Jump to content

Αγορα ταινιας Led


Guest orck

Recommended Posts

Εχω επικοινωνησει με την DX. Οσον αφορα εμενα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 20-30€ το μετρο για μια ταινια LED. Δεν ξερω για εσας αλλα για 20-30€ σταζω πολλα λιτρα ιδρωτα καθε ημερα και δεν τα δινω ετσι ευκολα.

Ολες αυτες οι ταινιες εχουν ενα ωοειδες πλαστικο διαφανο καλυμα. Ειναι φυσικο εκει που το κοβεις να ειναι εκτεθειμενες οι επαφες, λιγη σιλικονη εχουμε ολοι για το ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Αδιαβροχο και λευκο;

Από 21€*

*εξαρτάται από την ποσότητα που θα παραγγείλετε

Το "Απο" που λεει εγω το καταλαβαινω οτι αυτη η τιμη μπορει να ειναι η χαμηλοτερη δυνατη.

(Εκ πειρας λοιπον) νομιζω οτι σημαινει σε μεγαλη παραγγελια θα κοστισει 21 το μετρο ενω σε μικρη παραγγελία θα ειναι μεγαλυτερη :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω επικοινωνησει με την DX. Οσον αφορα εμενα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 20-30€ το μετρο για μια ταινια LED. Δεν ξερω για εσας αλλα για 20-30€ σταζω πολλα λιτρα ιδρωτα καθε ημερα και δεν τα δινω ετσι ευκολα.

Ολες αυτες οι ταινιες εχουν ενα ωοειδες πλαστικο διαφανο καλυμα. Ειναι φυσικο εκει που το κοβεις να ειναι εκτεθειμενες οι επαφες, λιγη σιλικονη εχουμε ολοι στο ενυδρειο μας.

Kαι εμενα μου φενοντε πολλα τα 30 ευρω για μια ταινια led.

Eγω απλα παρατηρησα οτι η DX εχει ενδειξη waterproof για 197 προιοντα και το συγκεκριμενο προιον δεν ειχε,οποτε θεωρησα σωστο να το αναφερω πριν ειναι πολυ αργα.

Σαν εναλακτικη και εξισουν οικονομικη λυση 100% waterproof εδωσα το λινκ απο ebay.

Aυτο που δεν ξερω και θελω να σε ρωτησω ειναι το εξης:

Oι ταινιες led θελουν ειδικα τροφοδοτικα που λεγοντε "τροφοδοτικα 12V για led" η' λειτουργουν και με ενα απλο τροφοδοτικο σαν αυτο που βαζουμε στα ανεμιστηρακια;

Link to comment
Share on other sites

Και στο LEDmegastrore έχει πολλές επιλογές και ποικιλία τιμών.

Έχει και τύπου φθορισμού μια ποιο έτοιμη λύση χωρίς μετατροπές

και προβλήματα στεγανοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Eγω απλα παρατηρησα οτι η DX εχει ενδειξη waterproof για 197 προιοντα και το συγκεκριμενο προιον δεν ειχε,οποτε θεωρησα σωστο να το αναφερω πριν ειναι πολυ αργα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ενδεικτικά αναφέρω τιμές από μαγαζί ηλεκτρολογικού εξοπλισμού:

Ταινία led χρώμα λευκό θερμό, αδιάβροχη, 7.2W/μέτρο, 30 led/μέτρο, τιμή: ευρώ 34,44/ μέτρο (η ταινία είναι απλή μονόχρωμη - υπάρχει και η RGB η οποία με το κατάλληλο controller αλλάζει χρώματα)

Μετασχηματιστής 10W (σε περίπτωση που χρειάζεσαι 1 μόνο μέτρο), τιμή: ευρώ 20,66/τεμ

Κονέκτορες, (σε περίπτωση ένωσης ταινίας), τιμή: ευρώ 1,72/τεμ

Dimmer με τηλεχειρισμό (εάν χρειάζεται), τιμή: ευρώ 47,00/τεμ <το συγκεκριμένο τηλεχειριζόμενο (πιθανόν κινεζικής προέλευσης) είναι φτηνότερο από ένα απλό dimmer όπως αυτά που ξέρουμε τα χειροκίνητα τα οποία σαν λύση κοστίζουν πάνω από 50 ευρώ>

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εάν μας λυθεί η απορία για το εάν είναι αδιάβροχη η ταινία, αξίζει πολύ τα λεφτά της (ειδικά για κάποιον που χρειάζεται παραπάνω από ένα μέτρο το όφελος πολλαπλασιάζεται)

Από μετασχηματιστές το συγκεκριμένο site τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο χρειαζεται για να λειτουργησουν???

