Jump to content

Reefαδες τα φωτα σας!!!!!


peter7

Recommended Posts

φιλοι μου γεια σας.αν θυμαστε σας ειχα απασχολησει με ενα ενυδρειο 20-18λιτρων πριν απο λιγο καιρο οπου τελικα κατελιξα στο να μετατρεψω το ενυδρειο γλυκου που ειχα 56λιτρα σε φ.ο.μονο που κατα το πλυσημο εσπασε :thumbup::P .ομως δεν τα εβαλα κατω και αγορασαto hailea fa400σκεφτομουν να το κανω fish only με δυο ψαρακια κλοουν αντε και κανενα goby.διαβασα αρκετα και ακουσα τις γνωμες πολλων οι οποιοι προτεινουν νανο ρεεφ.εχω ειμαι επιφυλακτικος καθως δεν εχω νερο αντιστροφης οσμοσης και skimme(βολευεται εχω διαβασει με μπολικη ποσοτητα ανθρακα 280γρ εχω αυτη την στιγμη)βεβαια δεν σκεφτομαι και για δυσκολα καραλια(μανιταρια,ζοανθους)ποια η αποψη σας??πως βλεπετε να αρχισω μονο με ψαρια και αργοτερα που θα εχω αποκτησει εμπειρια να προσθεσω κοραλια

απο φως εχει μια pl απο αυτες που ειναι μιση ακτινικη μιση μπλε

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να το ξεκινησεις ως Fish Only με ζωντανο βραχο με ενα ζευγαρακι κλοουν μονο και καμια γαριδα και οταν θα εχεις αποκτησει την εμπειρια,να προχωρησεις στην αναβαθμιση του εξοπλισμου σου (αγορα skimmer,προσθηκη φωτος,Αντιστρωφη οσμωση) και να ξεκινησεις σιγα σιγα με ευκολα κοραλακια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θες βοήθεια πέρα από αυτά που σου γράφει ο Άκης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ωρα να παρουσιασω το ενυδρειο μετα απο εναν μηνα λειτουργειας.καθαρα λιτρα λοιπον 60 λιτρα,ζωντανος βραχος 6κιλα(5ζωντανος 1νεκρος).πισω στο sub εχει βαμβακι,σκιμμερ ανθρακα και τελος αντιφοσφορο.απο κυκλοφορια εχω εναν κυκλοφορητη της sicce 400λ/ω και κια κοραλια νανο καθως και το φιλτρο 400λ/ω.οι σημερινες μετρησεις ειναι ph 8

kh 8(πρεπει να ανεβει.προσθετω reef carbonate της seachem)

nh3 0

no2 0

no3 10

αλατοτητα 1024-1025

οι πρωτοι κατοικοι μπηκαν σημερα ειναι δυο σαλιγκαρια και ενας ερημητης.τα μανιταρια δεν ηθελα να τα βαλω ακομα αλλα ηταν μαζι με τον βραχο(μπηκαν την 3η εβδομαδα :helpsmilie::helpsmilie:μαι χαρα φαινονται.στην φωτο βεβαια ειναι μολις αναψαντα φωτα και σεν εχουν απλοθει ακομα ).ψαρακια λεω να προσθεσω σε κανενα μηνα ακομα να περασουν και οι ζεστες γιατι καποιες μερες χτυπαει 29.τωρα αυτο ειναι ενα δειλημα!! 1)να προσθεσω δυο κλοουν και κανενα goby 2)δυο cardinal 3)ena mandarin fish kai enan κλοουν.πρεπει να τονισω οτι οσμοση δεν εχω ακομη :):blink: αλλα σκοπεβω να αγορασω μια :)

post-17373-1280761170_thumb.jpg

post-17373-1280761183_thumb.jpg

post-17373-1280761195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το kh καλο μια χαρα ειναι στο 8.

Θα ελεγα να βαλεις 2 κλοουνακια ή ενα κλοουνακι και ενα goby.Τα mantarin θελουν αρκετη ποσοτητα ζωντανου βραχου για να εχουν επαρκη ποσοτητα τροφης.Οποτε μην βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...