Jump to content

Omnipur


Recommended Posts

Εχω ξεκινήσει θεραπεία με omnipur αλλά στις οδηγίες δεν αναφέρεται με σαφήνεια πόσο διαρκεί η θεραπεία.

Χαρακτηριστικά αναφέρει: <<Αν δεν παρατηρήσετε βελτίωση, χρησιμοποιείστε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες και επαναλάβετε την θεραπεία μετά από 7 ημέρες>>

Εγώ σήμερα ξεκίνησα την θεραπεία. Για πόσο πρέπει να διαρκέσει? Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος και μπορεί να με διαφωτίσει θα ήμουν ευγνώμων :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινήσει θεραπεία με omnipur αλλά στις οδηγίες δεν αναφέρεται με σαφήνεια πόσο διαρκεί η θεραπεία.

Χαρακτηριστικά αναφέρει: <<Αν δεν παρατηρήσετε βελτίωση, χρησιμοποιείστε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες και επαναλάβετε την θεραπεία μετά από 7 ημέρες>>

Εγώ σήμερα ξεκίνησα την θεραπεία. Για πόσο πρέπει να διαρκέσει? Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος και μπορεί να με διαφωτίσει θα ήμουν ευγνώμων :(

Μέσα σε 48 ώρες πρέπει να δεις εμφανή σημάδια βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

ok! αν δεν δω όμως τότε βάζω άνθρακα κάνω αλλαγές και μετά από 7 μέρες επαναλαμβάνω? και κάτι άλλο τα τάισμα το κρατάω στην ίδια συχνότητα- ανα 12 ώρες- αλλά σε μικρότερη ποσότητα. καλά κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινήσει θεραπεία με omnipur αλλά στις οδηγίες δεν αναφέρεται με σαφήνεια πόσο διαρκεί η θεραπεία.

Χαρακτηριστικά αναφέρει: <<Αν δεν παρατηρήσετε βελτίωση, χρησιμοποιείστε ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες και επαναλάβετε την θεραπεία μετά από 7 ημέρες>>

Εγώ σήμερα ξεκίνησα την θεραπεία. Για πόσο πρέπει να διαρκέσει? Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος και μπορεί να με διαφωτίσει θα ήμουν ευγνώμων :(

Οδηγιες χρησης:Aνακινηστε καλα πριν τη χρηση.

Ριξτε 22 σταγονες η' 1ml για καθε 20 λιτρα του ενυδρειου.

Αν δεν παρατηρησετε εμφανη βελτιωση εντος 7 ημερων,χρισημοποιηστε ενεργο ανθρακα για 24 ωρες και επαναλαβετε τη θεραπια.

Οξυγονωστε καλα κατα τη διαρκεια της θεραπειας,κλειστε τις λαμπες UV και μην χρισημοποιειτε ενεργο ανθρακα κατα τη διαρκεια της θεραπειας.

Μετα το τελος της θεραπειας συνηστουμε τη χρηση ενεργου ανθρακα.

Η παραπανω μεταφραση ειναι δικη μου και οχι η μεταφραση της sera.

H μεταφραση εγινε απο τις οδηγιες της sera

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_omnipur_36.03_int.pdf

Link to comment
Share on other sites

thanks! τώρα που το είδα και εγώ στα αγγλικά έβγαλα άκρη :( δεν μου έκοψε νωρίτερα να κοιτάξω τις αγγλικές οδηγίες γιατί τις ελληνικές τις έχουν @@@@! thanks και πάλι :)

πάντως δεν είναι αρκετές 7 μέρες για να είναι μέσα στο φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

thanks! τώρα που το είδα και εγώ στα αγγλικά έβγαλα άκρη :( δεν μου έκοψε νωρίτερα να κοιτάξω τις αγγλικές οδηγίες γιατί τις ελληνικές τις έχουν @@@@! thanks και πάλι :)

πάντως δεν είναι αρκετές 7 μέρες για να είναι μέσα στο φάρμακο?

Aν αυτοι κρινουν οτι ετσι πρεπει να γινει η θεραπεια θα πρεπει να την ακολουθησεις πιστα.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι οταν τελιωσει με το καλο η θεραπεια και βαλεις τον ανθρακα,να τον αφησεις 48 ωρες αντι για 24 ωρες και να κανεις και μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 40%.

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτοι κρινουν οτι ετσι πρεπει να γινει η θεραπεια θα πρεπει να την ακολουθησεις πιστα.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι οταν τελιωσει με το καλο η θεραπεια και βαλεις τον ανθρακα,να τον αφησεις 48 ωρες αντι για 24 ωρες και να κανεις και μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 40%.

καλά ναι δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. για να το λένε κάτι θα ξέρουν. Να υποθέσω πως για βιολογία ούτε λόγος έτσι? Θα την ξετινάξει το συγκεκριμένο φάρμακο ε?

