Jump to content

Moνομαχοενυδρειο


Recommended Posts

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ενυδρείο:DIY

λιτρα:19 καθαρα

διαστασεις:

υποστρωμα: χαλίκι χοντροκοκο

φιλτρανση: εσωτερικό με σφουγκαρι και μακαρονι.

θερμοκρασια-θερμανση: 26 βαθμους

φυτα:Alternanthera, Hygrophila

ξυλα: 1 driftwood

ψαρια: μονομαχος

λιπανση: ????? Τη βοηθεια σας ???????

φωτισμος: 9 ωρες τη μερα 2*24W (μια daylight και μια warm daylight, οι λαμπες δεν ειναι φθορισμου ειναι απλες οικονομιας)

pH: 7,6

Γενική σκληρότητα (GH): 7-14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Τρέχει 3 βδομαδες, τα σχολια και τις παρατηρισεις σας :bowdown:

ΥΓ: οπως λεω και πιο πανω λιγη βοηθεια στη λιπανση γιατι το φοβαμαι πολυ απο θεμα αλγης.....

Α ξεχασα να πω οτι η γυαλα λειτουργει σαν αναπληρωση στο ασιατικο μου αλλα δεν υπαρχει θεμα να αδειασει κτλ!!!!!!!!!!!!! :bowdown:

post-17326-1277333883_thumb.jpg post-17326-1277333906.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε και για το στησιμο και για την κατασκευη σου και μπραβο που το εκανες χαμηλουτσικο για να κερδισεις μεγαλυτερη επιφανεια νερου-οξυγονου στα ιδιαλιτρα (και τα φυτα να ειναι κοντα στο φως, αλλα βεβαια εισαι υπερ πληρης στο φωτισμο-τοσο που δεν ξερω τι θα γινει με αλγες, θα σου πουν οι εμπειροι). το ph ριξε λιγο μονο και αν σαρεσει βαλε και ενα φυτο επιφανειας να μην στρεσαρεται και ο ψαρης.

τελεια κατασκευη και παλι!!! να το χερεσαι φιλε μου!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο χαλικι και ωραιο ενυδρειο.

Εχει περιθώρια βελτιωσης.

Ο φωτισμος ειναι υπερβολικος.

2 Χ 24W σε 20 λιτρα??!!!

Εκτος κι αν υπολογιζεις στο στυλ που λενε οι λαμπες οικονομιας "7W σαν 40W"

Εχω σε 20λιτρο μια 7W οικονομιας και το κανει μερα.

Τα φυτα (ευκολα φυτα) ειναι αψογα και αναπτυσονται τελεια.

Χωρις λιπασματα και διοξειδια.

Το ιδιος ευκολα ειναι και τα φυτα σου.

Ακομα κι αν καποιο δεν παει καλα μπορεις να το αντικαταστησεις με καποιο που να πηγαινει.

Εκτος κι αν αποφασισεις οτι θα ασχοληθεις με πιο απαιτητικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

O λογος που εβαλα δυο λαμπες ειναι για να καλυψω ολη την επιφανια της γυαλας με φως οχι οτι ηθελα ν ασχοληθω με δυσκολα φυτα η κατι τετοιο :(

Ενταξει δεν ειναι δυσκολο θα τη βγαλω τη μια γιατι πραγματι τα 48W ειναι πολλα :)

Για φυτο επιφανειας, ξεχασα να το αναφερω , εχω βαλει λιγη φακη και με το καιρο ελπιζω να μου κανει τη χαρη και να πληθύνει !!!!!!!!

Χαιρομαι που σας αρεσε :D

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσε :(

Πραγματικά είναι πολύ ωράιο και ο ψάρις σου θα σε ανταμείψει με τα ζωηρά χρώματά του :)

Link to comment
Share on other sites

νταξει δεν ειναι δυσκολο θα τη βγαλω τη μια γιατι πραγματι τα 48W ειναι πολλα :(

Για φυτο επιφανειας, ξεχασα να το αναφερω , εχω βαλει λιγη φακη και με το καιρο ελπιζω να μου κανει τη χαρη και να πληθύνει !!!!!!!!

καλα σε λιγο καιρο θα ευχεσαι να μειωνοταν... θα δεις ειναι απιστευτη στο πολλαπλασιασμο. ενα κομματακι μου ξεφυγε πριν 10 μερες που την εβγαλα και τωρα εχει πιασει καμια 15 τετραγωνικα εκατοστα και συνεχιζει. για σενα και το μονομαχο αυτο βεβαια ειναι μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν λετε φακη...τιην κοινη φακη εννοειτε????

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε φακη...τιην κοινη φακη εννοειτε????

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε φακη...τιην κοινη φακη εννοειτε????

Οχι! :) Οταν λεμε φακη εννοουμε το φυτο επιφανειας Lemna minor! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οχι! :) Οταν λεμε φακη εννοουμε το φυτο επιφανειας Lemna minor! :buttrock:

σορρυ αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα....τωρα τα μαθανω κι εγω... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα....τωρα τα μαθανω κι εγω... :hysterical::hysterical:

Δεν πειραζει!! :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ενυδρείο:DIY

λιτρα:19 καθαρα

διαστασεις: ????

Πες μας και τις διαστάσεις!

(και το πάχος γυαλιού)

Όμορφη η γυαλίτσα σου

Link to comment
Share on other sites

Αν και μικρό είναι αρκετά όμορφο το ενυδρείο σου! Εκτός από ια φυτά που αναφέρεις, νομίζω πως μπορώ να ξεχωρήσω αρκετά κλαδεματάκια από HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA, μια VALLISNERIA NANA και κάποια από LUDWIGIA REPENS;; Τα φυτά αυτά γίνονται μεγαλούτσικα σε σχέση με το ενυδρείο σου. Ελπίζω με το κατάλληλο κλάδεμα να συνεχίσουν να δείχνουν όμορφα.

Αν θες μπορώ να σου δώσω μερικά κλαδέματα από HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES Είναι φυτό με μικρό φύλλωμα, κατάλληλο και για μικρά ενυδρεία. Αν θες και κάποιο άλλο φυτό επιφανείας, δες εδώ ή κανένα κλαδάκι HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA

Όσον αφορά την λίπανση, σίγουρα θα χρειαστείς κάποια λιπάσματα, καθώς τα φυτά σου είναι ήδη αρκετά και συνεχίζουν να μεγαλώνουν. Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις και να παρατηρείς τα φυτά σου. Όταν αρχίσουν να σου δείχνουν πως έχουν ελλέιψεις, τότε προχώρησε στη χρήση κάποιου γενικού λιπασματος, στο 1/3 της προτεινόμενης δόσης για αρχή, σε συνδιασμό με DIY CO2 ή flourish excel

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...