Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΩΤΙΣΜΟ


infer0s

Recommended Posts

Χρειάζομαι τα φωτά σας για την επιλογή κατάλληλου φωτισμού για το reef μου έτσι ώστε να μπορέσω να βάλω sps κοράλλια επιτέλους...

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 1,25cm σε μήκος 36cm πλάτος και ο αραγωνίτης ξεκινά στα 55 cm 250 λίτρα περίπου. Ο βράχος είναι μαζεμένος στις 2 άκρες του ενυδρείου και στη μέση υπάρχει ένα μικρό κενό...

Τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο?Μια Metal halide με πολλά watt 150 και βαλμένη ψηλά και δυο ακτινικές τ5 54w ?Δυο μικρές MH 70W και οι 2 τ5 54w?Αλλος συνδυασμός μονό με MH ή μονό με πολλές τ5 σε περιπτωση που λόγω μεγέθους ενυδρείου ειναι αρκετες, μονό με 2 MH 150w?

Ακούω προτάσεις για όλους τους συνδυασμούς...

(εννοείτε ότι θα γίνει αγορά chiller και μια άλλη παράμετρος που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνετε με τις MH να υπάρχει ένα λεπτό τζαμένιο καπάκι πάνω από το ενυδρείο για να μειώνετε η εξάτμιση και αν επηρεάζει σ εκατό αυτό)

Έγινε επεξεργασία - infer0s
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φωτά σας για την επιλογή κατάλληλου φωτισμού για το reef μου έτσι ώστε να μπορέσω να βάλω sps κοράλλια επιτέλους...

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 1,25cm σε μήκος 36cm πλάτος και ο αραγωνίτης ξεκινά στα 55 cm 250 λίτρα περίπου. Ο βράχος είναι μαζεμένος στις 2 άκρες του ενυδρείου και στη μέση υπάρχει ένα μικρό κενό...

Τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο?Μια Metal halide με πολλά watt 150 και βαλμένη ψηλά και δυο ακτινικές τ5 54w ?Δυο μικρές MH 70W και οι 2 τ5 54w?Αλλος συνδυασμός μονό με MH ή μονό με πολλές τ5 σε περιπτωση που λόγω μεγέθους ενυδρείου ειναι αρκετες, μονό με 2 MH 150w?

Ακούω προτάσεις για όλους τους συνδυασμούς...

(εννοείτε ότι θα γίνει αγορά chiller και μια άλλη παράμετρος που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνετε με τις MH να υπάρχει ένα λεπτό τζαμένιο καπάκι πάνω από το ενυδρείο για να μειώνετε η εξάτμιση και αν επηρεάζει σ εκατό αυτό)

Δεν το καταλαβα αυτο.Ξεκιναει απο τους 55 ποντους.Το ενυδρειο ποσο υψος εχει;Επειδη το δικο μου ειναι περιπου στα δικα σου τα λιτρα σου δινω μια ιδεα για το φωτισμο οτι εγω εχω 2 metal halide 150w 14000k μαζι με δυο t5 39w ακτινικες.

Link to comment
Share on other sites

62 εκ ειναι το υψος. Με βαση αυτα που λες μαλλον παρομοιο στησιμο με το δικο σου πρεπει να κανω. Με το θεμα εξατμισης και καπακιου απο τζαμι τι λες? Σε τι υψος απο την επιφανεια εχεις τις MH?

Link to comment
Share on other sites

62 εκ ειναι το υψος. Με βαση αυτα που λες μαλλον παρομοιο στησιμο με το δικο σου πρεπει να κανω. Με το θεμα εξατμισης και καπακιου απο τζαμι τι λες? Σε τι υψος απο την επιφανεια εχεις τις MH?

Πανω κατω το στησιμο θα ειναι το ιδιο.Επελεξα μονο τις hqi για να αποφυγω τις πολλες τ5 αλλα και γιατι το δικο μου ειναι απο παραγγελια και δεν εχει καπακια που ανοιγουν προς τα πανω,ειναι συρταρωτα.Αν πας οπως λες για sps τοτε θα χρειαστεις σιγουρα 1 watt το λιτρο οποτε οι hqi ειναι κατα καποιο τροπο μονοδρομος αν αναλογιστεις και το υψος του ενυδρειου.Για καπακι ενα κομματι απο πλεξιγκλας στις διαστασεις του ενυδρειου ειναι μια χαρα.Το ειχα εφαρμοσει στο παλιο το ενυδρειο.Και τελος τις metal halide τις εχω στους 20 ποντους απο την επιφανεια.Το φωτιστικο το στηριζω στα ποδαρακια του.

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Με τον φωτισμο με MH μπορω να βαλω sps σε ολα τα υψη ή απο τη μέση και πανω?

Εχεις καμια φωτο απο το δικο σου να ριξω μια ματια στο setup?

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Με τον φωτισμο με MH μπορω να βαλω sps σε ολα τα υψη ή απο τη μέση και πανω?

Εχεις καμια φωτο απο το δικο σου να ριξω μια ματια στο setup?

Εγω θα σου προτεινω αυτο που κανω στο δικο μου. Τα sps τα βαζω στα κομματια του βραχου που ειναι πανω πανω.Ο φωτισμος μπορει να αρκει να τα τοποθετησω και μεχρι την μεση,δεν το εχω δοκιμασει και δεν το ξερω.Αλλωστε υπαρχουν και αλλα κοραλλια που μπορουν να μπουν σε αυτες τις θεσεις. :bowdown:

post-13456-1276890247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...