Link to comment
Share on other sites

καλά ναι δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. για να το λένε κάτι θα ξέρουν. Να υποθέσω πως για βιολογία ούτε λόγος έτσι? Θα την ξετινάξει το συγκεκριμένο φάρμακο ε?

Για τη βιολογια δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.

Η γνωμη μου ειναι οτι θα εχει μια μικρη απολεια αλλα θα ανακαμψει.

Μετα τη αλλαγη νερου κανε μετρησεις και δες τα αποτελεσματα.

Αν το φαρμακο χρωματιζει το νερο πολυ πιθανον να εχεις και μεγαλη αποκληση στα αποτελεσματα των τεστ οσον αφορα τις τιμες γιατι τα αποτελεσματα γινοντε με πινακα χρωματων.

Μην πανικοβληθεις κανε 2-3 φορες τα τεστ αν δεν εισαι σιγουρος και συγκρινετα με το φως της ημερας αλλα μεσα στο σπιτι υπο σκια οχι στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι εγω που ειχα κανει μια θεραπεια, με αλλο φαρμακο ομως, ηταν για 7 μερες οποτε δεν ειναι τιποτα τραγικο.Για την βιολογια που λες στο ενυδρειο μου δεν υπηρχε κανενα προβλημα,απλα θελει ανθρακα μετα και θα ειναι ολα καλα.

Να πω και για τις οδηγιες γιατι κι εμενα μου την εχουν δοσει!!!Δεν υπαρχει σοβαροτητα στης ελληνικες οδηγιες σε ενα τεστ που εχω εγω αλλα λενε στα αγγλικα και αλλα στα ελληνικα,τι να πεις...

Καλη επιτυχια στην θεραπεια σου!!! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια :thumbup: Μακάρι όλα να πάνε καλά και να μην θρήνήσουμε θύματα και αυτήν την φορά... Θα σας κρατώ ενήμερους για τις εξελίξεις. Ο θεός βοηθός :(:):D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δεις βελτίωση μέσα σε δύο μέρες όπως σου είπα, πρέπει να αφαιρέσεις το φάρμακο με άνθρακα εφόσον κάνεις μία μεγάλη αλλαγή της τάξεως του 50%. Τα περισσότερα φάρμακα δεν κάνει να μένουν μέσα στο ενυδρείο για πάνω από ένα 48ωρο γιατί πολυμερίζονται και αφενός χάνουν τις ιδιότητές τους, αφετέρου μπορεί να προκαλέσουν και άλλα προβλήματα στα ζωντανά του ενυδρείου.

Αν βέβαια δεις πως έχεις βελτίωση, τότε το κρατάς βάση οδηγιών. Προσοχή!!! Μιλάω για βελτίωση μέσα στο 48ωρο και όχι για πλήρη θεραπεία.

Οι εταιρείες σίγουρα δίνουν κάποιες οδηγίες ορθολογικές, αλλά δεν είναι και ευαγγέλια τα λεγόμενά τους. Ένα απλό παράδειγμα είναι τα φίλτρα. Δεν υπάρχει φίλτρο για 50 ή 100 ή 300 λίτρα. Όλα είναι θέμα ιχθυοφόρτωσης σε αυτή τη περίπτωση. Απλά οι εταιρείες παίρνουν ένα μέσω όρο και βαδίζουν βάση αυτού! Αυτό ισχύει για σχεδόν όλα τα ενυδρειακά προϊόντα :(

Link to comment
Share on other sites

οκ εν αναμονή τότε να περάσουν οι πρώτες 48 ώρες και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε :(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δεις βελτίωση μέσα σε δύο μέρες όπως σου είπα, πρέπει να αφαιρέσεις το φάρμακο με άνθρακα εφόσον κάνεις μία μεγάλη αλλαγή της τάξεως του 50%. Τα περισσότερα φάρμακα δεν κάνει να μένουν μέσα στο ενυδρείο για πάνω από ένα 48ωρο γιατί πολυμερίζονται και αφενός χάνουν τις ιδιότητές τους, αφετέρου μπορεί να προκαλέσουν και άλλα προβλήματα στα ζωντανά του ενυδρείου.

Αν βέβαια δεις πως έχεις βελτίωση, τότε το κρατάς βάση οδηγιών. Προσοχή!!! Μιλάω για βελτίωση μέσα στο 48ωρο και όχι για πλήρη θεραπεία.

Οι εταιρείες σίγουρα δίνουν κάποιες οδηγίες ορθολογικές, αλλά δεν είναι και ευαγγέλια τα λεγόμενά τους. Ένα απλό παράδειγμα είναι τα φίλτρα. Δεν υπάρχει φίλτρο για 50 ή 100 ή 300 λίτρα. Όλα είναι θέμα ιχθυοφόρτωσης σε αυτή τη περίπτωση. Απλά οι εταιρείες παίρνουν ένα μέσω όρο και βαδίζουν βάση αυτού! Αυτό ισχύει για σχεδόν όλα τα ενυδρειακά προϊόντα :(

Kαποια φαρμακα ενεργουν αμεσως καποια αλλα μετα απο 48 ωρες και καποια αλλα ενεργουν σε μεγαλυτερο διαστημα.

