Jump to content

λαμπα .f15w/54-765 ????


plaYgirl

Recommended Posts

έχεις 4 επιλογές... χοντρά χοντρά θα σου πω το εξής... λάμπα για φυτά (ροζ), λάμπα σαν αυτή που έχεις (άσπρη), λάμπα που τονίζει τα χρώματα τον ψαριών (περίεργη :) ), λάμπα που μπλεδίζει και μιμήτε το φυσικό φως στα τροπικά μέρη.

διαλέγεις και πέρνεις :helpsmilie:

το θεμα δν ειναι να διαλεξω εγω.... :blink: το προβλημα μου ειναι ποια ειναι καλυτερη για τα φυτα μου...και φυσικα και για τα αλλα ζωντανα μου(η τουλαχιστον να μην τα βλαπτει.. :helpsmilie: ) :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δν ειναι να διαλεξω εγω.... :helpsmilie: το προβλημα μου ειναι ποια ειναι καλυτερη για τα φυτα μου...και φυσικα και για τα αλλα ζωντανα μου(η τουλαχιστον να μην τα βλαπτει.. :) ) :helpsmilie:

εάν έχεις φυτά και δε σε χαλάει το ροζάκι σου προτείνω την all time classic Sylvania grolux την οποία θα πετάς κάθε χρόνο και θα βάζεις καινούργια :)

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις φυτά και δε σε χαλάει το ροζάκι σου προτείνω την all time classic Sylvania grolux την οποία θα πετάς κάθε χρόνο και θα βάζεις καινούργια :hysterical:

ευχαριστωωω :):helpsmilie::helpsmilie:

αλλα αλλη μια ερωτιση....αν δν χαλαει εμενα...υπαρχει περιπτωση να χαλαει τους κατοικους του ενυδρειου μου??? :blink::):blink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωω :):helpsmilie::helpsmilie:

αλλα αλλη μια ερωτιση....αν δν χαλαει εμενα...υπαρχει περιπτωση να χαλαει τους κατοικους του ενυδρειου μου??? :blink::):blink:

οχι για τα ψαράκια δεν τίθεται κανένα θέμα... θέμα γούστου είναι. Θα στα κάνει λίγο ρόζ!

Link to comment
Share on other sites

οχι για τα ψαράκια δεν τίθεται κανένα θέμα... θέμα γούστου είναι. Θα στα κάνει λίγο ρόζ!

οταν λες λιγο????ποσο λιγο..??? :):blink::blink:

παιζει καμοια φωτο να παρω μια ιδεα...πριν το επιχειρησω...???

σορυ αν γινομαι κουραστικη... :):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες λιγο????ποσο λιγο..??? :blink::blink::hysterical:

παιζει καμοια φωτο να παρω μια ιδεα...πριν το επιχειρησω...???

σορυ αν γινομαι κουραστικη... :helpsmilie::helpsmilie::)

δυστυχώς φώτο δεν έχω... πάντως μπορείς να το κάνεις το πείραμα νομίζω δεν είναι ακριβή σαν τις υπόλοιπες ενυδρειακές... γύρω στα 7 ευρώ θα τη βρεις. Τα φυτά σου θα την εκτιμήσουν δεόντως πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φώτο δεν έχω... πάντως μπορείς να το κάνεις το πείραμα νομίζω δεν είναι ακριβή σαν τις υπόλοιπες ενυδρειακές... γύρω στα 7 ευρώ θα τη βρεις. Τα φυτά σου θα την εκτιμήσουν δεόντως πάντως :blink:

ευχαριστωω πολυυυυ.... :):helpsmilie::helpsmilie::)

θα ψαξω να την βρω και βλεπουμε.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα pin (κατφιτσωμενα) τη κατηγοριας "φωτισμος" εχει ενα θεμα που λεγεται "Επιλογή λαμπτήρα ανάλογα με το χρώμα του"

