Jump to content

Νέο μονομαχοενυδρείο


Marmaths

Recommended Posts

Συντήρηση στο ενυδρείο

Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.5-7.0)

KH: -

GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 5-8°dGH)

Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25-26°C)

Λίτρα: 20 λίτρα το ελάχιστο

πηγή: Προφίλ μονομάχου Aquazone.gr

Καλύτερα είναι να κοιτάμε τις ιδανικές συνθήκες, και να προσπαθούμε να τις έχουμε στο ενυδρείο μας.

Για να ζουν τα ψαράκια μας, όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται!

;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές σας! Τελικά το ph του νερού της βρύσης μου είναι 8. Έχω διαβάσει το προφίλ του μονομάχου και ξέρω ότι είναι υψηλό. Θα προσπαθήσω να το κατεβάσω με τους τρόπους που μου είπατε...

Μαζί με τον μονομάχο μου πρόσθεσα χθες και 3 apple snails για παρέα, καθώς μου είπαν ότι μπορούν να μπουν μαζί με μονομάχο χωρίς πρόβλημα. Όμως σήμερα παρατήρησα ότι η ουρά του είναι λίγο φαγωμένη πίσω. Δεν ξέρω πως μπορεί να συνέβη αυτό, δεν είδα καμιά περίεργη κίνηση. Μέχρι χθες όλα ήταν φυσιολογικά. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Να και μερικές χθεσινές φωτό του betta μου:

post-16263-1282755921_thumb.jpg post-16263-1282755931_thumb.jpg post-16263-1282755941_thumb.jpg

Όταν βρω χρόνο θα βγάλω και μία με την κομμένη ουρά για να την δείτε κ να μου πείτε!

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να πιαστηκε καπου, μην το ξεχναμε και αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές σας! Τελικά το ph του νερού της βρύσης μου είναι 8. Έχω διαβάσει το προφίλ του μονομάχου και ξέρω ότι είναι υψηλό. Θα προσπαθήσω να το κατεβάσω με τους τρόπους που μου είπατε...

Μαζί με τον μονομάχο μου πρόσθεσα χθες και 3 apple snails για παρέα, καθώς μου είπαν ότι μπορούν να μπουν μαζί με μονομάχο χωρίς πρόβλημα. Όμως σήμερα παρατήρησα ότι η ουρά του είναι λίγο φαγωμένη πίσω. Δεν ξέρω πως μπορεί να συνέβη αυτό, δεν είδα καμιά περίεργη κίνηση. Μέχρι χθες όλα ήταν φυσιολογικά. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Να και μερικές χθεσινές φωτό του betta μου:

post-16263-1282755921_thumb.jpg post-16263-1282755931_thumb.jpg post-16263-1282755941_thumb.jpg

Όταν βρω χρόνο θα βγάλω και μία με την κομμένη ουρά για να την δείτε κ να μου πείτε!

νομιζω πως ειναι λιγα τα λιτρα για 3 apple snails...αν κανω λαθος διορθωστε με... :D και εχε τα και στο νου σου γιατι μπορει να τους κανει επιθεσεις μεχρι που να τα αφησει στον τοπο... ;)

Και για την ουριτσα του προσεξε το...αν τυχον δεις οτι χειροτερευει μπορει να ναι και ασθενεια!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η anubia που έβαλες ;)

Οντως τα 3 μηλοσαλίγκαρα είναι πολλά για τα λίτρα σου γιατι εκτός του οτι θα γίνουν ντερέκια σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα σου ρουφάνε συνεχώς το GH για να φτιάξουν το καβούκι τους και μπορεί ακόμα και να στο μηδενίσουν.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι λιγα τα λιτρα για 3 apple snails...αν κανω λαθος διορθωστε με... ;)

Αν ειναι αυτο που περιγραφεται στο #3 ποστ: διαστάσεις 18Χ23Χ23

Ναι, δεν θα εβαζα ουτε ενα applesnail μονο του.

