Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 30

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ένα μαύρο σφουγκαράκι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου 8 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 θυληκά guppy και 11 μωρά guppy

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

40% αλλαγή νερού κάθε βδομάδα. Τάισμα 3 φορές τη μέρα με φυλλαράκια Sera και Sera fistamin

περίπου 1 φορές κάθε 2 εβδομάδες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: > ή = 7,6

- KH: 7

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): περίπου 15

- Θερμοκρασία: 28-32 oC λόγω καλοκαιριού

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: της API

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Θυληκό Guppy

- Ιστορικό Ψαριού: Δεν είχε ξαναπαρουσιάσει κάπιο πρόβλημα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Περιττώματα: Τελευταία παρατήρησα άπρα / δίαφανα περιττώματα να κρέμονται για αρκετές ώρες απ το

ψάρι.

Xρωματισμός ψαριού: φυσιολογικός

Ορεξη: τελευταίες 3 μέρες δεν τρώει

Αναπνοή: Πάνω από μια βδομάδα έντονη αναπνοή σε αντίθεση με τα υπόλοιπα

Κινητικότητα: Τελευταίες 2-3 μέρες μειωμένη έως και ελάχιστη κινητικότητα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Το ενυδρείο πριν 2μιση μήνες είχε περάσει από Ick αλλά και πριν 2-3 βδομάδες είχα έναν ξαφνικό θάνατο ενός άλλου θυληκού guppy (το οποίο δεν παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα και πιστεύω ότι ίσως ευθυνόταν η υψηλή θερμοκρασία 32 οC και η έλλειψη οξυγόνου) - (από την επόμενη μέρα έβαλα αεραντλία) και ενός μωρού. Το μωρό φαινόταν σαν να έχει Ick και γιαυτό ξεκίνησα για μια βδομάδα θεραπεία για Ick με αύξηση της θερμοκρασίας στους 32 oC λόγω καλοκαιριού.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Δεύτερη μέρα σήμερα και θεραπεία με Melafix-Pimafix

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:post-20393-1277631058_thumb.jpg post-20393-1277631101_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Στην 1η φωτό κρέμονται άσπρα/διάφανα περιττώματα απ' τον πρωκτό του ψαριού και έχει αρχίση να φουσκώνει η κοιλιά (όπου δε νομίζω ότι είναι λόγω γέννας)

ενώ στη 2η φωτό έχει φουσκώσει πάρα πολύ τα πτερύγιά της έχουν αρχίσει ελαφρώς να σκίζονται(πιθανό tail rot) και κάτω από την κοιλιά φαίνεται να υπάρχει εκστροφή των λεπιών (σχήμα κουκουναριού).

Τι λέτε να έχει?

Μήπως έχει dropsy? Tι με συμβουλεύεται να κάνω? Να συνεχίσω με Melafix Pimafix ή να την βγάλω από το ενυδρείο μήπως και μολυνθούν και τ άλλα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα το πρωί το βρήκα ψόφιο..ούτε θεραπεία δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το FURAN-2 κάνει ??

Ενημερωτικά πάνω σε αυτό το κομμάτι, η απάντηση είναι ΟΧΙ! Άλλο το ένα φάρμακο και άλλο το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάνω σε αυτό το κομμάτι, η απάντηση είναι ΟΧΙ! Άλλο το ένα φάρμακο και άλλο το άλλο!

Ευχαριστώ!

(Απλώς έλεγα μήπως εξοικονομούσα χρήματα γιατί είναι πανάκριβα αυτά τα φάραμα κ μου είχαν περισσέψει απ' τ' άλλα :):(

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση που θα εκανα εγω ειναι μηπως κινδυνευουν και τα αλλα?? (ελπιζω πως οχι βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση που θα εκανα εγω ειναι μηπως κινδυνευουν και τα αλλα?? (ελπιζω πως οχι βεβαια)

Εχεις δικιο φυσικά απλώς τα υπόλοιπα φαίνονται υγιέστατα και για να παραμείνουν θα συνεχίσω μέ Melafix Pimafix μέχρι να περάσουν 7 μέρες και βλέπουμε στο ενδιάμεσο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Να σαι καλά :(

Link to comment
Share on other sites

:( και εσυ και τα ψαρακια σου, υγεια φιλε :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...