Καποια εχουν καθημερινες δοσεις και καποια αλλα εβδομαδιαια δοση.

Δεν εχουν ολα τα φαρμακα την ιδια χρηση και αποτελεσματα.

Αυτο το φαρμακο εχει μια μαζεμενη δοση και εχει διαρκεια 7 μερες,ενα αλλο εχει μικρες δωσεις μερα παρα μερα για 5 φορες(συνολο 10μερες),πως θα κανεις σε εκεινο το φαρμακο αλλαγη νερου και χρηση ανθρακα σε 48 ωρες οταν δεν εχει τελιωσει η θεραπεια;

Για τα φιλτρα που εφερες ως παραδειγμα συμφωνω και εγω, ΑΛΛΑ...

Αλλο οι προτινομενες αναλογιες λιτρων-φιλτων για την επιλογη ενος ενυδρειακου προιοντος και αλλο οι οδηγιες χρησης ενος ενυδρειακου προιοντος.

Αν επιλεξεις ενα φιλτρο και τελικα καταλαβεις οτι λογο της ιχθιοφορτησης χρειαζεσαι περισοτερο βιολογια τοτε θα παρεις αλλο 1,δεν γινετε να εχουν ολοι την ιδια ιχθιοφορτηση, αν ομως δεν ακολουθησεις τις οδηγιες χρησης του φιλτρου,τοτε το φιλτρο μπορει να καει,να δακρυσει,να ξεχυλησει,να μην κανει κυκλοφορια το νερο και πολλα αλλα προβληματα γιατι δεν ακολουθισαμε πιστα τις οδηγιες.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σιγά σιγά οδεύει προς το τέλος η θεραπεία αφού το Σάββατο πιάνουμε βδομάδα. Αν έχω καταλάβει καλά για να απομακρύνω το φάρμακο από το νερό θα πρέπει να τοποθετήσω στο φίλτρο ενεργό άνθρακα για 48 ώρες, και μετά να κάνω αλλαγή νερού 30%. Σωστά?

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αλλαγή νερού περίπου 50% για να αραιώσεις το φάρμακο και μετά χρήση άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αλλαγή νερού περίπου 50% για να αραιώσεις το φάρμακο και μετά χρήση άνθρακα.

ok αφού το κάνω αυτό μήπως χρειάζεται κάτι σαν αποθεραπεία? πχ melafix ή κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το συμαντικοτερο δεν μας ειπες :)

To ψαρακι ειναι καλυτερα;

Δεν πρεπει να μπερδευεις τα φαρμακα,το γραφουν και στις οδηγιες,εκτος αν τα 2 φαρμακα ειναι της ιδιας εταιριας και αναφερει οτι μπορει να γινει ο συνδιασμος φαρμακων.

Κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται αποθεραπεια εφοσον ολα εχουν παει καλα.

Για την αλλαγη και τον ανθρακα σου απαντησε πολυ σωστα ο stormtrooper.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

ok αφού το κάνω αυτό μήπως χρειάζεται κάτι σαν αποθεραπεία? πχ melafix ή κάτι παρόμοιο?

Όχι σε πρώτη φάση θα έλεγα. Θέλω να παρατηρήσουμε τα ψάρια μερικές μέρες μετά την θεραπεία και να δούμε πως θα κινηθούμε!

Link to comment
Share on other sites

ok αφού το κάνω αυτό μήπως χρειάζεται κάτι σαν αποθεραπεία? πχ melafix ή κάτι παρόμοιο?

Αλλαγή νερού με Stress coat με aloe vera για ενίσχυση της επιφανειακής βλέννας των ψαριών και προσθήκη Stress zyme για ενίσχυση της βιολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού με Stress coat με aloe vera για ενίσχυση της επιφανειακής βλέννας των ψαριών και προσθήκη Stress zyme για ενίσχυση της βιολογίας.

εχω το JBL Biotopol που και αυτό έχει aloe vera κάνει έτσι? και από βακτήρια της sera.

Link to comment
Share on other sites

εχω το JBL Biotopol που και αυτό έχει aloe vera κάνει έτσι? και από βακτήρια της sera.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! να ρωτήσω και κάτι άλλο. όταν κάνω την αλλαγή νερού της τάξης του 40% -επειδή όταν ξεκίνησα την θεραπεία είχα προσθέσει και αλάτι σε αναλογία 1γρ/λτ-, πρέπει να συμπηρώσω το αλάτι που θα αφαιρεθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! να ρωτήσω και κάτι άλλο. όταν κάνω την αλλαγή νερού της τάξης του 40% -επειδή όταν ξεκίνησα την θεραπεία είχα προσθέσει και αλάτι σε αναλογία 1γρ/λτ-, πρέπει να συμπηρώσω το αλάτι που θα αφαιρεθεί?

Όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...