Οπως τα λεει ο φριμαν απο πανω

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς τα σαλιγκάρια μπορούν οποιαδήποτε στιγμή να μεταφερθούν στο μεγάλο ενυδρείο με τα ζωοτόκα (νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ε;)

Καμιά λύση για το πραγματικό πρόβλημα που είναι η φαγωμένη ουρά; :D

Link to comment
Share on other sites

1. Καλά, αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς τα σαλιγκάρια μπορούν οποιαδήποτε στιγμή να μεταφερθούν στο μεγάλο ενυδρείο με τα ζωοτόκα (νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ε;)

2. Καμιά λύση για το πραγματικό πρόβλημα που είναι η φαγωμένη ουρά; :D

1. Δεν διορθωνεται καμια παραμορφωση των σαλιγγαριων (ή αλλο προβλημα με το κελυφος ) με τη μεταφορα. Μαλλον γινεται περισσοτερο εμφανες μπορω να πω, οσο μεγαλωνει το σαλιγγαρι ακομα και μετα τη μεταφορα στο σωστο ενυδρειο. Οσο πιο μικρα ειναι, τοσο πιο ευαλωτο το κελυφος τους. Οτι παρει στην αναπτυξη.

2. Συμπληρωσε τη φορμα διαγνωσης στην κατηγορια ασθενειες γλυκου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν διορθωνεται καμια παραμορφωση των σαλιγγαριων (ή αλλο προβλημα με το κελυφος ) με τη μεταφορα. Μαλλον γινεται περισσοτερο εμφανες μπορω να πω, οσο μεγαλωνει το σαλιγγαρι ακομα και μετα τη μεταφορα στο σωστο ενυδρειο. Οσο πιο μικρα ειναι, τοσο πιο ευαλωτο το κελυφος τους. Οτι παρει στην αναπτυξη.

2. Συμπληρωσε τη φορμα διαγνωσης στην κατηγορια ασθενειες γλυκου

Τα σαλιγκάρια ήταν στο ενυδρείο αυτό λιγότερο από βδομάδα. Πιστεύεις ότι πρόλαβαν να παραμορφωθούν ή να εμφανίσουν κάποιο άλλο πρόβλημα στο κέλυφος; Δεν ξέρω αν συνέβη κάτι τέτοιο, πάντως τώρα βρίσκονται στο 120λιτρο και (εξωτερικά τουλάχιστον) φαίνονται μια χαρά... Άλλωστε το ενυδρείο που τα είχαν στο πετ σοπ (φαντάζομαι πολύ περισσότερο καιρό) ήταν ίδιο και ίσως και μικρότερο... Τι να πω; Ελπίζω πως είναι καλύτερα τώρα...

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Η ουρα του ειναι φαγωμενη ή κομμενη;

Προσεξε μην εχεις τπτ αιχμηρο γιατι μπορει να στην κανει κομφετι αν πιαστει η ουρα του

Αν ειναι φαγωμενη προσεξε το νερο σου να ειναι σε αψογη κατασταση κανε μεγαλυτερη αλλαγη κ συχνοτερα κ πες μας πως παει

Link to comment
Share on other sites

Η ουρα του ειναι φαγωμενη ή κομμενη;

Προσεξε μην εχεις τπτ αιχμηρο γιατι μπορει να στην κανει κομφετι αν πιαστει η ουρα του

Αν ειναι φαγωμενη προσεξε το νερο σου να ειναι σε αψογη κατασταση κανε μεγαλυτερη αλλαγη κ συχνοτερα κ πες μας πως παει

Βασικά, την ημέρα που έκανα το ποστ η ουρά ήταν φαγωμένη (όχι κομμένη), αλλά τώρα, μετά από 5 μέρες που γύρισα (έλειπα εκτός Αθηνών) και το ξαναείδα, η ουρά του είναι μια χαρά... Δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη και μου φαίνεται περίεργο... Είναι δυνατόν να φτιάχτηκε μόνη της σε τόσο λίγο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν υπηρχε σοβαρο προβλημα μολυνσης

πολλες φορες οταν προσεξουμε τις συνθηκες του ενυδρειου μας μπορουμε να αλλαξουμε πολλα πραγματα στα ζωντανα μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα πρόβλημα με τις συνθήκες νερού του ενυδρείου μου!

Τον συγκεκριμένο μονομάχο, τον έχω εδώ και μερικές βδομάδες σε ένα καινούριο ενυδρείο που δεν είχε απολύτως τίποτα μέσα, με νερό μισό από το παλιό ενυδρείο του και μισό φρέσκο. Το πρόβλημα είναι ότι παρατήρησα πως οι τροφές που του έριχνα έμεναν συχνά στον πάτο. Έτσι είπα να κάνω μετρήσεις και το αποτέλεσμα με τρέλανε! Οι μετρήσεις ήταν αυτές: ph 8, NO3: 10mg/l, NO2: 0,5mg/l και NH4/NH3: 5mg/l. :D Το τελευταίο με ανησύχησε πολύ και για να το διορθώσω έκανα μια αλλαγή νερού 75% και πρόσθεσα υπόστρωμμα (άμμο) και λίγα φυτά (1 ρίζα ανούμπια και 4 valisneria). Ξανάκανα μετρήσεις μετά από 7-8 ώρες και ήταν σχεδόν ίδιες εκτός από το NO3 που είχε πέσει στο 0.

