Jump to content

Απλο αλάτι χωρις πρόσθετα, ή Pro Reef?


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω μια απορια και θα ηθελα την αποψη σας.

Σε reef, τι ειναι προτιμοτερο?

Να χρησιμοποιουμε απλο αλατι χωρις προσθετα και μετα να βαζουμε κανονικά τα προσθετα, ή να χρησιμοποιουμε ενα θεωρητικά καλό αλάτι, όπως το pro reef της Tropic Marin?

Ο προβληματισμός μου ερχεται απο το γεγονός, οτι τα περισσότερα απο τα προσθετα δεν ειμαστε σε θέση να τα μετρησουμε.

Srodium, barium, iodine, κ.α....

Ετσι λοιπον, χρησιμοποιωντας ενα αλατι που ηδη περιεχει αυτα και προσθετοντας μετα την εβδομαδιαία δόση συντηρησης, υπάρχει σοβαρη περιπτωση να ξεπεράσουμε τα φυσιολογικά πλαίσια.

Αυτο βεβαια αν δεν εχουν καταναλωθει τα συστατικά αυτα απο το συστημα μας. (αλλα και που θα το ξερουμε αυτό εμεις?).

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να χρησιμοποιώ ένα αλάτι που τα περιέχει όλα (θεωρητικά πάντα), και να μπλέκω όσο το δυνατόν λιγότερο με σκόνες, ζουμιά και άλλα πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο.

Δεν ακολουθεις καποια εβομαδιαια ρουτίνα με το να προσθετεις καποια εξτρα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Αλεχ,γιατι να αγοραζεις ενα ματσο προσθετα $$$ αφου με μια δυο αλλαγες τον μηνα θα εισαι καλυμενος ....

Link to comment
Share on other sites

Στα 900λτ δεν ειναι και τόσο ευκολο δυο αλλαγες τον μήνα.

Αν και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι και καλό να κανεις δυο αλλαγες τον μήνα, για την σταθεροτητα του συστηματος σου.

Αν και ολα θεωρω οτι εξαρτωνται απο τα λίτρα και απο το "φόρτωμα" του κάθε συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι η αλλαγες σε ενα συστημα 900λιτρων δεν ειναι και το πιο ευκολο(και εγω 900λιτρα εχω) αλλα μετα απο ενα στραπατσο που εφαγα στο συστημα μου αναγκαστηκα να κανω εβδομαδειες αλλαγες της ταξεως των 230λιτρων!ετσι σκεφτηκα διαφορα πραματακια που θα με βοηθουσαν σ αυτο (οπως διαφορα κουμπια1,2,3,4)ετσι κανω πλεων τις διαδικασιες με κλειστα ματια ... και νασου πω προτημω τις αλλαγουλες νερου απο το να εχω προγραμμα( δευτερα ιωδιο τριτη αμινοξεα κτλπ...και αλλα τοσα τεστ) Επισης με τις αλλαγες νερου μονο καλο θα δεις στο συστημα σου εφοσων διατηρεις την αλατοτητα ,ca στις τιμες που εχεις καθορησει..

Παντως εγω οταν το ενυδρειο μου ηταν στα καλα του εκανα αλλαγη 230λιτρων καθε 3βδομαδες και ολα πηγαιναν ρολοι...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη στα πρόσθετα που επεμβαίνουμε είναι λίγα και τα πιο βασικά (ca, mg, alk) αλλά από κει και πέρα στο θαλλασινο νερό υπάρχουν ένα σωρό στοιχεία που δεν μπορούμε να συμπληρώσουμε για ευνόητους λόγους. Γι' αυτό και υπάρχουν τα αλάτια για reef με ένα σκασμό εμπλουτισμένα στοιχεία. Βέβαια όχι ότι δεν μπορείς να κρατήσεις το σύστημα με απλό αλάτι ή και χωρίς καθόλου αλλαγές νερου. Όμως αν θέλουμε τα πολυπόθητα χρώματα την υγεία και την ανάπτυξη πρέπει να πετύχουμε την χρυσή συνταγή. Μια απ' αυτές πιστεύω είναι το αλάτι.........

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως, αν είμαστε τακτικοί στις αλλαγές νερού μ' ένα καλό αλάτι, το μόνο που χρειάζεται να συμπληρώνουμε είναι KH, Ca και ίσως Mg.

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι το σύστημα δεν είναι υπερφορτωμένο.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ προτιμώ λιγότερα ζωντανά και κατά συνέπεια, λιγότερα συμπληρώματα κι ελπίζω λιγότερα προβλήματα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ας παραθέσω και εγώ την άποψη μου :ninja:

Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε την αλλαγή νερού με τα συμπληρώματα συντήρησης και έχτρα αναγκών που προκύπτουν απο την φόρτοση του συστήματος. Εννοώ πως αν οι παράμετροι σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα κάνοντας αλλαγή νερού με ένα καλό αλάτι θα εξακολουθήσουν να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, δεν προσθέτεις ασβέστιο μαζί του και τα υπόλοιπα, εκτός και αν οι τιμές σου είναι χαμηλές και λόγω προσθετικής μέσης ισσοροπίας να επιφέρει μια μικρή αύξηση, φυσικά στα ιχνοστοιχεία που πάλι καταναλόνονται απο τα υπερβολικά ζωντανά η αλλαγή νερού προσφέρει μια ανανέωση και μια φρεσκάδα, όλα αυτά σε ένα πολύ καλής ποιότητας νερό και όχι υποβαθμισμένο διότι εκεί είναι εντελώς άλλη περίπτωση.

