Jump to content

Πτώση της θερμοκρασίας μεσο παγωμένου αέρα


soulrider

Recommended Posts

έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στο forum τα οποία αναφέρονται σε ερωτήματα στο πως να επιτύχουμε μείωση της θερμοκρασίας του ενυδρείου. Οι περισσότεροι ασχολούνται με πατέντες οι οποίες έχουν ως βάση κάποια συσκευή που να παγώνει το νερό και να το διοχετεύει πάλι μέσα στο ενυδρείο. κατά την γνώμη μου ωμός υπάρχει και μια εναλλακτική η οποία δεν έχει αναλυθεί όσο θα έπρεπε. Ο αέρας, τι θα λέγατε λοιπόν αν βρίσκαμε τρόπο να παγώσουμε αυτόν τον αέρα. θα είχαμε τα επιθυμητά αποτελέσματα και αν ναι Πως ?

έχω κάτι στο μυαλό μου άλλα πριν σας στο παρουσιάσω θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σας . Πάντα προσπαθούμε να δημιουργήσουμε κάτι οικονομικό και αποδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στο forum τα οποία αναφέρονται σε ερωτήματα στο πως να επιτύχουμε μείωση της θερμοκρασίας του ενυδρείου. Οι περισσότεροι ασχολούνται με πατέντες οι οποίες έχουν ως βάση κάποια συσκευή που να παγώνει το νερό και να το διοχετεύει πάλι μέσα στο ενυδρείο. κατά την γνώμη μου ωμός υπάρχει και μια εναλλακτική η οποία δεν έχει αναλυθεί όσο θα έπρεπε. Ο αέρας, τι θα λέγατε λοιπόν αν βρίσκαμε τρόπο να παγώσουμε αυτόν τον αέρα. θα είχαμε τα επιθυμητά αποτελέσματα και αν ναι Πως ?

έχω κάτι στο μυαλό μου άλλα πριν σας στο παρουσιάσω θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σας . Πάντα προσπαθούμε να δημιουργήσουμε κάτι οικονομικό και αποδοτικό...

δεν ξερω τι εχεις στο μυαλλο σου βεβαια αλλα οι περισσοτεροι ως πατεντα δεν παγωνουν το νερο απότι βλεπω αλλα βαζουν ανεμιστηρακια στο καπακι για να εκμεταλευτουν την εξατμιση. οπως βλεπεις και κει τον αερα χρησιμοποιουμε...αλλα ειμαι περιεργος να ακουσω τι εχεις σκεφτει...

μαρεσει τελευταια που γενικα πεφτει ψαξιμο στο site

:ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι εχεις στο μυαλλο σου βεβαια αλλα οι περισσοτεροι ως πατεντα δεν παγωνουν το νερο απότι βλεπω αλλα βαζουν ανεμιστηρακια στο καπακι για να εκμεταλευτουν την εξατμιση. οπως βλεπεις και κει τον αερα χρησιμοποιουμε...αλλα ειμαι περιεργος να ακουσω τι εχεις σκεφτει...

μαρεσει τελευταια που γενικα πεφτει ψαξιμο στο site

:ninja::helpsmilie:

είναι η χαρά της δημιουργίας σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση που δεν μας αφήνει να βγούμε από το σπίτι και το ρίξαμε στον διαλογισμό. χαχαχαχα

δεν αναφέρομαι στα ανεμιστηράκια (που έχει πετύχει). αναφέρομαι στις άλλες προσπάθειες. δεν έχει σημασία αυτό όμως.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν η βασική ιδέα είναι να συνδέσω την αεραντλία μου με ένα radiator από pc , το οποίο να ψύχει τον αέρα ο οποίος θα συνεχίζει την διαδρομή του μέσα στο ενυδρείο. Θα ανεβάσω και photo για να δείτε τα διαθέσιμα υλικά. το θέμα όμως είναι τι απόδοση θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με παγοκύστες που έψυχαν ψυγείο λαδιού αυτοκινήτου εντός θερμοδοχείου από φελιζόλ.Με εισερχόμενο αέρα κοντά στους +5 °C είχα μία πτώση της τάξης των 1.5 °C

Ίσως πρέπει να μείνει ο αέρας με κάποιο τρόπο πιο πολύ σε επαφή με το νερό ή η φυσαλίδες να έχουν μικρότερο όγκο.Το εγκατέλειψα πάντως για κάτι άλλο...

Αν έχεις κάνει τις δοκιμές σου ενημέρωσε! :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με παγοκύστες που έψυχαν ψυγείο λαδιού αυτοκινήτου εντός θερμοδοχείου από φελιζόλ.Με εισερχόμενο αέρα κοντά στους +5 °C είχα μία πτώση της τάξης των 1.5 °C

Ίσως πρέπει να μείνει ο αέρας με κάποιο τρόπο πιο πολύ σε επαφή με το νερό ή η φυσαλίδες να έχουν μικρότερο όγκο.Το εγκατέλειψα πάντως για κάτι άλλο...

Αν έχεις κάνει τις δοκιμές σου ενημέρωσε! :)

Αχά!

