμα αναπλήρωσης του διοξειδίου του άνθρακα ( CO2 ) στο νερό του ενυδρείου."

Αλλα λιπασματα αναφερουν οτι εχουν σιδηρο,καλιο,μαγνησιο και τιποτα για CO2.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Το seachem flurish excel δεν είναι λίπασμα. Ας το πούμε συμπλήρωμα διοξειδίου.

Το seachem flurish είναι ένα πλήρες λίπασμα.

Τώρα αν υπάρχει ανάγκη για παραπάνω σίδηρο, κάλιο κτλ υπάρχουν επί μέρους λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

αλλο το να και αλλο το αλλο....

το ζητουμενο ειναι το floyrish σκετο....ειναι ενα γενικο λιπασμα και εχει λιγο απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

Το seachem flurish excel δεν είναι λίπασμα. Ας το πούμε συμπλήρωμα διοξειδίου.

Το seachem flurish είναι ένα πλήρες λίπασμα.

Τώρα αν υπάρχει ανάγκη για παραπάνω σίδηρο, κάλιο κτλ υπάρχουν επί μέρους λιπάσματα.

ποιο καλη διατυπωση δνε γινοταν για να το καταλαβεις! :helpsmilie::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το seachem flurish excel δεν είναι λίπασμα. Ας το πούμε συμπλήρωμα διοξειδίου.

Το seachem flurish είναι ένα πλήρες λίπασμα.

Τώρα αν υπάρχει ανάγκη για παραπάνω σίδηρο, κάλιο κτλ υπάρχουν επί μέρους λιπάσματα.

Εγω προσωπικα δεν ψαχνω συμπληρωμα CO2,ψαχνω ενα πληρες λιπασμα και αυτο προολιπτικα μιας και εχω ευκολα και λιγα φυτα.

Σε ευχαριστω για την αμμεση και κατατοπιστικοτατη απαντηση.

Παλι καλα που ρωτησα γιατι στη λιστα ειχε μονο το excel :ninja:

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν ψαχνω συμπληρωμα CO2,ψαχνω ενα πληρες λιπασμα και αυτο προολιπτικα μιας και εχω ευκολα και λιγα φυτα.

Σε ευχαριστω για την αμμεση και κατατοπιστικοτατη απαντηση.

Παλι καλα που ρωτησα γιατι στη λιστα ειχε μονο το excel :ninja:

Για να μη τα μπερδεψεις

Γενικο λιπασμα Flourish http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html

Flourish Excel συμπληρωμα διοξειδιου http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

:helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...