Jump to content

φιλτρο για λιμνη


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα!! θελω να φτιαξω σε ενα γνωστο μου ενα απλο φιλτρο. η λιμνουλα του ειναι 700-800 λιτρα και μονο 20 ποντους σε βαθος. το χειμωνα θα βγαζει τα ψαρια απο κει και θα τα δωσει για φυλαξη αλλου. για τωρα δεν εχει φιλτρο και δεν θα εβαζε αν δεν τον ενημερωνα για μερικα θεματα, οπως και το οτι η λιμνουλα ειναι κοντη...

τωρα λεω βραχυπροθεσμα να του φτιαξω ενα φιλτρο: ενα δοχειο καμια 60-70 λιτρα γεματο σφουγκαρια, ελαφροπετρα και αλλα υλικα και μια αντλια 2000-3000 λιτρα/ωρα.

η ερωτηση ειναι: η εισοδος που θα μπαινει το νερο στο δοχειο να ειναι απο κατω? και με υπερχειληση να βγαινει το νερο απο πανω? ή απο πανω η εισοδος του νερου και να φευγει απο κατω?

το ρωταω αυτο γτ νομιζω οτι αν ερχεται απο πανω το νερο τοτε δεν θα ειναι γεματο νερο παντα το φιλτρο...

οποιος ξερει μου λεει και ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! θελω να φτιαξω σε ενα γνωστο μου ενα απλο φιλτρο. η λιμνουλα του ειναι 700-800 λιτρα και μονο 20 ποντους σε βαθος. το χειμωνα θα βγαζει τα ψαρια απο κει και θα τα δωσει για φυλαξη αλλου. για τωρα δεν εχει φιλτρο και δεν θα εβαζε αν δεν τον ενημερωνα για μερικα θεματα, οπως και το οτι η λιμνουλα ειναι κοντη...

τωρα λεω βραχυπροθεσμα να του φτιαξω ενα φιλτρο: ενα δοχειο καμια 60-70 λιτρα γεματο σφουγκαρια, ελαφροπετρα και αλλα υλικα και μια αντλια 2000-3000 λιτρα/ωρα.

η ερωτηση ειναι: η εισοδος που θα μπαινει το νερο στο δοχειο να ειναι απο κατω? και με υπερχειληση να βγαινει το νερο απο πανω? ή απο πανω η εισοδος του νερου και να φευγει απο κατω?

το ρωταω αυτο γτ νομιζω οτι αν ερχεται απο πανω το νερο τοτε δεν θα ειναι γεματο νερο παντα το φιλτρο...

οποιος ξερει μου λεει και ευχαριστω εκ των προτερων!!

εαν ειναι απο πανω η εισοδος θα πρεπει να βαλεις 1-2 sprey bar για να (ψεκαζουν) τα υλικα σε οσο μεγαλυτερη επιφανεια .

Ριξε εαν θες μια ματια στο φιλτρακι που εφτιαξα για τη λιμνουλα μου και αν σου αρεσει ελα να φτιαξουμε :) τα υλικα ειναι φτηνα .

Link to comment
Share on other sites

Με 20 ποντους βαθος πρεπει να βγαζει τα ψαρια και το καλοκαιρι.

χαιρω πολυ!!! αυτο του λεω και γω αλλα απο τη στιγμη που δεν.... ας κανουμε τουλαχιστον ενα φιλτρο....

παντως ενταξει δεν ηξερε...και τωρα εχει στο μυαλλο να αρχησει προτζεκτ σε αλλο σημειο του κηπου οπου θα εχει βαθος γυρω στο 1,5 μετρο και πολλα λιτρα και φυτα... και θα το καλυψω με φοτος καθολη τη διαρκεια της κατασκευης. για τωρα παντως καλο ειναι νομιζω να μπει ενα φιλτρο ετσι αυτοσχεδιο, οσπου να γινει η μεγαλη λιμνη....

