Jump to content

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας


Recommended Posts

Κι όμως...

Όσο άλυτο κι αν έμοιαζε το αιώνιο ερώτημα "Η κότα έφερε το αυγό ή το αυγό την κότα?", Βρετανοί ερευνητές επιστήμονες (σημείωση stormtrooper: πιθανότατα αργόσχολοι) απέδειξαν την αλήθεια!

Το κοτόπουλο ήρθε πρώτα, κυρίες και κύριοι! Και αυτό αποδεικνύεται από το ότι η μορφολογία του αυγού της κότας οφείλεται σε μία ειδική πρωτεΐνη (ονόματι ovocledidin-17) που βρίσκεται στις ωοθήκες της κότας!

Για περισσότερες πληροφορίες (στα Αγγλικά) κοιτάξτε εδώ:

http://www.metro.co.uk/news/835020-the-chi...cientists-prove

Όπως πολύ σωστά αναφέρει το άρθρο στο τέλος του... Επόμενη πρόκληση: "Γιατί η κότα διέσχισε το δρόμο!".

Εν αναμονή για τις εξελίξεις και να είστε βέβαιοι πως πρώτος εγώ θα σας ενημερώσω!

Dr. Stormtrooper

University of DevilHadNoJob of Costa Rica

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ασκοπες χρηματοδοτήσεις απο τα ταμία σε μία περίοδο κρισης αντι να κάνουν τίποτα που θα τους οφελείσει σαν σύνολο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Dr. Stormtrooper

University of DevilHadNoJob of Costa Rica

:P:hysterical::hysterical::hysterical:

Την βαρεθηκες κιολας την Costa Rica..??

Eνδειαφερουσα η αχρηστη πληροφορια σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nikolito , Τι πίνεις και δεν μας δίνεις εκεί στας εξωτερικαςςςςςςςςςςς!!! :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα γαιδουράκια σκοτώνουν ετησίως περισσότερους ανθρώπους απο την πτώση αεροπλάνων!

Σύμφωνα με τους ειδικούς, 150 άτομα χάνουν την ζωή τους κάθε χρόνο, από την πτώση καρυδών. Το νούμερο αυτό, είναι 15 φορές μεγαλύτερο από τον θάνατο από επίθεση καρχαριών.

Όταν η καρυδιά, η οποία έχει ύψος κατά μέσο όρο 25 μέτρα, αφήνει την καρύδα, βάρους 2 κιλών, να πέσει, χτυπάει το μαλακό πίσω μέρος του κεφαλιού με ταχύτητα 80 χιλιομέτρων την ώρα η οποία μεταφράζεται σε δύναμη 1000 κιλών!

Το 23% των βλαβών στα φωτοτυπικά μηχανήματα προκαλείται από ανθρώπους που φωτοτυπούν τα οπίσθιά τους. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nikolito , Τι πίνεις και δεν μας δίνεις εκεί στας εξωτερικαςςςςςςςςςςς!!! :hysterical::P

Χυμούς Mango (το δικό μας ροδάκινο είναι καλύτερο), Guanabana (τα σπάει :thumbup: ), Noni, Passion fruit και μπύρες Imperial :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους ειδικούς, 150 άτομα χάνουν την ζωή τους κάθε χρόνο, από την πτώση καρυδών. Το νούμερο αυτό, είναι 15 φορές μεγαλύτερο από τον θάνατο από επίθεση καρχαριών.

Όταν η καρυδιά, η οποία έχει ύψος κατά μέσο όρο 25 μέτρα, αφήνει την καρύδα, βάρους 2 κιλών, να πέσει, χτυπάει το μαλακό πίσω μέρος του κεφαλιού με ταχύτητα 80 χιλιομέτρων την ώρα η οποία μεταφράζεται σε δύναμη 1000 κιλών!

Το επιβεβαιώνω! Δεν ξέρω βέβαια τους αριθμούς και τα στατιστικά, αλλά έχω δει καρύδες να πέφτουν και πραγματικά φαντάζουν απειλητικές με τον θόρυβο που κάνουν όταν σκάνε στο έδαφος!

