Jump to content

Kh και Ca


Recommended Posts

Μέτρησα σήμερα τη σκληρότητα στο ενυδρείο μου και τη βρήκα 9 από 7 που έβρισκα πάντα. Να σημειώσω ότι νερό προς το παρών, χρησιμοποιώ από την βρύση και όχι από R/O. Βασικά αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν το ΚΗ ανέβηκε από το δύκτιο ή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να το ανεβάσουν????????

Επίσης θέλω να ρωτήσω για το ασβέστιο. Έχω 396, είναι καλό ή πρέπει να το ανεβάσω κι άλλο????????

Link to comment
Share on other sites

το κεχα στο θαλασσινο νερο εχει την ταση να πεφτει αφου υπαρχουν πολλοι παραγοντες που το απορροφουν..

πιστευω οτι οφειλεται στο νερο της βρυσης σου.

το ασβεστιο σου θελει λιγουλακι ανεβασμα.καπου στα 400-425 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

To 9 dKH είναι μέσα στα όρια.. αρκεί να μην "πετάχτηκε" από το 7 που ήταν απότομα.

Όσον αφορά το ασβέστιο τα όρια είναι 400-450 και το αν θα πρέπει να το αυξήσεις εξαρτάται και από τους οργανισμούς που έχεις μέσα.

Τα σκληρά κοράλλια έχουν περισσότερες απαιτήσεις από ασβέστιο έναντι των μαλακών. Το 396 δεν είναι και τίποτα τραγικό, αρκεί να μη συνεχίσει να έχει πτωτικές τάσεις. Αν έχεις μόνο ψάρια δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτή τη τιμή.

Τις παραμέτρους τις ρυθμίζεις με πρόσθετα ή μόνο με αλλαγές νερού?

Ελέγχους κάθε πότε πραγματοποιείς?

Για τις απορίες στο νερό δικτύου δεν γνωρίζω και όσο για τους παράγοντες αύξησης του ΚΗ.. μήπως έκανες πρόσφατα αλλαγή νερού ?

Το νερό δικτύου έχει υψηλότερο ΚΗ απ ότι η όσμωση και ειδικά αν υπάρχει ρητίνη στο τελικό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι με ΚΗ=9 είμαι οκ. Βασικά με το νερό της βρύσης και μέχρι τώρα είχα πάντα 7 και είπα να βάλω reef builder (για πρώτη φορά) όπου και τα ανέβασα στα 8. Αυτό το έκανα στις 13 του μήνα. Στις 21 ξαναμέτρησα το ΚΗ και το βρήκα πάλι 7, αλλά μάλλον αυτό έγινε από την αναπλήρωση του νερου που κάνω αφού έχω βάση το 7.

Αλλαγή νερού έκανα στις 22/6 και σήμερα που έκανα μετρήσεις βρήκα το ΚΗ=9. Τώρα αν έγινε απότομα δε ξέρω.

Πρόσθετα δε βάζω καθόλου αφού οι παραμέτροι μου είναι σταθεροί.

Τώρα για το ασβέστιο.. Οι τίμη του ασβεστίου είναι εδώ και αρκετό καιρό σταθερή στα 396. Έχω μόνο ένα zoanthus και δύο ψαράκια, απλά ήθελα να ξέρω αν τιμή του ασβεστίου είναι καλή, διαφορετικά να την ανεβάσω λίγο από τωρα για να είμαι καλυμένος στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν έχεις απαιτητικά ζωντανά ούτε και υπάρχει κατανάλωση του ασβεστίου οι τιμές θα παραμένουν σταθερές πάνω κάτω σ αυτά τα επίπεδα.

Εγώ θα έλεγα να μην αρχίσεις να ρίχνεις τίποτα για ασβέστιο, αφού η τιμή είναι μέσα στα αποδεκτά όρια για τους οργανισμούς που έχεις....

Αν χρειαστείς αύξηση μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή (στο μέλλον) γιατί είναι μικρές οι διαφορές

Με τις τιμές ΚΗ ασχολήσου λίγο παραπάνω (με μετρήσεις) να δεις τι παίζει... τι κατανάλωση υπάρχει ..πόσο και κάθε πότε.

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο και εδώ τα πρόσθετα, αφού το 7 είναι και η τιμή στο φυσικό θαλασσινό νερό, καλά είσαι και εδώ, πάντα σε συνάρτηση με τα ζωντανά που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...