Jump to content

Cpds (galaxy Rasbora, Celestial Pearl Danio)


PsyTrancer

Recommended Posts

Μετα απο καιρο-επιτελους-εμφανιζω κ εδω τα νεα μου ψαρακια.. :ninja:

Βαζω πρωτα 2 φωτογραφιες απο την δευτερη μερα που τα παρελαβα,να δειτε κ εσεις σε τι κατασταση ηταν στο καταστημα... :lmao: (δυστυχως δεν ετυχε να παω στο καταστημα να τα δω απο κοντα πριν τα παρω)

DSC_0637.jpg

DSC_0632.jpg

Δεν εχω δει πουθενα τοσο ταλαιπωριμενα ψαρια πραγματικα....κ οταν τα ειδα νομιζα οτι αυτο το κυρτό σχημα τους ηταν πανω κατω το φυσιολογικο τους. Πηρα 10 απο τα οποια τα 3 ηταν ηδη ξαπλωμενα στην σακουλα κατα την προσαρμογη τους...φυσικα την επομενη ημερα ηταν νεκρα...οπως κ ακολουθησαν κ αλλα 2 στην συνεχεια..οποτε εμειναν 5 απο τα οποια σχετικα ενταξη ηταν μονο το 1 οταν τα πηρα ! το οποιο φαινεται κ στην μια φωτο...ολα τα αλλα ηταν σαν το 'αλλο' που ειναι κ στις 2 σαν σιγμα τελικο...

Μετα απο εναν μηνα σχεδον κ μετα απο πολυ ταϊσμα/βιταμινες κ την λοιπη φροντιδα, ειναι πλεον ετσι: :helpsmilie:

DSC_0694-1.jpg

DSC_0670.jpg

DSC_0676.jpg

DSC_0665.jpg

DSC_0682.jpg

DSC_0687.jpg

DSC_0683.jpg

DSC_0688.jpg

DSC_0681.jpg

Μπορει να στεναχωρήθηκα πραγματικα που εχασα 5 ψαρια -με το καλημερα σας-γιατι καταδηκασμενα ηταν...αλλα χαρηκα που 'εσωσα' εστω κ τα μισα απο τον βεβαιο θανατο που θα ειχαν στο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα μικρά σου, να τα χαίρεσαι...

Το ενυδρειο ειναι αφιερομένο σε αυτά?

Πας για αναπαραγωγές?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε, τα πήρες σε ΑΘΛΙΑ κατάσταση απότο κατάστημα, και μπράβο σου που κατάφερες να σώσεις μερικά με πολύ φροντίδα. Πολύ ωραία τα CPD !!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο φίλε μου.. χαρίζεις ζωή...

Πάλι πολύ ωραία τα μικρά σου...!!!! Κουκλιά..

Όπως και τα endlers σου και τα guppακια σου.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που τα έσωσες, αυτά είχαν λιμοκτονήσει και τα έκανες κουκλιά, να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος φίλε μου! και είναι και δύσκολο ψάρι στη φωτογράφιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια!!! :thumbup: Εδω που τα λεμε δεν εκανα κ καμια τρελη πραξη...ο καθενας θα το εκανε....!Εγω το μονο που εκανα ηταν να προσπαθησω να 'γλιτωσω' οσα μπορουσα....βεβαια το συναισθημα που νιωθεις οταν βλεπεις το ψαρακι της πρωτης φωτογραφιας -σημερα να ειναι μια χαρα...ειναι αλλο πραγμα....Αν κ πιστευω οτι καποιος εμπειροτερος θα τα ειχε παει καλυτερα...τα 3 ηταν ηδη καταδικασμενα απο την πρωτη μερα..τα αλλα 2 ετρωγαν με το ζορι αλλα "τις ετρωγαν" κιολας απο τα υπολοιπα....αυτα που εζησαν ηταν απο την αρχη τα ποιο 'μαχητικα'....εγω το μονο που εκανα ηταν να παρω μια καλυτερη τροφη απο τις πολλες που εχω(hikari tropical - micro pellets) μαζι με καποιες βιταμινες (μουλιασμα της τροφης κ οχι στο νερο του ενυδρειου) τα υπολοιπα τα εκανε "η μητερα φυση"!!! :)