Με άλλα λόγια, τουλάχιστον γι'αυτό το θέμα, έχεις και επιστημονική επιβεβαίωση από τον Dr. Stormtrooper :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α, όλα κι όλα εδώ θα επέμβω, η κουβέντα είναι σοβαρή και δεν θα ανεκτώ μισόλογα... :hysterical:

Λοιπόν! :hysterical:

Σύμφωνα με τη θεωρία του δαρβίνου στην οποία στηρίζεται η εξελικτική και η εμφάνιση νέων ειδών, κάθε νέο είδος εμφανίζεται από ένα υπάρχον τα αναπαραγωγικά κύτταρα (ή το έμβριο) του οποίου υπόκεινται σε μετάλλαξη ώστε να αλλάξει το dna, αυτό γίνεται σταδιακά δηλαδή τα 2 είδη μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, άρα η κότα εμφανίστηκε ως νέο εξελικτικό στάδιο ενός άλλου πτηνού και αν πάρουμε την ιστορία προς τα πίσω πάμε στους δεινόσαυρους και τις αμοιβάδες. (έχω λιώσει! :( )

Άρα το πουλί που εξελίχθηκε σε κότα έκανε κάποια στιγμή ένα αυγό που μέσα είχε μια κότα σερνικιά ή θηλυκιά! ( :thumbup: )

Η ερώτηση είναι το αυγό που έκανε αυτό το πουλί ήταν το ίδιο με αυτό που κάνουν οι κότες σήμερα? Πολύ πιθανό αφού κατά τα διάφορα σκαλοπάτια εξέλιξης λίγα χαρακτηριστικά αλλάζουν κάθε φορά και ίσως τα γονίδια που ελέγχουν τα χαρακτηριστικά του αυγού να μην άλλαξαν και μέσα σε αυτά το γονίδιο που ανακάλυψαν. Στην τελευταία περίπτωση το πρώτο αυθεντικό κοτόσιο αυγό έκανε την κότα και όχι το αντίστροφο. :P

Οπότε αν δεν βρουν τον τελευταίο πρόγονο της κότας και να ψάξουν να βρουν αν έχει κι αυτός το ίδιο γονίδιο αυγού δεν μπορούν να ισχυριστούν τίποτα.

Λευτεριά στις κότες! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το 1854 ο George Boole δημοσίευσε μία εργασία του πάνω στη μαθηματική λογική χρησιμοποιώντας μόνο δυαδικούς αριθμούς (0 και 1) και τις βασικές πράξεις της λογικής (and, or, not). Οι περισσότεροι συνάδελφοι του τότε τον καταγέλασαν ή τον αγνόησαν. Εκατό χρόνια μετά, η ιδέα του Boole αποτέλεσε τη βάση των ψηφιακών υπολογιστών, ενώ 130 χρόνια μετά, με την ανάπτυξη του προσωπικού υπολογιστή ήταν η βάση για τη ψηφιακή επανάσταση.

Χωρίς να θέλω να το παίξω ο σπαστικός της παρέας, και πέρα από την πλάκα του άρθρου που μας έδωσ ε ο Νίκος, το τι είναι χρήσιμο ή άχρηστο στην έρευνα κρίνεται διαχρονικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α, όλα κι όλα εδώ θα επέμβω, η κουβέντα είναι σοβαρή και δεν θα ανεκτώ μισόλογα... :hysterical:

Λοιπόν! :hysterical:

Σύμφωνα με τη θεωρία του δαρβίνου στην οποία στηρίζεται η εξελικτική και η εμφάνιση νέων ειδών, κάθε νέο είδος εμφανίζεται από ένα υπάρχον τα αναπαραγωγικά κύτταρα (ή το έμβριο) του οποίου υπόκεινται σε μετάλλαξη ώστε να αλλάξει το dna, αυτό γίνεται σταδιακά δηλαδή τα 2 είδη μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, άρα η κότα εμφανίστηκε ως νέο εξελικτικό στάδιο ενός άλλου πτηνού και αν πάρουμε την ιστορία προς τα πίσω πάμε στους δεινόσαυρους και τις αμοιβάδες. (έχω λιώσει! :( )

Άρα το πουλί που εξελίχθηκε σε κότα έκανε κάποια στιγμή ένα αυγό που μέσα είχε μια κότα σερνικιά ή θηλυκιά! ( :thumbup: )

Η ερώτηση είναι το αυγό που έκανε αυτό το πουλί ήταν το ίδιο με αυτό που κάνουν οι κότες σήμερα? Πολύ πιθανό αφού κατά τα διάφορα σκαλοπάτια εξέλιξης λίγα χαρακτηριστικά αλλάζουν κάθε φορά και ίσως τα γονίδια που ελέγχουν τα χαρακτηριστικά του αυγού να μην άλλαξαν και μέσα σε αυτά το γονίδιο που ανακάλυψαν. Στην τελευταία περίπτωση το πρώτο αυθεντικό κοτόσιο αυγό έκανε την κότα και όχι το αντίστροφο. :P

Οπότε αν δεν βρουν τον τελευταίο πρόγονο της κότας και να ψάξουν να βρουν αν έχει κι αυτός το ίδιο γονίδιο αυγού δεν μπορούν να ισχυριστούν τίποτα.