Εκανες το πειραμα με το intercooler και δεν μιλας; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μερικες πατεντες που βρηκα στο google

http://www.caudata.org/cc/articles/cooling.shtml

μια ιδεα που μου ηρθε αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη ειναι ...

ενα ψυγειο καμπινκ με 2 τρυπες να περνανε απο μεσα τα λαστιχα του φιλτρου και μεσα στο ψυγειο να υπαρχει ξηρος παγος :)

το θεμα ειναι οτι δεν βρισκει καποιος τοσο ευκολα ξηρο παγο :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

@Rik: Δεν έχει νόημα να μιλήσω αφού δε μου έδωσε το αποτέλεσμα που ήθελα.Βέβαια το ενυδρείο είναι 100 λίτρα καθαρά και η αρχική θερμοκρασία 32,5 °C. Ίσως σε μικρότερο ενυδρείο να δούλευε αλλά δε μπαίνω στη διαδικασία,πάμε γι'άλλα... :)

@geosid: Ξηρό πάγο βρίσκεις εύκολα αλλά δε γνωρίζω αν μπορείς να αγοράσεις ως ιδιώτης.Είναι βιομηχανικό προϊόν.Με εταιρικό ΑΦΜ δίνουν πάντως.Στη μεταμόρφωση υπάρχει εταιρία που ασχολείται με ιατρικά οξυγόνα κλπ. και δίνει ξηρό πάγο με 2 ευρώ το κιλό περίπου.Μπορώ να σου πω με ΠΜ.

Το θέμα που σκέφτομαι είναι το πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι.Δεν αποτελείται από H2O,είναι στερεό CO2 σε θερμοκρασία περίπου -80 °C. Σε κλειστό χώρο πέρα από εγκαύματα που μπορεί να συμβούν από απροσεξία,η εξάτμιση σίγουρα θα απελευθερώνει αέριο CO2 στο περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

@geosid: Ξηρό πάγο βρίσκεις εύκολα αλλά δε γνωρίζω αν μπορείς να αγοράσεις ως ιδιώτης.Είναι βιομηχανικό προϊόν.Με εταιρικό ΑΦΜ δίνουν πάντως.Στη μεταμόρφωση υπάρχει εταιρία που ασχολείται με ιατρικά οξυγόνα κλπ. και δίνει ξηρό πάγο με 2 ευρώ το κιλό περίπου.Μπορώ να σου πω με ΠΜ.

Το θέμα που σκέφτομαι είναι το πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι.Δεν αποτελείται από H2O,είναι στερεό CO2 σε θερμοκρασία περίπου -80 °C. Σε κλειστό χώρο πέρα από εγκαύματα που μπορεί να συμβούν από απροσεξία,η εξάτμιση σίγουρα θα απελευθερώνει αέριο CO2 στο περιβάλλον...

αυτο λεω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει , εγω και εσυ εκει που δουλευουμε εχουμε προσβαση σε τετοια υλικα ( εγω εχω προσβαση και σε υγρο αζωτο :):buttrock: ) το θεμα ειναι να μπορει να το βρεις καποιος χομπιστας - ιδιωτης οσο ευκολα το βρισκουμε εμεις :hysterical: . χωρις να ειμαι σιγουρος εαν το χρησιμοποιουσαμε ( γενικα μιλαω ) στο ιδιο θερμοκιβωτιο οπως το αγοραζουμε δηλαδη , η εξατμιση θα ηταν αρκετα αργη καθως και η απελευθερωση co2 λιγοτερο επιβλαβες απο το να ειμαστε σε αμεση επαφη . Για κανεναν λογο δεν ποιανουμε το ξηρο παγο με γυμνα χερια :hysterical: safety first :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα υπάρχει ένα παραθυράκι.Στο κάτω κάτω οι εταιρίες να πουλήσουν θέλουν,απαγορευμένο προϊόν δεν είναι.Απλά δεν μπορούν να κόψουν απόδειξη λιανικής.Βέβαια δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως το αγοράζεις.Θυμάμαι οτι το παίρναμε σε κουτιά από χαρτόνι παλαιότερα. :)

Χρειάζονται ειδικά κάνιστρα που είναι αρκετά ακριβά για ιδιωτική χρήση.Τώρα πλέον σαν εταιρία το καταργήσαμε και χρησιμοποιούμε υγρό άζωτο.Η χρήση του βέβαια είναι πιο δύσκολη αλλά ο χρόνος μείωσης της θερμοκρασίας είναι ελάχιστος.Προσωπικά δεν προτείνω κανένα από τα δύο για χρήση στο σπίτι.Όπως είπες safety first! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς που έχουν sump τα πράγματα είναι ποιο απλά

μπορούν να δοκιμάσουν με καπάκι από ψυγείο 12V και

λίγο υποβοήθηση με κανένα ανεμιστήρα και να δουν

καλά αποτελέσματα .

Βέβαια ανάλογα τις απαιτήσεις και τα λίτρα.

Ψυγείο 12V-220V

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω είναι γύρο στα 45W, είναι πρόβλημα?

Δεν θα έχει τα ίδια αποτελέσματα όπως με απλή επαφή

του peltier θα είναι ένας συνδυασμός με εξάτμιση και

ψύξης μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...