Οντως στην φωτογραφιση ειναι ποιο δυσκολα απο τα Endlers!!!Κ δεν του φαινοταν!! :thumbup:

Για αναπαραγωγες δεν εχω βλεψεις ακομα μιας κ μεσολαβει περιοδο οπου θα λειπω κατα καιρους απο το σπιτι-οπως κ θα υπαρξει κ μετακομιση στην μεση....ΟΟΟΟΤαν ηρεμισουμε λιγο απο τον πανικο του καλοκαιριου-Γιατι οχι?! :D Θα δουμε βεβαια κ το αναλογο ποστ στην αναλογη κατηγορια οταν ερθει η ωρα!!! ;)

Κ παλι ευχαριστω ολους για τα σχολια σας αλλα κ το AQUAZONE που μας εχει βοηθησει τοσο πολυ να μπορουμε να χαιρομαστε τα ψαρακια μας κατα αυτον τον τροπο! :thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

:D τελεια τα cpd σου και απιθανο το ποσο χαλια εδειχναν οταν τα πηρες και πως ειναι τωρα!!!!

μπραβο συνεχησε ετσι!!!! :(:)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια μικρη συνεχεια! :helpsmilie:

DSC_0965.jpg

DSC_0971.jpg

DSC_0903-1.jpg

DSC_0966.jpg

DSC_0953.jpg

DSC_0970.jpg

DSC_0930.jpg

DSC_0933.jpg

DSC_0907.jpg

DSC_0926.jpg

DSC_0902-1.jpg

Να ευχαριστησω κ απο εδω τον φιλο snaretom για την καλοσυνη του, που μου χαρισε 4 cpds κανοντας την 'ομαδα' μου μεγαλυτερη!(9 πλεον κ θα μεγαλωσει κιαλλο :helpsmilie: ) :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τα ψαρακια σου!!

βρισκονται ευκολα αυτα τα ψαρακια?ρωταω επειδη δεν θυμαμαι να τα εχω πετυχει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τα εψαχνα αρκετο καιρο φιλε...κ τελικα τα βρηκε φιλος σε καταστημα(αλυσιδα) αλλα σε αθλια κατασταση....Αν κ φερνουν κιαλλα μαγαζια οπου δεν εχουν αναφερθει 'ασχημα' πραγματα...Εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφα, και μπράβο για την προσπάθειά σου. :)

Πείτε όμως βρε παιδιά που τα βρίσκετε, γιατί ψάχνω μετά μανίας κ δεν βρίσκω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα,τα βλέπω και τα χαίρομαι έτσι που τα διατηρείς.. :hysterical:

Ειναι στο ριο 300 μαζι με καποιες δεκαδες endlers(οπου σε λιγο καιρο θα χαριζονται σε δεκαδες*!) :blink: Σε αυτο το ενυδρειο ,αργοτερα , θα προστεθουν καμια 10αρια cpds ακομα και αρκετα αργοτερα ,καποιο ειδος iriatherina .... :) Το ενυδρειο ειναι πολυ προχειρα στημενο κ γιαυτο δεν το εχω εμφανίσει ακομα στην αναλογη κατηγορια..ΟΟΟταν τελειωσει θα το δειτε κ εσεις...!Ετοιμαζω διαφορα αυτο τον καιρο(rescape 3-4 ενυδρειων....)-Μην περιμενετε τπτ περιεργο! απλα-αρχαρια πραγματακια.. :hysterical: .Σε μερικους μηνες ελπιζω να εχω τελειωσει :blink:

Πραγματικά πολύ όμορφα, και μπράβο για την προσπάθειά σου. :helpsmilie:

Πείτε όμως βρε παιδιά που τα βρίσκετε, γιατί ψάχνω μετά μανίας κ δεν βρίσκω!!!

Ευχαριστω φιλε μεμας...

Εχεις πμ.

:helpsmilie:

*(περιμενω να μεγαλωσουν τα μικρα-θα υπαρξει κ το αναλογο ποστ στις αγγελιες κατα τον Σεπτεμβρη)Οποιος θελεις ας αρχισει να ετοιμαζει ενυδρειο!!! :)

Παρτε κ 2 συννημενες..

post-5778-1280770339_thumb.jpg

post-5778-1280770408_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...