Jump to content

Πρώτο μου ενυδρείο!!


venom4viper

Recommended Posts

σε στανταρ διαστασεις ειναι ελαχιστα τα ενυδρειa οπου ειναι πανω απο 60 υψος .

Αρα δεν πρεπει να εχει κανεις σκαλαρια ? :)

(Δεν νομιζω οτι το υψος ειναι ενας απολυτος παραγωντας για να εχει καποιος σκαλαρια ) .

Δεν μπορω να πω αλλο ψαρι γιατι δεν γνωριζω τις απαιτησεις που εχουν .

Περα απο αυτο ειναι και θεμα γουστου τι του αρεσει του καθενα , οποτε μπορει να ριξει μια ματια στα προφιλ και αν του κανει καποιο :D

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο εύκολο φυτό πουν υπάρχει είναι το κερατοφυλλο. Το βάζεις μέσα και αυτό μεγαλώνει συνέχεια σαν τρελό. Προσωπικά θα φύτευα μπόλικο στην γωνία μπροστά από το φίλτρο για να μην φαίνετε. Επίσης θα άφηνα και μια μικρή ποσότητα να επιπλέει μια που θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα και ο μονομάχος σου, και πληροφοριακά αυτό το φυτό είναι και μεγάλη ρουφήχτρα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

1. σε στανταρ διαστασεις ειναι ελαχιστα τα ενυδρειa οπου ειναι πανω απο 60 υψος .

Αρα δεν πρεπει να εχει κανεις σκαλαρια ? :)

2.(Δεν νομιζω οτι το υψος ειναι ενας απολυτος παραγωντας για να εχει καποιος σκαλαρια ) .

1. Να παρει σκαλαρια αλλα και ενα ενυδρειο απο αυτα τα ελαχιστα με πανω απο 60 υψος :D

2. Ειναι ενας απο τους παραγοντες. Και οσους περισσοτερους απο αυτους τηρεις στη διατηρηση ενος ψαριου, τοσο λιγοτερα προβληματα θα προκυψουν για να αντιμετωπισεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκανε 4 σκαλάρια με έναν αρχηγό απότι βλέπω απο τη συμπεριφορά του (2 μεγάλα 2 μικρά)

5 cory panda (τα έκανα κοπάδι κατευθείαν)

1 bristlenose pleco (για τις άλγες και για να κρατάει το ενυδρείο καθαρό)

1 μονομάχος (προυπήρχε)

ορίστε και μία φωτογραφία (το κοχύλι είναι απο θάλασσα αλλα πέρασε απο καθαριότητα πριν μπεί οπότε είναι φυσικό και αυτό)

στα σχέδια μου για να ολοκληρωθεί είναι 5 koohlie loaches για περισότερο ανατάραξη στο βυθό

και είμαι κομπλέ

Επίσης ψάχνω κερατόφυλλο και δε μπορώ να βρώ αν είναι κάποιος απο Θεσσαλονίκη ας με στείλει ΠΜ

post-21620-1282244795_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - venom4viper
Link to comment
Share on other sites

Μπήκανε 4 σκαλάρια :):D:rasp::blush:

5 cory panda (τα έκανα κοπάδι κατευθείαν) Καλύτερα να τα κάνεις 10.Σε πέρνει ΑΝΕΤΑ και νιώθουν καλύτερα οταν είναι πολά μαζι

(το κοχύλι είναι απο θάλασσα αλλα πέρασε απο καθαριότητα πριν μπεί οπότε είναι φυσικό και αυτό)

Καλύτερα να το βγάλεις άμμεσα γιατι σου σκληραίνει το νερό και εσύ μέχρι τόρα έχεις ψάρια αμοζονίου ( :blush: ) που θέλουν μαλακό νερο

Link to comment
Share on other sites

Και τις πέτρες που έχεις βάλει μέσα βλάλτες έξω σπάστες λίγο στην άκρη και ρίξτους ακουαφόρτε ή ξύδι.Αν αφρίσουν (το πιθανότερο) είναι ασβεστολιθηκές και δεν κάνουν γιατι θα σου αυξήσουν το pH και την σκληρότητα.Αν δεν αφρίσουν πλήντες πολύ καλα (αν έχεις ρίξει ακουαφόρτε αστες καμια μέρα έξω σε ένα κουβα με νερό και αντιχλώρο) και βάλτες πάλι μέσα

Link to comment
Share on other sites

1. Να παρει σκαλαρια αλλα και ενα ενυδρειο απο αυτα τα ελαχιστα με πανω απο 60 υψος :)

2. Ειναι ενας απο τους παραγοντες. Και οσους περισσοτερους απο αυτους τηρεις στη διατηρηση ενος ψαριου, τοσο λιγοτερα προβληματα θα προκυψουν για να αντιμετωπισεις.

Το εχεις ακουσει

του Παριου? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προτεινω μαυρο φοντο για αισθητικους λογους....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ειναι και εκει που το εχεις μπορεις να το χαζευεις συνεχεια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει , σκεφτεσαι να βαλεις αλλα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει , σκεφτεσαι να βαλεις αλλα φυτα?

θα βάλω και πιστία για να έχω φυτά επιφανείας και μπορεί κανα κερατόφυλλο απο την άλλη μεριά αργότερα όταν μεγαλώσει αυτό οπότε θα έχω φυτά που δέ θα χρειάζονται προσοχή και λίπασμα εκτός απο φώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις την ανούμπια στο άλλο ξύλο αν θες, ώστε μα μην είναι όλα από τη μία μεριά.

Και μην βάλεις άλλα φυτά κάτω, είναι πολύ όμορφο έτσι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...