Jump to content

Που να βρω φυτααα????


Recommended Posts

Καλημερουδιααααα :hysterical::ninja:

ψαχνω να βρω φυτουλια...απλα...χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις...καθ'οτι πρωταρα στο θεμα ενυδρειου.... :ninja:

..αλλα δν βρισκωωωωω :hysterical::hysterical::hysterical: και μου ειπαν οτι το καλοκαιρι ειναι δυσκολο να βρω λογο υψηλων θερμοκρασιων που ειναι δυσκολο να συντηριθουν... :hysterical:

ισχυει...???που μπορω να βρωωωωω???πηρα σε καποια απο τα καταστημστα που υπαρχουν στο site..αλλα τπτ.. :hysterical::rasp:

μενω Περαμα... αμα ξερετε καποιο που να εχει σχετικα κοντα μου....και μ λεγατε θα σας ευγνωμονουσα!!!!! :):buttrock::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια αγγελια για κλαδεματα , ολο και καποιος χομπιστας θα εχει κανα φυτο να σου δωσει :)

Δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις σε καταστηματα για ευκολα φυτα :buttrock:

εγω προσωπικα εχω να σου δωσω κλαδεματα απο egeria densa

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν τα θέλει ο φίλος μας ευχαρίστως θα τα πάρω εγω τα κλαδέματα egeria densa :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια αγγελια για κλαδεματα , ολο και καποιος χομπιστας θα εχει κανα φυτο να σου δωσει :hysterical:

Δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις σε καταστηματα για ευκολα φυτα :hysterical:

εγω προσωπικα εχω να σου δωσω κλαδεματα απο egeria densa

χιλια ευχαριστω για την προταση...αλλα νομιζω πως μου ειναι ποιο ευκολο να παω να το αγορασω....εχω καποια κολληματακια βλεπεις :ninja::ninja::hysterical:

παντως σε χιλιοευχαριστω και παλι... :):buttrock::hysterical:

κανενα μαγαζι που να πουλαει εδω γυρω δν παιζει αυτην την εποχη???? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δν παιζουν καταστηματα..???? :):buttrock::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δν παιζουν καταστηματα..???? :):buttrock::hysterical::hysterical:

μπα...μπης?????? :hysterical::hysterical::hysterical::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

κοντα σε σενα , με ποικιλια φυτων και σε καλη κατασταση δεν γνωριζω κατι , εαν εχεις μεταφορικο μεσο καθε παρασκευη αν δεν κανω λαθος κανει παραλαβη φυτων γνωστο καταστημα στη κηφισια .

Εαν ψαξεις στη κατηγορια των καταστηματων θα βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

κοντα σε σενα , με ποικιλια φυτων και σε καλη κατασταση δεν γνωριζω κατι , εαν εχεις μεταφορικο μεσο καθε παρασκευη αν δεν κανω λαθος κανει παραλαβη φυτων γνωστο καταστημα στη κηφισια .

Εαν ψαξεις στη κατηγορια των καταστηματων θα βρεις :)

αυτο ειναι ενα απο τα προβληματακια μ. :buttrock: ...δν εχω μεταφορικο :ninja: ....και εχω και παιδι :ninja: ...που μου δυσκολευει πολυ τις μετακινησεις μου καμοια φορα(αν δν εχει ορεξη ζητω που καηκαμε.!!! :hysterical: )

δηλ...το ποιο κοντινο μου ειναι Κηφισια..???? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα απο τα προβληματακια μ. :buttrock: ...δν εχω μεταφορικο :hysterical: ....και εχω και παιδι :ninja: ...που μου δυσκολευει πολυ τις μετακινησεις μου καμοια φορα(αν δν εχει ορεξη ζητω που καηκαμε.!!! :hysterical: )

δηλ...το ποιο κοντινο μου ειναι Κηφισια..???? :hysterical::hysterical:

εχει και αλλα κοντα σου , αλλα απο κηφισια ξερω οτι θα βρεις καλα φυτα ( μιας και φερνει καθε βδομαδα ) νεες παραλαβες και θα βρεις και ποικιλια .