Υπαρχει καποιο λινκ να διαβασω?

Βασικο πλεονεκτημα ειναι η μειωμενη καταναλωση ρευματος , σωστά???

Το σκεφτομαι για κανα 2 μετρα και εγω αν διευκρινησω τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχω ρωτησει και σε φορουμ με ηλεκτρονικα να με ενημερωσουν οσον αφορα το τροφοδοτικο σταθερου ρευματος (γιατι δεν καταλαβαινω τι ακριβως διαφορες εχει απο ενα απλο σταθεροποιημενης τασης). Δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ιδιαιτερο ενδιαφερον η οι γνωσεις πανω στο θεμα.

Η σιγουρη απαντηση ειναι οτι χρειαζεσαι ενα τροφοδοτικο, τι τροφοδοτικο δεν ξερω ακριβως.

Επειδη δεν βλεπω να μου απαντανε στο DX εκανα την παραγγελια για τα 5 μετρα και εαν ειναι αυτο που θελουμε θα το φερω σε εναν καφε και οποιος θελει μπορει να παρει τα 2-3 μετρα που δεν θα χρειαστω. Εαν δεν ειναι αυτο που θελουμε θα αποκτησει η αποθηκη μου αλλο ενα αχρηστο προιον.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχω ρωτησει και σε φορουμ με ηλεκτρονικα να με ενημερωσουν οσον αφορα το τροφοδοτικο σταθερου ρευματος (γιατι δεν καταλαβαινω τι ακριβως διαφορες εχει απο ενα απλο σταθεροποιημενης τασης). Δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ιδιαιτερο ενδιαφερον η οι γνωσεις πανω στο θεμα.

Η σιγουρη απαντηση ειναι οτι χρειαζεσαι ενα τροφοδοτικο, τι τροφοδοτικο δεν ξερω ακριβως.

Επειδη δεν βλεπω να μου απαντανε στο DX εκανα την παραγγελια για τα 5 μετρα και εαν ειναι αυτο που θελουμε θα το φερω σε εναν καφε και οποιος θελει μπορει να παρει τα 2-3 μετρα που δεν θα χρειαστω. Εαν δεν ειναι αυτο που θελουμε θα αποκτησει η αποθηκη μου αλλο ενα αχρηστο προιον.

Εγώ έχω κλείσει το 1 μέτρο πάντως! :)

Ο υπάλληλος του μαγαζιού που ρώτησα μου είπε ότι χρειάζομαι και μετασχηματιστή και ότι ανάλογα με τα watt πρέπει να διαλέξω τον αντίστοιχο. Ίσως ένας απλός μετασχηματιστής σταθεροποιημένης τάσης δεν είναι κατάλληλος ια την συγκεκριμένη χρήση. Δεν το γνωρίζω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχω ρωτησει και σε φορουμ με ηλεκτρονικα να με ενημερωσουν οσον αφορα το τροφοδοτικο σταθερου ρευματος (γιατι δεν καταλαβαινω τι ακριβως διαφορες εχει απο ενα απλο σταθεροποιημενης τασης). Δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ιδιαιτερο ενδιαφερον η οι γνωσεις πανω στο θεμα.

Η σιγουρη απαντηση ειναι οτι χρειαζεσαι ενα τροφοδοτικο, τι τροφοδοτικο δεν ξερω ακριβως.

Επειδη δεν βλεπω να μου απαντανε στο DX εκανα την παραγγελια για τα 5 μετρα και εαν ειναι αυτο που θελουμε θα το φερω σε εναν καφε και οποιος θελει μπορει να παρει τα 2-3 μετρα που δεν θα χρειαστω. Εαν δεν ειναι αυτο που θελουμε θα αποκτησει η αποθηκη μου αλλο ενα αχρηστο προιον.

