Jump to content

Εσωτερικό φίλτρο με σγουγγάρι


nicole

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20L καθαρά. όταν το αγόρασα ειχε μαζί ένα φίλτρο εσωτερικό, το οποίο όμως τώρα χάλασε.

Αγόρασα λοιπόν σήμερα το φίλτρο της φωτογραφίας. Ο υπεύθυνος μου είπε ότι είναι πολύ καλή μέθοδος φίλτρανσης, ειδικά για μικρά ενυδρεία. Λειτουργεί με αεραντλία.

Πόσο καλή θεωρείται αυτή η μεθόδος φίλτρανσης?

σε περίπτωση θεραπείας με φάρμακο τι γίνεται? Στο παλιό φίλτρο υπήρχε θήκη για άνθρακα...

Και επίσης το οξυγόνο που βγάζει το φίλτρο μου φαίνεται υπερβολικά πολύ... κάνει και θόρυβο!!

μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό??

Ξέρω οι ερωτήσεις μου είναι πολλές...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

post-15344-1278763255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο το χρησιμοποιουμε συνηθως σε γεννηστρες και καραντινες.Καλυτερο ειναι ενα μικρο φιλτρακι με χορο για βιολογικο υλικο . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο το χρησιμοποιουμε συνηθως σε γεννηστρες και καραντινες.Καλυτερο ειναι ενα μικρο φιλτρακι με χορο για βιολογικο υλικο . :thumbup:

και εγώ αυτό ήθελα στην αρχή!

Υποτίθεται το πήρα για καλύτερο... Δηλαδή δεν κάνει καθόλου για το ενυδρείο μου?

Ρωτάω και λόγω χρημάτων, γιατί αγόρασα και φίλτρο και αεραντλία...

Εάν τελικά πάρω κανονικό φίλτρο, υπάρχει κάποιο καλό να μου προτείνετε?? το προηγούμενο χάλασε σε 10 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνει πολύ θόρυβο η έξοδος του νερού πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια.

Η σωλήνα αν την τραβήξεις δεν επεκτείνεται;

Ανθρακα μπορείς να κρεμάσεις μέσα σε ειδικό διχτάκι μπροστά από την έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνει πολύ θόρυβο η έξοδος του νερού πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια.

Η σωλήνα αν την τραβήξεις δεν επεκτείνεται;

Ανθρακα μπορείς να κρεμάσεις μέσα σε ειδικό διχτάκι μπροστά από την έξοδο.

Τώρα έχει επεκταθεί πλήρως, αλλά μπορώ να ανεβάσω πιο πάνω το φίλτρο...

Απλά νόμιζα ότι πρέπει να είναι μέσα στο νερό η έξοδος...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό ήθελα στην αρχή!

Υποτίθεται το πήρα για καλύτερο... Δηλαδή δεν κάνει καθόλου για το ενυδρείο μου?

Ρωτάω και λόγω χρημάτων, γιατί αγόρασα και φίλτρο και αεραντλία...

Εάν τελικά πάρω κανονικό φίλτρο, υπάρχει κάποιο καλό να μου προτείνετε?? το προηγούμενο χάλασε σε 10 μήνες.

τώρα που το πήρες δεν πειράζει κρίμα είναι έδωσες τόσα λεφτά. Καλύτερο θα ήταν ένα κανονικό φίλτρο αλλά και αυτό που έχεις μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του σε τόσο μικρό ενυδρείο σα το δικό σου. Απλα θα προσέξεις όταν το καθαρίζεις να το καθαρίζεις αποκλειστικά με νερό του ενυδρείου σου και πάρα πολύ απαλά ώστε να μη διαταράσεις τα βακτήρια πάνω στο σφουγγάρι. Επίσης ενα θεματάκι που θα έχεις είναι οτι το φίλτρο σου τώρα είναι άστρωτο (το καινούργιο). Πήρες τιποτα βακτήρια σε υγρό;

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το πήρες δεν πειράζει κρίμα είναι έδωσες τόσα λεφτά. Καλύτερο θα ήταν ένα κανονικό φίλτρο αλλά και αυτό που έχεις μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του σε τόσο μικρό ενυδρείο σα το δικό σου. Απλα θα προσέξεις όταν το καθαρίζεις να το καθαρίζεις αποκλειστικά με νερό του ενυδρείου σου και πάρα πολύ απαλά ώστε να μη διαταράσεις τα βακτήρια πάνω στο σφουγγάρι. Επίσης ενα θεματάκι που θα έχεις είναι οτι το φίλτρο σου τώρα είναι άστρωτο (το καινούργιο). Πήρες τιποτα βακτήρια σε υγρό;

Ναι!! Είχα πάρει όταν πρωτοέφτιαξα το ενυδρείο και έχω ήδη ρίξει!

Θα συνεχίζω να ρίχνω για μερικές μέρες ακόμα... Αλλά δεν είναι πρόβλημα γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχει ψάρια μέσα. είχε πεθάνει το προηγούμενο και θέλω να είναι όλα άψογα μέχρι να πάρω καινούγια...

Εννοείται ότι το σφουγγάρι θα το καθαρίζω με νερό ενυδρείου, απλά ελπίζω το φίλτρο να αποδειχτεί καλό, αν και είναι για γεννήστρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα την κανεις την δουλιτσα σου με το φιλτρο αυτο πιστευω. Το σωληνακι που σε προβληματιζει το μηκος του ειναι το ψιλο που βαζει αερα απ'εξω? Αν ναι υπαρχει στα pet shops τετοιο σωληνακι που το αγοραζεις με το μετρο και χρησιμοποιεις οσο θελεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...