Εκει θα δεις αποχρωσεις σε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα pin (κατφιτσωμενα) τη κατηγοριας "φωτισμος" εχει ενα θεμα που λεγεται "Επιλογή λαμπτήρα ανάλογα με το χρώμα του"

Εκει θα δεις αποχρωσεις σε φωτο

ευχαριστωωωωωωωωω :):helpsmilie::helpsmilie:

αυτη που μου προτεινει ο warhawk ειναι η 12_sp_SylvaniaGroLux.jpg??????????? :):blink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωωω :):helpsmilie::helpsmilie:

αυτη που μου προτεινει ο warhawk ειναι η 12_sp_SylvaniaGroLux.jpg??????????? :blink::hysterical:

ναι αυτή είναι... προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η 11 η aquastar αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

μπορείς να την βάλεις πάντως και την aquastar... σκέψου το κάπως έτσι για να καταλάβεις...

αυτή που έχεις τώρα δεν κάνει καθόλου για φυτά :hysterical:

η aquastar κάνει για φυτά αλλά δεν είναι ότι καλύτερο

η grolux είναι ότι καλύτερο για φυτά

εσυ αποφασίζεις :blink:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτή είναι... προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η 11 η aquastar αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :helpsmilie:

μπορείς να την βάλεις πάντως και την aquastar... σκέψου το κάπως έτσι για να καταλάβεις...

αυτή που έχεις τώρα δεν κάνει καθόλου για φυτά :hysterical:

η aquastar κάνει για φυτά αλλά δεν είναι ότι καλύτερο

η grolux είναι ότι καλύτερο για φυτά

εσυ αποφασίζεις :)

αλλης μαρκας ποια μπορω να βαλω...???γτ sylvania το ψαξα λιγο σημερα και δν βρηκα??? :hysterical::):blink:

και κατι αλλο αν ισως λιγο εκτος θεματος(λιγουλακι ομως :blink: )με την λαμπα που εχω μπορω να ξεκινησω λιπασμα και co2 ή πρεπει να μαι κομπλε στο συνολο..??? :helpsmilie::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1. αλλης μαρκας ποια μπορω να βαλω...???γτ sylvania το ψαξα λιγο σημερα και δν βρηκα??? :blink::):)

2. και κατι αλλο αν ισως λιγο εκτος θεματος(λιγουλακι ομως :helpsmilie: )με την λαμπα που εχω μπορω να ξεκινησω λιπασμα και co2 ή πρεπει να μαι κομπλε στο συνολο..??? :helpsmilie::blink:

1. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry273676

2. Αυτα πανε πακετο αναλογικα σε ισορροπια. Ανεβαζεις φως > θελεις περισσοτερο διοξειδιο για να σπρωξεις τα φυτα να αναπτυχθουν εις βαρος της αλγης > και περισσοτερο λιπασμα φυσικα για να εχουν να τρωνε σε μεγαλυτερο ρυθμο.

Ανεβαζεις τους ρυθμους με λιγα λογια.

Link to comment
Share on other sites

1. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry273676

2. Αυτα πανε πακετο αναλογικα σε ισορροπια. Ανεβαζεις φως > θελεις περισσοτερο διοξειδιο για να σπρωξεις τα φυτα να αναπτυχθουν εις βαρος της αλγης > και περισσοτερο λιπασμα φυσικα για να εχουν να τρωνε σε μεγαλυτερο ρυθμο.

Ανεβαζεις τους ρυθμους με λιγα λογια.

