Jump to content

Νεο προτζεκτ με παφερς


funkyfish

Recommended Posts

***ανοιξα αυτο το θεμα και στο "υφαλμυρο" απλα μου φανηκε πιο σωστο αφου αφορα τα παφερ να το ανοιξω και εδω.

Καλησπερα

Εδω και λιγες μερες εχω πεσει με τα μουτρα και μαζευω πληροφοριες για την υλοποιηση του νεου μου προτζεκτ...

Λοιπον το θεμα ξεκινησε οταν πρωτο ειδα καποια ειδη παφερ.... Μου αρεσαν πολυ αυτα τα ψαρια και ψηθηκα να στησω ενα ενυδρειο με αυτο το ειδος.

Για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος. Σκευτομαι για ενα ενυδρειο 60 - 100 max λιτρα.

Απο την μεχρι τωρα ερευνα μου εχω δει αυτα τα ειδη που με ενδιαφερουν

1. Dwarf (yellow) puffer

2. Green spoted

3. 8 figure

Απο οτι ξερω το dwarf ειναι γλυκου ενω το green spoted και το 8 figure ειναι υφαλμυρου. Κανω λαθος?

Επισης αν θελετε προτεινετε μου και αλλα ειδη ειτε γλυκου ειτε υφαλμυρου που να ταιριαζουν σε αυτα τα λιτρα. Λαμβανοντας υπ οψιν και το τι μπορει να βρεθει στο εμποριο (Αθηνα).

Δεν εχω αποφασισει αν θα ειναι γλυκο η υφαλμυρο διοτι δεν εχω ξεκαθαρισει τι ακριβως συμενει υφαλμηρο νερο... και εδω θελω τη βοηθεια σας.

Απο οτι εχω διαβασει η διαδικασια ειναι η εξης? διορθωστε με....

Περνω ενυδρειακο θαλασσινο αλατι και το ριχνω διαλυμενο στο ενυδρειο μεχρι να φτασω την επιθυμητη αλατοτητα την οποια μετραω με ενα ρεφρακτομετρο... Απο εκει και περα προσθετω αλατι στο νερο αλλαγης... μεχρι ο κουβας να εχει ιδια αλατοτητα με το ενυδρειο. Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εχετε πειτε μου...

Γενικοτερα περιμενω τα σχολια και της προτασεις σας ωστε να βγει ενα πετυχημενο παφεροπροτζεκτ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τα 3 ειδη που αναφερεις ειναι εντελως διαφορετικα απ'οσο μπορω να θυμηθω..Δηλαδη τα dwarf puffers δεν εχουν καμια σχεση απο αποψη αναγκων σε λιτρα και συνθηκων νερου με τα green spotted ή τα 8figure.Προσπαθησε να επιλεξεις το ειδος που θα βαλεις με βαση τις αναγκες του.Πχ σε 60-100 λιτρα μπορεις να φιλοξενησεις καμποσα dwarf puffer αλλα μονο 1-2 greenspotted.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...