Jump to content

ειναι η κατάλληλη εποχή για στήσιμο με πολλά φυτά?


tasosgv

Recommended Posts

θα ήθελα τις εμπειρίες σας άν τώρα είναι η κατάλληλη εποχή να στήσω ένα με full plant ενυδρείο.

τα ψάρια που θα βάλω εχω σκεφτεί (ροδόστομους,καρντιναλ , νεον κλπ )

έχω στην κατοχή μου ενα 120l με μία αφρικάνα (δεν άφησε άλλη να επιβιώσει απο όλη την γέννα )

στο πετ που πήγα να δω φυτά μου είπε οτι καλύτερα να περιμένω Σεπτέμβριο και μετά. Ισχύει?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια καταρχας με το νεο στησιμο. ναι τωρα το καλοκαιρι ειναι λιγο δυσκολη η διατηρηση των φυτων γιατι μπορει να φτασει το ενυδρειο καμια 30αρια βαθμους και πολλα δεν αντεχουν. αν ομως εχεις καποιο συστημα ψυξης δεν εχεις προβλημα. για αλλες συνηστωσες δεν ξερω πως επηρεαζουν αναλογα την εποχη

Link to comment
Share on other sites

αν λυσεις το προβλημα με τη θερμοκρασια ,προχωρα.δεν εχεις κατι αλλο που να σε φοβισει....

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιο συστημα ψυξης δεν εχεις προβλημα να φοβασαι κατι.και εγω ιδια εποχη ειχα ξεκινησει.απλα ειχα κανει τα κουμαντα μου οσο αφορα την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι 28 C και αν βάλω ανεμιστηράκι θα πέσει 2-3 ακόμη.

απλώς με φόβισε γιατι σε 3 πετ που πήγα για να δω φυτά όλα ήταν κιτρινισμένα και δεν είχαν ζωντάνια.

Διάβασα σε ένα ποστ στο forum για ένα μαγαζι στα Βόρεια προάστια οτι φέρνει κάθε παρασκευή ,και θα το επισκευτώ για να δώ τι έχει.

μπορώ να χρησιμοποιήσω το νερό που ήδη έχω ?? ή κάποιο μέρος του ?

απλώς θα βάλω υπόστρωμα , και άμμο θα βάλω την ίδια.

τις ιδέες σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι 28 C και αν βάλω ανεμιστηράκι θα πέσει 2-3 ακόμη.

απλώς με φόβισε γιατι σε 3 πετ που πήγα για να δω φυτά όλα ήταν κιτρινισμένα και δεν είχαν ζωντάνια.

Διάβασα σε ένα ποστ στο forum για ένα μαγαζι στα Βόρεια προάστια οτι φέρνει κάθε παρασκευή ,και θα το επισκευτώ για να δώ τι έχει.

μπορώ να χρησιμοποιήσω το νερό που ήδη έχω ?? ή κάποιο μέρος του ?

απλώς θα βάλω υπόστρωμα , και άμμο θα βάλω την ίδια.

τις ιδέες σας.

Όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι φίλοι, καλό είναι να κρατήσεις τη θερμοκρασία χαμηλά γιατί τα νέα φυτά μαζί με το σοκ της νέας φύτευσης θα έχουν πρόβλημα. Το άλλο θέμα είναι αν θα βρεις τελικά αξιοπρεπή φυτά αυτή την εποχή που είναι γενικά νεκρή (εννοώ σε εισαγωγές), Μην πάρεις ό,τι βρεις και ιδίως όχι αν δεν είναι υγιή και εύρωστα τα φυτά που θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές ,μετά απο αρκετο ψάξιμο σε πετ βρήκα ορισμένα φυτά και αυριο παω για αγορά.

μόλις το στήσω θα βάλω φωτο .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε tasosgv. Η εποχή που ξεκινάς το φυτεμένο σου είναι όντως δύσκολη. Όχι μόνο λόγω θερμοκρασιών αλλά και λόγω ποιότητας και ποικιλίας φυτών που κυκλοφορούν καλοκαιριάτικα στα μαγαζιά. Βέβαια αυτά στα είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Μην συμβιβαστής όμως στην ποιότητα των φυτών που θα πάρεις, θεωρώντας ότι σε λίγες μέρες θα ανακάμψουν. Αγόρασε μόνο ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Αναφέρεις ότι θα βάλεις υπόστρωμα και άμμο. Αυτός είναι ένας συνδυασμός που θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Άμμος και υπόστρωμα ΔΕΝ πάνε μαζί. Αργά ή γρήγορα το υπόστρωμα θα έρθει πάνω από την άμμο ( η άμμος είναι πιο λεπτή και θα περάσει κάτω ) και θα έχεις σοβαρά προβλήματα με άλγες. Καλύτερα λοιπόν κάποιο χαλικάκι αν θες να βάλεις υπόστρωμα.

Και μερικές ερωτήσεις για να βοηθήσουμε περισσότερο :

Τι φωτισμό έχει το ενυδρείο σου;

Έχεις σκοπό να βάλλεις δύσκολα και απαιτητικά φυτά;

Υπάρχει σύστημα CO2;

Μήπως θυμάσαι ποια φυτά είδες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasosgv αν ψωνίζεις από το μεγάλο κατάστημα στη βουλιαγμένης η αλήθεια είναι όπως σου παν και τα παιδιά πιο πάνω δεν φέρνουν πολλά φυτά λόγο καλοκαιριού. Αυτό που έκανα εγώ στο δικό μου με άμμο ήταν να βάλω ταμπλέτες με λίπασμα κοντά στο σημείο που φύτεψα και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasosgv αν ψωνίζεις από το μεγάλο κατάστημα στη βουλιαγμένης η αλήθεια είναι όπως σου παν και τα παιδιά πιο πάνω δεν φέρνουν πολλά φυτά λόγο καλοκαιριού. Αυτό που έκανα εγώ στο δικό μου με άμμο ήταν να βάλω ταμπλέτες με λίπασμα κοντά στο σημείο που φύτεψα και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα

Aν καταλαβα για πιο καταστημα μιλατε στην βουλιαγμενης ουτε απο εξω δεν ειναι να περνας. :helpsmilie: Υπαρχουν τοσα αλλα αξιολογα καταστηματα που μπορεις να κανεις ανετα την δουλεια σου. :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστώ. τα φυτα τα πήρα απο Βόρεια προαστια , και κάποια κλαδέματα απο τον φίλο krist .