για να μην πω και το χειροτερο: οτι εχει μεσα κοι (5) και το καθενα θελει 2-3000 λιτρα... δεν ηξερε, τωρα που εμαθε...αμεσως συμφωνησε να αρχισει το προτζεκτ για τη μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι απο πανω η εισοδος θα πρεπει να βαλεις 1-2 sprey bar για να (ψεκαζουν) τα υλικα σε οσο μεγαλυτερη επιφανεια .

Ριξε εαν θες μια ματια στο φιλτρακι που εφτιαξα για τη λιμνουλα μου και αν σου αρεσει ελα να φτιαξουμε :buttrock: τα υλικα ειναι φτηνα .

σε ευχαριστω γιωργο θα το δω και τωρα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις την εισοδο του νερου απο πανω και το δοχειο ειναι κλειστο,θα το γεμισεις με νερο πριν το λειτουργισεις οπως κανουμε και στα αλλα εξωτερικα φιλτρα.

Αν το δοχειο ειναι ανοιχτο απο πανω, τοτε θα βαλεις sraybar να ψεκαζει.

Link to comment
Share on other sites

βαζοντας σπρει μπαρ απο πανω , αναλογα το ποσα και το πως θα τα βαλεις μπορει να μην σε βολευει στο βαζεις και να βγαζεις υλικα μεσα απο το καδο , πχ το σφουγγαρι που ειναι και μεγαλο μπαινει διπλωμενο μεσα , εαν πεις οτι θα βαλεις μια μεγαλη σακουλα με ελαφροπετρα τοτε θα σε πεδεψει αρκετα στο να μπει εαν υπαρχουν τα σπρευ μπαρ , οποτε θες περνα απο το σπιτι να το δεις live το φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

βαζοντας σπρει μπαρ απο πανω , αναλογα το ποσα και το πως θα τα βαλεις μπορει να μην σε βολευει στο βαζεις και να βγαζεις υλικα μεσα απο το καδο , πχ το σφουγγαρι που ειναι και μεγαλο μπαινει διπλωμενο μεσα , εαν πεις οτι θα βαλεις μια μεγαλη σακουλα με ελαφροπετρα τοτε θα σε πεδεψει αρκετα στο να μπει εαν υπαρχουν τα σπρευ μπαρ , οποτε θες περνα απο το σπιτι να το δεις live το φιλτρο :)

θα βαλω ελαφροπετρα και σφουγκαρια οπως περιπου το δικο σου. γιωργο η λιμνη ειναι σε ενα χωριο της σαλονικης. στο λοφισκο, οπου και βρισκομαι τωρα :buttrock::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω ελαφροπετρα και σφουγκαρια οπως περιπου το δικο σου. γιωργο η λιμνη ειναι σε ενα χωριο της σαλονικης. στο λοφισκο, οπου και βρισκομαι τωρα :hysterical::hysterical:

εκτος απο ελαφροπετρα εχω βαλει και ενα βιολογικο υλικο (καταλληλο για λιμνες ) δεν θυμαμαι ονομασια αλλα θα ρωτησω παλι το καταστημα που το αγορασα και θα σου .

Φαντασου πηρα ενα κιλο ( κιλο οχι λιτρο ) απο αυτο το βιολογικο και σχεδον γεμισε ο υπολοιπος καδος . :):buttrock::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ελαφροπετρα εχω βαλει και ενα βιολογικο υλικο (καταλληλο για λιμνες ) δεν θυμαμαι ονομασια αλλα θα ρωτησω παλι το καταστημα που το αγορασα και θα σου .

Φαντασου πηρα ενα κιλο ( κιλο οχι λιτρο ) απο αυτο το βιολογικο και σχεδον γεμισε ο υπολοιπος καδος . :hysterical::hysterical::hysterical:

καλο....αν μαθεις πως το λενε μου λες!!!

ευχαριστω :):buttrock::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...