Τι μπορώ να κάνω για να ρίξω την αμμωνία; Και μήπως να τον βγάλω τον μονομάχο από μέσα μέχρι να πέσει για να μην έχουμε τίποτα δυσάρεστο; :hysterical:

:):P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τις συνθήκες νερού του ενυδρείου μου!

Τον συγκεκριμένο μονομάχο, τον έχω εδώ και μερικές βδομάδες σε ένα καινούριο ενυδρείο που δεν είχε απολύτως τίποτα μέσα, με νερό μισό από το παλιό ενυδρείο του και μισό φρέσκο. Το πρόβλημα είναι ότι παρατήρησα πως οι τροφές που του έριχνα έμεναν συχνά στον πάτο. Έτσι είπα να κάνω μετρήσεις και το αποτέλεσμα με τρέλανε! Οι μετρήσεις ήταν αυτές: ph 8, NO3: 10mg/l, NO2: 0,5mg/l και NH4/NH3: 5mg/l. :D Το τελευταίο με ανησύχησε πολύ και για να το διορθώσω έκανα μια αλλαγή νερού 75% και πρόσθεσα υπόστρωμμα (άμμο) και λίγα φυτά (1 ρίζα ανούμπια και 4 valisneria). Ξανάκανα μετρήσεις μετά από 7-8 ώρες και ήταν σχεδόν ίδιες εκτός από το NO3 που είχε πέσει στο 0.

Τι μπορώ να κάνω για να ρίξω την αμμωνία; Και μήπως να τον βγάλω τον μονομάχο από μέσα μέχρι να πέσει για να μην έχουμε τίποτα δυσάρεστο; :hysterical:

:):P:ninja:

Αν έχεις τη δυνατότητα το συντομότερο δυνατόν...........

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα το συντομότερο δυνατόν...........

Μπορώ να τον βάλω στο μεγάλο που έχω ζωοτόκα. Νομίζω πως δεν τα πειράζει. Όμως, εκεί βάζω αλάτι και φοβάμαι μήπως του κάνει κακό... Δεν ξέρω ποιο είναι χειρότερο... :)

Ουφ... καμμιά ιδέα τι να κάνω για να ρίξω την αμμωνία; :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να τον βάλω στο μεγάλο που έχω ζωοτόκα. Νομίζω πως δεν τα πειράζει. Όμως, εκεί βάζω αλάτι και φοβάμαι μήπως του κάνει κακό... Δεν ξέρω ποιο είναι χειρότερο... :)

Ουφ... καμμιά ιδέα τι να κάνω για να ρίξω την αμμωνία; :P

Βάλε μεγαλύτερη δόση αντιχλωρίου και sera toxivec. Έστω και ελάχιστα βοηθάει.

Το ενυδρείο το είχες στρώσει πριν βάλεις το ψάρι μέσα??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μεγαλύτερη δόση αντιχλωρίου και sera toxivec. Έστω και ελάχιστα βοηθάει.

Το ενυδρείο το είχες στρώσει πριν βάλεις το ψάρι μέσα??

Είχα βάλει νερό από στρωμένο ενυδρείο και μου είπαν (έμπειροι χομπίστες) ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει νερό από στρωμένο ενυδρείο και μου είπαν (έμπειροι χομπίστες) ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο...

Το φίλτρο καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο καινούργιο?

Ναι, αλλά με μακαρόνι από το παλιό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μεγαλύτερη δόση αντιχλωρίου και sera toxivec. Έστω και ελάχιστα βοηθάει.

Το ενυδρείο το είχες στρώσει πριν βάλεις το ψάρι μέσα??

Λοιπόν έκανα και σήμερα άλλη μια αλλαγή 75% με μια γερή δόση αντιχλωρίου και βακτηρίων (το sera toxivec δεν το έχω). Η νέα τιμή της αμμωνίας είναι 0,5mg/l. Νομίζω ότι κάτι γίνεται σιγά σιγά... :) Θα κάνω καθημερινά αλλαγές μέχρι να μηδενιστεί εντελώς.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω πριν επιστρέψω τον μονομάχο μου στο σπίτι του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...