( ήταν το μόνο που είχε κάποια καλοστεκούμενα φυτά) το άλλο που αναφέρθηκε πρίν δεν είχε τίποτα απο φυτά που να αξίζουν , και τα ενυδρεία σε κακη κατάσταση απο καθαριότητα.

τα έχω βάλει μέσα με τα γλαστράκια να δροσιστούν και το βράδυ θα αρχίσω το στησιμο.

με προβληματίζει αν πρέπει να βάλω υπόστρωμα ( έχω παρει της tetra completeSubstrate )ή να χρησιμοποιήσω ταμπλέτες.

Θα υπάρχει και παροχη CO2 diy.

βαζω και μια φωτο για αρχη

ευχαριστώ

post-21555-1280590212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε tasosgv. Η εποχή που ξεκινάς το φυτεμένο σου είναι όντως δύσκολη. Όχι μόνο λόγω θερμοκρασιών αλλά και λόγω ποιότητας και ποικιλίας φυτών που κυκλοφορούν καλοκαιριάτικα στα μαγαζιά. Βέβαια αυτά στα είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Μην συμβιβαστής όμως στην ποιότητα των φυτών που θα πάρεις, θεωρώντας ότι σε λίγες μέρες θα ανακάμψουν. Αγόρασε μόνο ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Αναφέρεις ότι θα βάλεις υπόστρωμα και άμμο. Αυτός είναι ένας συνδυασμός που θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Άμμος και υπόστρωμα ΔΕΝ πάνε μαζί. Αργά ή γρήγορα το υπόστρωμα θα έρθει πάνω από την άμμο ( η άμμος είναι πιο λεπτή και θα περάσει κάτω ) και θα έχεις σοβαρά προβλήματα με άλγες. Καλύτερα λοιπόν κάποιο χαλικάκι αν θες να βάλεις υπόστρωμα.

Και μερικές ερωτήσεις για να βοηθήσουμε περισσότερο :

Τι φωτισμό έχει το ενυδρείο σου;

Έχεις σκοπό να βάλλεις δύσκολα και απαιτητικά φυτά;

Υπάρχει σύστημα CO2;

Μήπως θυμάσαι ποια φυτά είδες;

εχω χαλικάκι όχι άμμο (λάθος δικό μου ) λάμπες 2 Τ8 plant color serra

τα φυτά θα σας τα γράψω απο τα ταμπελάκια αργότερα.

υπόστρωμα της tetra completeSubstrate.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Δες ένα video της tropica για το φύτεμα γενικά.

Αυτό που κατά την γνώμη μου είναι σημαντικό για να δυναμώσουν γρήγορα τα φυτά είναι α) να αφαιρέσεις όλα τα κιτρινισμένα, μαραμένα φύλλα που έτσι και αλλιώς θα χαλάσουν, και β) να κλαδέψεις και τις ρίζες των φυτών αφήνοντας μόνο γύρω στα 2-3 εκατοστά, ώστε να αναπτύξουν τα φυτά σου πιο γρήγορα νέο και πιο υγειές ριζικό σύστημα.

Από την φώτο βλέπω ότι θα γίνει ένα πολύ ενδιαφέρον ενυδρείο ! :)

Link to comment
Share on other sites

καλο μήνα παιδιά.

μετα απο πολύ δουλειά το αποτέλεσμα...

στην πορεία θα δω για αλλαγές θέσεις φυτών.

η μεταμόρφωση !!!

post-21555-1280688421_thumb.jpg

post-21555-1280688442_thumb.jpg

post-21555-1280688469_thumb.jpg

post-21555-1280688509_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους !

σε 10 μέρες θα βάλω πάλι φωτο για την διαφορά.

θα ήθελα περισότερο moss αλλά βρήκα ελάχιστη ποσότητα δυστυχώς,ελπίζω να μεγαλώσει.

ξέρει κανείς που θα βρώ να αγοράσω cpd ? (Galaxy Rasbora, Celestial Pearl Danio)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρήκα, μην αλλάζω και το θέμα...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανέρχομαι μετα απο 22μέρες απο την αρχική εικόνα του ενυδρείου.

και τα φυτάκια πάνε μια χαρά !

(ακόμη δεν έχω βρει Glossostigma elatinoides για μπροστά )

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

post-21555-1282486047_thumb.jpg post-21555-1282486111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποπο ομορφιες!!!! τελικα ουτε η εποχη σου δημιουργησε προβλημα!!! καλη συνεχεια! μπραβο!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια και επανέρχομαι με φωτογραφίες 3 μήνες μετά απο το αρχικό στήσιμο.

diy co2

λίπανση 1 φορά την εβδομάδα

αλλαγές 15% κάθε εβδομάδα

post-21555-1290808713_thumb.jpg post-21555-1290808749_thumb.jpg post-21555-1290808827_thumb.jpg

post-21555-1290808855_thumb.jpg post-21555-1290808883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο ώριμο και οργανωμένο. Αρκετά διαφορετικό από πριν. Πολύ όμορφο πάλι ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...