Τα συμπληρώματα επιβάλονται όταν ένα ενυδρείο έχει τεράστιες ανάγκες και εξαντλούντε οι αρχικές ποσότητες που εμπεριέχει το αλάτι, τα πρόσθετα δεν είναι άλλα εκτός απο τα βασικά που αναφέρουν τα παιδιά, αλλά αν θέλεις το κάτι παραπάνω θα πρέπει και ανάλογα να προσθέτεις και το κάτι παραπάνω το οποίο καταναλώνεται, είτε είναι Κ,Ιώδιο,Fe, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ας παραθέσω και εγώ την άποψη μου :ninja:

Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε την αλλαγή νερού με τα συμπληρώματα συντήρησης και έχτρα αναγκών που προκύπτουν απο την φόρτοση του συστήματος. Εννοώ πως αν οι παράμετροι σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα κάνοντας αλλαγή νερού με ένα καλό αλάτι θα εξακολουθήσουν να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, δεν προσθέτεις ασβέστιο μαζί του και τα υπόλοιπα, εκτός και αν οι τιμές σου είναι χαμηλές και λόγω προσθετικής μέσης ισσοροπίας να επιφέρει μια μικρή αύξηση, φυσικά στα ιχνοστοιχεία που πάλι καταναλόνονται απο τα υπερβολικά ζωντανά η αλλαγή νερού προσφέρει μια ανανέωση και μια φρεσκάδα, όλα αυτά σε ένα πολύ καλής ποιότητας νερό και όχι υποβαθμισμένο διότι εκεί είναι εντελώς άλλη περίπτωση.

Τα συμπληρώματα επιβάλονται όταν ένα ενυδρείο έχει τεράστιες ανάγκες και εξαντλούντε οι αρχικές ποσότητες που εμπεριέχει το αλάτι, τα πρόσθετα δεν είναι άλλα εκτός απο τα βασικά που αναφέρουν τα παιδιά, αλλά αν θέλεις το κάτι παραπάνω θα πρέπει και ανάλογα να προσθέτεις και το κάτι παραπάνω το οποίο καταναλώνεται, είτε είναι Κ,Ιώδιο,Fe, κ.α.

συμφωνώ και θα συμπληρώσω ότι και η τροφές για τα ψαράκια - κοράλλια δίνουν χρήσιμα στοιχεία στο νερό όπως ιώδιο και , fe :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι λεγοντας προσθετα δεν εννοω το Ca, Mg, Ph, Κh και ολα αυτα που μπορουν να μετρηθουν.

Εννοω τα traces, το Sr, Bo, I, κα....

Συγκεκριμενα εγω χρησιμοποιω την σειρα της Coral Shop η οποια λεει να προστιθενται τα συγκεκριμενα ανα ενδομάδα.

Σιγουρα αυτο εξαρταται απο το βιοφορτιο και τις απαιτησεις του εκαστοτε ενυδρειου, αλλα λογικά πρεπει να υπαρχει ενας γενικός κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με αυτα τα traces ειναι οτι δεν υπαρχει τροπος να μετρηθουν απολυτα και σωστα,οποτε το να τα προσθετεις τυφλά ενω δεν ξερεις αν χρειαζεται δεν ειναι οτι καλυτερο και μπορει να μας δημιουργησει προβλημα.

Εγω το μονο που προσθετω απο αυτα ειναι ελαχιστο ιοδιο 2-3 φορες την εβδομαδα,χωρις να εχω δει ομως να αλλαζει κατι αν το σταματησω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι λεγοντας προσθετα δεν εννοω το Ca, Mg, Ph, Κh και ολα αυτα που μπορουν να μετρηθουν.

Εννοω τα traces, το Sr, Bo, I, κα....

Συγκεκριμενα εγω χρησιμοποιω την σειρα της Coral Shop η οποια λεει να προστιθενται τα συγκεκριμενα ανα ενδομάδα.

Σιγουρα αυτο εξαρταται απο το βιοφορτιο και τις απαιτησεις του εκαστοτε ενυδρειου, αλλα λογικά πρεπει να υπαρχει ενας γενικός κανονας.

Είχα εφαρμόσει πριν καιρό αυτό που κάνεις και εσύ, όμως πλέον τα έχω σταματήσει αφού δεν είδα καμία διαφορά.Πάντως το να μετράς στρόντιο και ιώδιο κάθε εβδομάδα γιά να ξέρεις εάν χρειάζονται πρόσθετα και σε τι ποσότητα δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα.

Γενικός κανόνας δεν νομίζω ότι υπάρχει...τα πάντα εξαρτώνται απο τιςε καταναλώσεις στο κάθε ενυδρείο ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των βασικών στοιχείων υποχωρούν μετά την αλλαγή νερού όταν το σύστημα υποστηρίζεται από CR και το δουλεύουμε σε υψηλές τιμές ( alk 10-11 , ca 400-430 , mg 1400-1450) πολλές φορές αναγκαζόμαστε να ρίξουμε και πρόσθετα στο νερό αλλαγής έτσι ώστε να ισορροπήσουν παλαιές και νέες τιμές , όλα τα παραπάνω αφορούν reef με βαρύ σκοκαρισμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...