Εαν σου πω να πας σε συγκεκριμενο καταστημα θα θεωρηθει διαφημιση ( οπως χτες ) :)

Ριξε μια ματια στη κατηγορια των καταστηματων και δες ποιο ειναι κοντα σου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

εχει και αλλα κοντα σου , αλλα απο κηφισια ξερω οτι θα βρεις καλα φυτα ( μιας και φερνει καθε βδομαδα ) νεες παραλαβες και θα βρεις και ποικιλια .

Εαν σου πω να πας σε συγκεκριμενο καταστημα θα θεωρηθει διαφημιση ( οπως χτες ) :)

Ριξε μια ματια στη κατηγορια των καταστηματων και δες ποιο ειναι κοντα σου :hysterical:

Μπορείς να στείλεις με πμ ότι θέλεις.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις με πμ ότι θέλεις.

:)

απο το στομα μου το πηρες....!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εχει και αλλα κοντα σου , αλλα απο κηφισια ξερω οτι θα βρεις καλα φυτα ( μιας και φερνει καθε βδομαδα ) νεες παραλαβες και θα βρεις και ποικιλια .

Εαν σου πω να πας σε συγκεκριμενο καταστημα θα θεωρηθει διαφημιση ( οπως χτες ) :)

Ριξε μια ματια στη κατηγορια των καταστηματων και δες ποιο ειναι κοντα σου :hysterical:

την παρασκευη ειχα κοιταξει στν κατηγορια που αναφερεις..πηρα και τηλ...και απ αυτους που πηρα τουλαχιστον ...κανεις δν ειχε.... :buttrock::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις με πμ ότι θέλεις.

:)

το θεμα ειναι να μπορουν και αλλοι να διαβασουν - να παρουν πληροφοριες για κατι που ψαχνουν χωρις να θεωρηθει διαφημιση :hysterical:

με τα πμ και τα κινητα δεν τα παω καλα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω....αλλα αμα θεωρειται διαφημιση τι να κανουμε...???

καποιος λογος θα υπαρχει για τους κανονες.... :)

Link to comment
Share on other sites

...παιδια θελω να σας χιλιοευχαριστισω για την βοηθεια :):buttrock::hysterical:

Τα πηρα τα πρωτα μου φυτουλια :ninja::hysterical::hysterical: ....αν και δν τ περιμενα τοσο ακριβα..... :hysterical:

ευχαριστω και παλιιιι :hysterical::hysterical::ninja:

Link to comment
Share on other sites

...παιδια θελω να σας χιλιοευχαριστισω για την βοηθεια :):buttrock::hysterical:

Τα πηρα τα πρωτα μου φυτουλια :ninja::hysterical::hysterical: ....αν και δν τ περιμενα τοσο ακριβα..... :rasp:

ευχαριστω και παλιιιι :hysterical::hysterical::ninja:

αν εβρισκες κλαδεματα θα ηταν ποιο φτηνα :hysterical::hysterical::hysterical:

περιμενουμε φωτο απο τα φυτακια σου :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

αν εβρισκες κλαδεματα θα ηταν ποιο φτηνα :rasp::hysterical::hysterical:

περιμενουμε φωτο απο τα φυτακια σου :ninja:

ναι ναι ναι :) ερχονται συντομααααα :buttrock:

δυσκολη ομως η δενδοφυτεψη στο νερο....αλλα νομιζω τα ψιλοκαταφεραααα :hysterical::hysterical:

οσο για τις τιμες...δν φανταζομουν με τπτ τοσο απλα φυτα εμφανησιακα να εχουν τετοιες τιμες... :ninja:

κ τοσο μικρα... :hysterical: καμοια σχεση με τα ξηρας :hysterical:

αλλα ημουν και μες την βλακα...τι να κανουμε?!! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη ακριβώς επειδή η αγορά φυτών έχει κάποιο κόστος η προσφορά κλαδεμάτων από συγχομπίστες είναι κάτι που συνηθίζεται στο χώρο μας. Θα έλεγα μάλιστα ότι συχνά ένα κλάδεμα από φίλο από φυστό που το έχει ήδη σε ενυδρείο για μήνες έχει περισσότερες πιθανότητες να ευδοκιμήσει στο δικό σου ενυδρείο παρά ένα αγορασμένο ταλαιπωρημένο φυτάκι που ήρθε εισαγωγή πριν μερικές μέρες.

Τι φυτά πήρες ?