Eκανα μια σκεψη που μπορει να ειναι και λαθος :)

Μηπως για να ντιμαρεις τα led πρεπει να εχεις τροφοδοτικο και dimmer ειδικα για led;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ενδεικτικά αναφέρω τιμές από μαγαζί ηλεκτρολογικού εξοπλισμού:

Ταινία led χρώμα λευκό θερμό, αδιάβροχη, 7.2W/μέτρο, 30 led/μέτρο, τιμή: ευρώ 34,44/ μέτρο (η ταινία είναι απλή μονόχρωμη - υπάρχει και η RGB η οποία με το κατάλληλο controller αλλάζει χρώματα)

Μετασχηματιστής 10W (σε περίπτωση που χρειάζεσαι 1 μόνο μέτρο), τιμή: ευρώ 20,66/τεμ

Κονέκτορες, (σε περίπτωση ένωσης ταινίας), τιμή: ευρώ 1,72/τεμ

Dimmer με τηλεχειρισμό (εάν χρειάζεται), τιμή: ευρώ 47,00/τεμ <το συγκεκριμένο τηλεχειριζόμενο (πιθανόν κινεζικής προέλευσης) είναι φτηνότερο από ένα απλό dimmer όπως αυτά που ξέρουμε τα χειροκίνητα τα οποία σαν λύση κοστίζουν πάνω από 50 ευρώ>

Για να εχεις την ιδια αποδοση που εχει μια ταινια led 14.4W με 60 led ανα μετρο θα πρεπει να παρεις 2 μετρα αντι για 1.

Τα led ηταν 5050;

Link to comment
Share on other sites

ναι για 5050 μιλήσαμε, του ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα, απλά τα μεγαλύτερα watt που έφερνε το μαγαζί ήταν αυτά των 7.2 watt

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ρωτησα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων στο Π.Φαληρο (το καταστημα ειναι επωνυμη αλυσιδα με καταστηματα σε πολλα σημεια).

Ο ιδιος ο υπαλληλος μου ειπε οτι "ειναι ακριβες αυτες" οταν ρωτησα για τιμη, λοιπον για 1 μετρο με 60 LED 5050 το κοστος ειναι 39€ ο μη αδιαβροχος τυπος και 41€ ο αδιαβροχος τυπος. Τροφοδοτικο για 3 μετρα το κοστος εναι στα 46€. Δηλαδη για 3 μετρα με τροφοδοτικο το κοστος ειναι στα 169€ μονο τα υλικα, για την κατασκευη εναλλακτικου φωτισμου χρειαζεται και κατι πανω στο οποιο θα πατησουν οι ταινιες.

Προφανος η τεχνολογια ειναι ακομη ανωριμη, σε 5-10 χρονια τα ενυδρεια θα ερχονται απο κατασκευης τους με LED φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ρωτησα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων στο Π.Φαληρο (το καταστημα ειναι επωνυμη αλυσιδα με καταστηματα σε πολλα σημεια).

Ο ιδιος ο υπαλληλος μου ειπε οτι "ειναι ακριβες αυτες" οταν ρωτησα για τιμη, λοιπον για 1 μετρο με 60 LED 5050 το κοστος ειναι 39€ ο μη αδιαβροχος τυπος και 41€ ο αδιαβροχος τυπος. Τροφοδοτικο για 3 μετρα το κοστος εναι στα 46€. Δηλαδη για 3 μετρα με τροφοδοτικο το κοστος ειναι στα 169€ μονο τα υλικα, για την κατασκευη εναλλακτικου φωτισμου χρειαζεται και κατι πανω στο οποιο θα πατησουν οι ταινιες.

Προφανος η τεχνολογια ειναι ακομη ανωριμη, σε 5-10 χρονια τα ενυδρεια θα ερχονται απο κατασκευης τους με LED φωτισμο.

Ποσα Α τροφοδοτικο χρειαζεται ανα μετρο;

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς ειναι 14,4W το μετρο, με τροφοδοσια 12V ο νομος του Ωμ λεει οτι χρειαζεται για καθε μετρο τροφοδοτικο 1,2Α. Για 3 μετρα ειναι 2,6Α. Καπου εχω ενα τροφοδοτικο απο παλια LCD στα 4A.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς ειναι 14,4W το μετρο, με τροφοδοσια 12V ο νομος του Ωμ λεει οτι χρειαζεται για καθε μετρο τροφοδοτικο 1,2Α. Για 3 μετρα ειναι 2,6Α. Καπου εχω ενα τροφοδοτικο απο παλια LCD στα 4A.

