Jump to content

αμμος


Angelfish

Recommended Posts

Παρατηρησα οτι πολλοι συνφορουμιτες χρησιμοποιουν ψιλη αμμο για τον βυθο του χρυσοψαροενυδρειου τους.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ αλλα καποιοι πετσοπαδες μου την απαγορεψανε διοτι τα χρυσοψαρα

γλειφοντας το βυθο την ωρα του ταισματος καταπινουν αθελα τους και αμμο.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την

σταδιακη αποφραξη του πεπτικου συστηματος τους με την γνωστη συνεχεια...

Εχω παρατηρησει καθε φορα που ταιζω τα χρυσοψαρα πραγματι γλυφουν ολα τα χαλικακια του βυθου με σκοπο την εξευρεση της τροφης που πεφτει κατω.Αρα ψιλιαζομαι οτι πραγματι αν δεν ειχα φυσικο χαλικι

και ειχα αμμο θα υπηρχε κινδυνος καταποσης.

θα ηθελα να μαθω αν τελικα επιτρεπεται για χρηση με τα ψαρακια μας και αν υπαρχει καποιος που την

χρησιμοποιει πολυ καιρο ας μας πει την προσωπικη του γνωμη ωστε και εμεις που ενδιαφερομαστε

να μαθουμε τι ισχυει τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ακούς οτι σου πλασάρουν οι πετσοπάδες.Επειδή είχα χρυσόψαρα σε άμμο για πολύ καιρο θα σου πω πως η άμμος είνα ΟΚ και μάλιστα καλύτερη απο τα χαλικάκια για τα χρυσόψαρα.Απλά θα δείς να τρώνε λίγη ποσότητα κατα την προσπάθεια τους να βρούν τροφή και απολύτως φυσιολογικά θα την ''βγάζουν ''απο την γνωστή εξοδο :) .Τα χαλικάκια μπορούν άνετα να τα καταπιούν και να πνιγούν σε σπάνιες περιπτώσεις.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Aμμος ή πολύ λεπτό χαλίκι, γιατί τα χρυσόψαρα έχουν την συνήθεια να ψάχνουν για τροφή μέσα στην άμμο. Αν τους έχουμε χαλίκι με μεγάλους κόκκους τους κάνουμε την ζωή λίγο πιο δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι προφανες οτι επιτρεπεται η ψιλη αμμος,χωρις προβλημα,και αρα μου λεγανε

***...**.

Η άμμος κατα την γνωμη μου δινει αλλη χαρη στο ενυδρειο.Το προβλημα μου ειναι

πως αλλαζω το χαλικι με την αμμο.θελει και αυτη πλυσιμο πριν τοποθετηθει;

Καθαριζετε ευκολα με την σκουπα, για τα περιτωματα, η την ρουφαει και αυτη;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Angelfish Το Ελληνικό λεξιλόγιο είναι αρκετά πλούσιο για να εκφράσεις αυτό που θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι προφανες οτι επιτρεπεται η ψιλη αμμος,χωρις προβλημα,και αρα μου λεγανε

***...**.

Η άμμος κατα την γνωμη μου δινει αλλη χαρη στο ενυδρειο.Το προβλημα μου ειναι

πως αλλαζω το χαλικι με την αμμο.θελει και αυτη πλυσιμο πριν τοποθετηθει;

Καθαριζετε ευκολα με την σκουπα, για τα περιτωματα, η την ρουφαει και αυτη;

Πολύ απλά βγάζεις το χαλίκι και βάζεις την άμμο! Την άμμο θα την πλύνεις πολύ πιο καλά από ότι είχες πλύνει το χαλίκι μέχρι να μη θολώνει το νερό. Σκούπα βυθού δε θα μπορείς να βάλεις με την άμμο γιατί θα την σιφονάρεις και αυτήν αλλά δε χρειάζεται γιατί οι βρομιές κάθονται στην επιφάνεια της και καθαρίζονται εύκολα με το λάστιχο της αλλαγής νερού :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια την αμμο την φτυνουν ή την βγαζουν απο τα βραγχεια.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι αν βαλεις χαλικακι, να μην ειναι διαμετρηματος τετοιου που μπορει να σφηνωσει στο στομα τους και δεν μπορουν να το φτυσουν, αφου εχουν τη συνηθεια να πιπιλανε το χαλικι.

Παρε ή πιο χοντρο ή πιο ψιλο με προτιμηση πιο ψιλο.

Αμμοχαλικο 0.8-1.5mm (χιλιοστο) μου εχει βγει χρηστικοτατο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο οσα με ενημερωσατε ετοιμαζομαι για αγορα αμμου.

Αν το ηξερα εξαρχης δεν θα εμπλεκα με το βαλε-βγαλε τωρα.

Δεν ξανακουω κανενα πετσοπα διοτι ο καθενας εκφερει με σιγουριά

την προσωπικη του αποψη η οποια ειναι και λαθος τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξανακουω κανενα πετσοπα διοτι ο καθενας εκφερει με σιγουριά

την προσωπικη του αποψη η οποια ειναι και λαθος τελικα!!

Μη το γενικευεις.

Υπαρχουν πολλοι που γνωριζουν το αντικειμενο και αρκετοι απο αυτους που δινουν σωστες συμβουλες.

Και εδω μπορει να βρεις λαθος συμβουλη.

Η διαφορα ειναι οτι εδω δεν υπαρχει κερδος.

:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...