Το ρωτάω αυτό διότι υπάρχουν κάποια τα οποία δεν φυτεύονται αλλά δένονται πάνω σε πέτρες ή ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ναι :) ερχονται συντομααααα :buttrock:

δυσκολη ομως η δενδοφυτεψη στο νερο....αλλα νομιζω τα ψιλοκαταφεραααα :hysterical::hysterical:

οσο για τις τιμες...δν φανταζομουν με τπτ τοσο απλα φυτα εμφανησιακα να εχουν τετοιες τιμες... :ninja:

κ τοσο μικρα... :hysterical: καμοια σχεση με τα ξηρας :hysterical:

αλλα ημουν και μες την βλακα...τι να κανουμε?!! :hysterical::hysterical:

οριστε μερικες βιαστικες....ακουω σχολια και συμβουλες.. :rasp::ninja:

post-21087-1278361832_thumb.jpg

post-21087-1278361876_thumb.jpg

post-21087-1278361945_thumb.jpg

post-21087-1278362129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτά πήρες ?

Το ρωτάω αυτό διότι υπάρχουν κάποια τα οποία δεν φυτεύονται αλλά δένονται πάνω σε πέτρες ή ξύλα.

Υπάρχουν και κάποια που ενω είναι ακατάληλα για ενυδρείο, τα βλέπουμε αρκετά συχνα στα pet shop.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=43368&hl=

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάποια που ενω είναι ακατάληλα για ενυδρείο, τα βλέπουμε αρκετά συχνα στα pet shop.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=43368&hl=

τα φυτα που πηρα ειναι τα εξης...Ceratophyllum demersum,Anubias angustifolia και Egeria densa :)

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο απ' ότι βλέπω το άφησες στην επιφάνεια, αυτό είναι ΟΚ.

Η Egeria Densa φυτεύεται κανονικά και είναι ΟΚ.

Η anubia έχει φυτευτεί πολύ βαθιά στην άμμο και δεν είναι ΟΚ. Αν θα την αφήσεις στην άμμο καλύτερα να την τραβήξεις λίγο πιο πάνω ώστε ο μίσχος απ' όπου βαγίνουν τα φύλλα να είναι εκτός. Ακόμη καλύτερα απλά να τη δέσεις με πετονιά (π.χ. 0,25mm) στο ξύλο ή σε κάποια πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο απ' ότι βλέπω το άφησες στην επιφάνεια, αυτό είναι ΟΚ.

Η Egeria Densa φυτεύεται κανονικά και είναι ΟΚ.

Η anubia έχει φυτευτεί πολύ βαθιά στην άμμο και δεν είναι ΟΚ. Αν θα την αφήσεις στην άμμο καλύτερα να την τραβήξεις λίγο πιο πάνω ώστε ο μίσχος απ' όπου βαγίνουν τα φύλλα να είναι εκτός. Ακόμη καλύτερα απλά να τη δέσεις με πετονιά (π.χ. 0,25mm) στο ξύλο ή σε κάποια πέτρα.

ευχαριστω για την ενημερωση... :):buttrock::hysterical:

θα την φτιαξω αμεσα!!!! :ninja:

το κερατοφυλο το αφησα στην επιφανεια για τα μελλοντικα γκαπακια... :hysterical:

η Egeria Densa ειναι χωρις ριζες...???ηταν σκετη :hysterical::hysterical:

και παλι ευχαριστω....για την πληροφορια :hysterical::hysterical::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η egeria. Θα βγάλουν ρίζες οι βλαστοί. Μάλιστα καθώς θα μεγαλώνει μπορείς να κόβεις ένα μέρος από την κορυφή τους ψηλούς βλαστούς και να φυτεύεις το κλάδεμα αυτό δίπλα, οπότε έτσι σιγά σιγά θα έχεις μία όμορφη πυκνή συστάδα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η egeria. Θα βγάλουν ρίζες οι βλαστοί. Μάλιστα καθώς θα μεγαλώνει μπορείς να κόβεις ένα μέρος από την κορυφή τους ψηλούς βλαστούς και να φυτεύεις το κλάδεμα αυτό δίπλα, οπότε έτσι σιγά σιγά θα έχεις μία όμορφη πυκνή συστάδα.

:):buttrock::hysterical::hysterical::hysterical::ninja::ninja::hysterical:

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...