Λευτεριά στις κότες! :hysterical:

Στη μητέρα σου το είπες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι απλό το θέμα!

Η κότα είναι ο τρόπος αναπαραγωγής του αυγού :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και το αυγό είναι το μέσο αναπαραγωγής της κότας...

Λογικά δεν γίνεται το αυγό να έκανε την κότα... Αν ξεκίνησε έτσι θα έπρεπε να υπάρξουν δύο αυγά για

να γίνει από το δεύτερο ο κόκορας.Αλλιώς δε θα μπορούσε να συνεχιστεί το είδος.

Εκτός αν ο κόκορας υπήρχε ήδη... Τυχαίο; Δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επανερχόμαστε...

Το 99% των ανθρώπων δεν μπορούν να ακουμπήσουν με τη γλώσσα τον αγκώνα τους!

Το 100% των ανθρώπων μόλις διαβάζουν την παραπάνω πρόταση δοκιμάζουν να το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμασα..... :D

μου φανηκε αδυνατον μονο και μονο στην σκεψη! :D

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο...

το πως μπορεί κάποιος να δαγκώσει το αυτί του.... βγάζοντας τη μασέλα !!!!

...και το μάτι του χωρίς να βγάλει τη μασέλα? ... βγάζοντας το γυάλινο μάτι του !!!

Link to comment
Share on other sites

άρα η κότα εμφανίστηκε ως νέο εξελικτικό στάδιο ενός άλλου πτηνού και αν πάρουμε την ιστορία προς τα πίσω πάμε στους δεινόσαυρους και τις αμοιβάδες.

Πωπωωωωωω

Επιτέλους κάτι ενδιαφέρον!!

Και τώρα γεννάτε ένα ακόμη σημαντικό ερώτημα

Ο δεινόσαυρος έκανε το αυγό που έκανε την κότα ή το αυγό έκανε τον δεινόσαυρο που έκανε το αυγό?

:D:D:D:D:angry2:

Ε! ε! ε! ε!

Φτούυυυυυυ

(Μάλλον το ηλεκτρονικό τσιγάρο φταίει)

Μόλις συνειδητοποίησα πως έχουμε πάρει όλοι από τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των ανθρώπων δεν μπορούν να ακουμπήσουν με τη γλώσσα το πουλι τους!

Μην το δοκιμασεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μιά ερώτηση που θέλει πολύ συζήτηση;;; όλα καλά με τις κότες τα αυγά τις καρύδες κτλ κτλ κτλ...

ο άνθρωπος μπορείτε να μου πείτε σε τί χρησιμεύει σε αυτόν τον πλανήτη;;;

Μόνο σοβαρές προτάσεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των ανθρώπων δεν μπορούν να ακουμπήσουν με τη γλώσσα το πουλι τους!

Μην το δοκιμασεται! :D

MOD NOTE:

Όποιος βάλει φωτογραφία εδώ μέσα όπου θα αποδεικνύει το αντίθετο, τον έφαγα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των ανθρώπων δεν μπορούν να ακουμπήσουν με τη γλώσσα το πουλι τους!

Μην το δοκιμασεται! :D

Δέν συμφωνώ...με μία πρόχειρη αναζήτηση εγώ βρήκα κάποιους...

post-5310-1299110026_thumb.jpgpost-5310-1299110047_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Δέν συμφωνώ...με μία πρόχειρη αναζήτηση εγώ βρήκα κάποιους...

Έτοιμος ήμουνα... Τη γλίτωσες αυτή τη φορά :D

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Και μια που ειμαστε επι του θεματος λεγεται πως ο μεγαλος συγγραφεας Gabriele d'Annunzio περιοδος του 1800 με 1900 ειχε αφαιρεση τις δυο ποιο χαμηλες σειρες οστων απο τον θωρακα του για να μπορει να παιζει κλαρινο.

Link to comment
Share on other sites

Και μια που ειμαστε επι του θεματος λεγεται πως ο μεγαλος συγγραφεας Gabriele d'Annunzio περιοδος του 1800 με 1900 ειχε αφαιρεση τις δυο ποιο χαμηλες σειρες οστων απο τον θωρακα του για να μπορει να παιζει κλαρινο.

Εσύ κάτι έχεις πάρει σήμερα... Δεν εξηγείται αλλιώς!!!

Συμμαζευτείτε και μη κάνετε το θέμα.... μουσικό :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...