δν την βρισκω την λαμπα στο site :) ...ειμαι και ξανθιααα :helpsmilie::helpsmilie: ειδα και στο e-shop τους γιατι χλωμο να παω μεχρι περιστερι..μηπως μου την στειλουν...θα κανω εγγραφη και βλεπουμε....αλλη μια ερωτηση γιατι και ασχετη εντελως...στα 15w υπαρχουν πολλες διαστασεις???γιατι εμενα ειναι γυρω στα 40-45cm...μην παραγειλω αλλα νταλον :)

Link to comment
Share on other sites

δν την βρισκω την λαμπα στο site :) ...ειμαι και ξανθιααα :hysterical::hysterical: ειδα και στο e-shop τους γιατι χλωμο να παω μεχρι περιστερι..μηπως μου την στειλουν...θα κανω εγγραφη και βλεπουμε....αλλη μια ερωτηση γιατι και ασχετη εντελως...στα 15w υπαρχουν πολλες διαστασεις???γιατι εμενα ειναι γυρω στα 40-45cm...μην παραγειλω αλλα νταλον :hysterical:

πακετο....μαλλον δν μπορω να κανω εγγραφη...πρεπει να ειμαι καταστημα...η κατι τετοιο... :helpsmilie:

που σημαινει πως δν μπορω να την παραγγελω να μου την στειλουν :blink::(

τα χω ολα κομπλε και stand by...και δν μπορω να βρω λαμπα... :blink: ???ελεος... :helpsmilie: τι ζητησαμε...???

τον ηλιοοοο??? :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνο δεν εχει το καταστημα? :blink:

ειειειειεπαμεεεεε ειμαι και ξανθιαααα.. :hysterical::hysterical: πρωτα εγραψα το μνμ και μετα το σκεφτηκα.... :)

αλλα ειναι κλειστα τετοια ωρα.... :blink::hysterical:

εχω ειδη πληρωσει μια λαμπα στα τηλεφωνα σημερα...παμε για την επομενη :helpsmilie::helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

Την πηραααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blush::rasp::):D:rasp::blush:

να υποθεσω πως για τα λιτρα μου πρεπει να κανω καμοια πατεντα να βαλω κι αλλη???? :rasp:

Κι αν δν παιρνει το καπακι..???Δν μου φαινεται στο ματι οτι χωραει κι αλλη.. :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Την πηραααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rasp::rasp::blush::blush::rasp::rasp:

να υποθεσω πως για τα λιτρα μου πρεπει να κανω καμοια πατεντα να βαλω κι αλλη???? :blush:

Κι αν δν παιρνει το καπακι..???Δν μου φαινεται στο ματι οτι χωραει κι αλλη.. :hysterical::(

:):D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Την πηραααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blush::rasp::):D:rasp::blush:

να υποθεσω πως για τα λιτρα μου πρεπει να κανω καμοια πατεντα να βαλω κι αλλη???? :hysterical:

Κι αν δν παιρνει το καπακι..???Δν μου φαινεται στο ματι οτι χωραει κι αλλη.. :rasp::rasp:

δε σου απαντάω τόση ώρα γιατί θα σε απογοητεύσω... :(

σίγουρα θες άλλη μια και για φουλ φυτεμένο θες άλλες δύο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

δε σου απαντάω τόση ώρα γιατί θα σε απογοητεύσω... :rasp:

σίγουρα θες άλλη μια και για φουλ φυτεμένο θες άλλες δύο :)

:D:rasp: για αλλες 2 σιγουρα δν με παιρνει... :blush::blush:

καμοια ιδεα τι μπορω να κανω???? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:D:rasp: για αλλες 2 σιγουρα δν με παιρνει... :blush::blush:

καμοια ιδεα τι μπορω να κανω???? :rasp:

hang on φωτιστικό... βασικά προσπάθησε να βάλεις άλλη μια μέσα στο καπάκι (γκρολούξ) να δεις πως θα πάνε τα φυτά και βλέπεις μετά :)

Link to comment
Share on other sites

hang on φωτιστικό... βασικά προσπάθησε να βάλεις άλλη μια μέσα στο καπάκι (γκρολούξ) να δεις πως θα πάνε τα φυτά και βλέπεις μετά :rasp:

ευχαριστωωωωω :):D:rasp::blush:

αλλα...κριμααααα :rasp: ...νομιζα οτι ησυχασα με το θεμα φωτισμου... :blush::rasp:

να δω πως θα καταφερω να βαλω κι αλλη... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...