Aρα για τα 3 μετρα θελουμε κατι τετοιο;

http://cgi.ebay.co.uk/DC-12V-4A-Switching-...=item5d297c0a24

και για τo 1 μετρο κατι τετοιο;

http://cgi.ebay.co.uk/DC-12V-2A-Switching-...=item5d297c0f74

Link to comment
Share on other sites

Προφανος η τεχνολογια ειναι ακομη ανωριμη, σε 5-10 χρονια τα ενυδρεια θα ερχονται απο κατασκευης τους με LED φωτισμο.

Οχι τοσο μακρυα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42780

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την ταινια, δειχνει να ειναι αδιαβροχη, εχει ενα στρωμα διαφανου πλαστικου/σιλικονης πανω στα LED, ακριβως ετσι οπως ειναι οι αδιαβροχες ταινιες. Το διαφανο περιβλημα εχει μια κολλωδη υφη, ισως τελικα να ειναι σιλικονη αυτο το πραγμα. Δεν εχω τροφοδοτικο ακομη για να την αναψω να δω εαν ειναι ολη οκ. Εαν εξαιρεσουμε τα 3 πρωτα LED που ειναι λιγο καπως στραβωμενα ολη η υπολοιπη ταινια ειναι σε αριστη κατασταση, απο πισω εχει αυτοκολητο 3M.

Το απογευμα φωτογραφιες.

Συνολικο κοστος στην καρτα μου 44.28€, δηλαδη το κοστος για καθε μετρο ειναι 8,85€

Jul 6, 2010 Currency Conversion $54.21 USD

Jul 6, 2010 Charge From Credit Card €44.28 EUR

Δεχομαι γνωμες για τροφοδοτικο

Προταση 1

Προταση 2

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα εθελοντη που να εχει αγορασει ταινια warm white κατα προτιμηση να μην την εχει χρησιμοποιησει (να ξεκιναει το nickname του απο Niko... να τελειωνει σε ...outso) για να συγκρινουμε την φωτεινοτητα της.

Υπαρχει κανεις που να πληρει τα παραπανω κριτηρια; :thumbup:

Οριστε οι φωτογραφιες που εβγαλα. Φαινεται καθαρα το πλαστικο/σιλικονουχο περιβλημα. Το αυτοκολητο ειναι 3Μ. Καθε 3 LED εχει δυνατοτητα να κοπει η ταινια χωρις προβλημα για τα υπολοιπα LED. Τα 3 πρωτα ειναι σκισμενο το περιβλημα τους. Τα υπολοιπα ειναι καλα.

IMG_3450800x600.jpg

IMG_3451800x600.jpg

IMG_3452800x600.jpg

IMG_3453800x600.jpg

IMG_3456800x600.jpg

IMG_3458800x600.jpg

IMG_3459800x600.jpg

IMG_3460800x600.jpg

IMG_3461800x600.jpg

IMG_3462800x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την ταινια, δειχνει να ειναι αδιαβροχη, εχει ενα στρωμα διαφανου πλαστικου/σιλικονης πανω στα LED, ακριβως ετσι οπως ειναι οι αδιαβροχες ταινιες. Το διαφανο περιβλημα εχει μια κολλωδη υφη, ισως τελικα να ειναι σιλικονη αυτο το πραγμα. Δεν εχω τροφοδοτικο ακομη για να την αναψω να δω εαν ειναι ολη οκ. Εαν εξαιρεσουμε τα 3 πρωτα LED που ειναι λιγο καπως στραβωμενα ολη η υπολοιπη ταινια ειναι σε αριστη κατασταση, απο πισω εχει αυτοκολητο 3M.

Το απογευμα φωτογραφιες.

Συνολικο κοστος στην καρτα μου 44.28€, δηλαδη το κοστος για καθε μετρο ειναι 8,85€

Jul 6, 2010 Currency Conversion $54.21 USD

Jul 6, 2010 Charge From Credit Card €44.28 EUR

Δεχομαι γνωμες για τροφοδοτικο

Προταση 1

Προταση 2

Eυχομαι να πανε ολα καλα Παναγιωτη.

Για τα τροφοδοτικα εσυ ξερεις καλυτερα :thumbup:

Εγω θα διαλεγα αυτο με την ενδειξη για led και την ενδειξη waterproof ΙP67,μιας και η διαφορα ειναι πολυ μικρη στη τιμη(προταση 1).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είχαμε κάποια εξέλιξη?

έχεις προχωρήσει καθόλου? χρησιμοποιείς την ταινία στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...