Jump to content

Ερωτηση για υλικα εσωτερικου φιλτρου


jimsid

Recommended Posts

Σαν αρχαριος πανω στο hobby εχω τις εξης αποριες σχτικα με την φιλτρανση του νερου στον ενυδρειο μου. Αυτην τη στιγμη στρωνω ενα ενυδρειο 120 λιτρων που θα φιλοξενησω τροπικα ψαρακια. Αυτο ειναι ενα aquatlantis 120 με εσωτερικο φιλτρο biobox2, το οποιο μεχρι ωρας αποτελειται απο εναν κυκλοφορητη 650 λιτρα την ωρα και ενα σφουγγαρι. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: Για το συγκεκριμενο ενυδρειο ο κυκλοφορητης αυτος επαρκει; Μαζι με το σφουγγαρι ειδα οτι υπαρχουν και καποια αλλα αναλλωσιμα για το συγκεκριμενο φιλτρο τα οποια δεν περιλαμβανονταν στην αρχικη συσκευασια, σε κουτακια που τοποθετουνται το ενα πανω στο αλλο οπως, ανθρακας βιολογικο υλικο, υαλοβαμβακας. Τι μου χρειαζεται απο ολα αυτα ειδικα τωρα που στρωνω το ενυδρειο αλλα και στο μελλον;

Ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία - jimsid
Link to comment
Share on other sites

Το συκεκριμένο φίλτρο δεν το γνωρίζω αλλα να βάλεις οποσδήποτε βιολογικό υλικό για να στρώσει απο τώρα και να αποκτήσεις βιολογία.Καλύτερα να βάλεις το substrat pro της eheim

Link to comment
Share on other sites

Το συκεκριμένο φίλτρο δεν το γνωρίζω αλλα να βάλεις οποσδήποτε βιολογικό υλικό για να στρώσει απο τώρα και να αποκτήσεις βιολογία.Καλύτερα να βάλεις το substrat pro της eheim

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλοι μου ειμαι εντελως αρχαριος αυτο που μου προτεινεται ειναι βιολογικο υλικο η αλλο φιλτρο?

Εκτος απο βιολογικο υλοκο δεν χρειαζομαι κατι αλλο πχ ανθρακα? :):D

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογικη φιλτρανση ειναι το α και το ω στην σωστη λειτουργεια ενος τροπικου ενυδρειου! Για το λογο αυτο καλο θα ειναι (οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω) να χρησιμοποιησεις καποιο αξιοπιστο και αποδοτικο υλικο (οπως substrat pro, siporax κ.α.)! Ανθρακα εχει το ενυδρειο σου σε μορφη σφουγγαριου (ειναι το μαυρο). Η χρηση του ανθρακα κρινεται απαραιτητη κατα τις 2-3 πρωτες μερες λειτουργειας του ενυδρειου και αργοτερα το χρησιμοποιηεις κατα περιπτωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογικη φιλτρανση ειναι το α και το ω στην σωστη λειτουργεια ενος τροπικου ενυδρειου! Για το λογο αυτο καλο θα ειναι (οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω) να χρησιμοποιησεις καποιο αξιοπιστο και αποδοτικο υλικο (οπως substrat pro, siporax κ.α.)! Ανθρακα εχει το ενυδρειο σου σε μορφη σφουγγαριου (ειναι το μαυρο). Η χρηση του ανθρακα κρινεται απαραιτητη κατα τις 2-3 πρωτες μερες λειτουργειας του ενυδρειου και αργοτερα το χρησιμοποιηεις κατα περιπτωση! :)

Φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια σου οπως και τα αλλα παιδια εδω στο forum. Μαυρο σφουγγαρι δεν ειχε μεσα στην συσκευασια ειχε ενα πρασινοπο το οποιο χρησιμοποιω τωρα (το ενυδρειο ειναι στην φαση στρωσιματος με μπολι). Απλα επειδη ακουσα και διαβασα για τα υπολοιπα υλυκα γιαυτο ρωταω. Το ενυδρειο το ξεκινησα στις 13/8 χωρις ανθρακα και μεχρι σημερα ετσι το χρησιμοποιω. Ψαρια δεν εχω βαλει ακομα μεσα. Θα βαλω τα πρωτα μου ψαρια στις 24/8 αφου αλλαξω το νερο στις 21/8. Σημερα σιγουρα θα παω να παρω και βιολογικο υλικο να του βαλω (αυτο που μου προτεινεται). Να παρω και ανθρακα? Εχει νοημα?

Έγινε επεξεργασία - jimsid
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το ξηλώσεις το biobox2 και να βάλεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο (Αυτό θα έκανα εγώ εάν ήμουν στη θέση σου, πρώτον για να μη το βλέπω και δεύτερον για καλύτερη φίλτρανση)

Τώρα εάν θες να το κρατήσεις και δε σε χαλάει να το βλέπεις πας και αγοράζεις 1 λίτρο substrat pro και μια ενυδρειακή κάλτσα τα ρίχνεις πρώτα μέσα στο μεσαίο διαμέρισμα και από πάνω βάζεις το μπλε το σφουγγάρι και είσαι κομπλέ. Για συντήρηση όποτε βλέπεις (και μόνο τότε) τη ροή να μειώνεται πολύ θα βγάζεις το σφουγγάρι και θα το στύβεις μέσα σε νερό από το ενυδρείο σου και θα το ξαναβάζεις στη θέση του και τίποτα άλλο. Κάποια στιγμή να έχεις στο μυαλό σου να πετάξεις την αντλία που έχει μέσα τώρα, γιατί όχι 600 αλλά ούτε 300 λίτρα την ώρα δε βγάζει και να την αντικαταστήσεις με την hydor pico 1200 που χωράει ακριβώς :)

ΥΓ. Σε καμία περίπτωση μην μείνεις μόνο με το σφουγγάρι σαν βιολογικό φίλτρο γιατί κάποια στιγμή θα στουμπώσει και θα πας να το καθαρίσεις και αναγκαστικά για να καθαρίσει θα χάσει πολύ μεγάλο ποσοστό από τη βιολογία του και πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα με τα ψάρια σου.

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το ξηλώσεις το biobox2 και να βάλεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο (Αυτό θα έκανα εγώ εάν ήμουν στη θέση σου, πρώτον για να μη το βλέπω και δεύτερον για καλύτερη φίλτρανση)

Τώρα εάν θες να το κρατήσεις και δε σε χαλάει να το βλέπεις πας και αγοράζεις 1 λίτρο substrat pro και μια ενυδρειακή κάλτσα τα ρίχνεις πρώτα μέσα στο μεσαίο διαμέρισμα και από πάνω βάζεις το μπλε το σφουγγάρι και είσαι κομπλέ. Για συντήρηση όποτε βλέπεις (και μόνο τότε) τη ροή να μειώνεται πολύ θα βγάζεις το σφουγγάρι και θα το στύβεις μέσα σε νερό από το ενυδρείο σου και θα το ξαναβάζεις στη θέση του και τίποτα άλλο. Κάποια στιγμή να έχεις στο μυαλό σου να πετάξεις την αντλία που έχει μέσα τώρα, γιατί όχι 600 αλλά ούτε 300 λίτρα την ώρα δε βγάζει και να την αντικαταστήσεις με την hydor pico 1200 που χωράει ακριβώς :)

ΥΓ. Σε καμία περίπτωση μην μείνεις μόνο με το σφουγγάρι σαν βιολογικό φίλτρο γιατί κάποια στιγμή θα στουμπώσει και θα πας να το καθαρίσεις και αναγκαστικά για να καθαρίσει θα χάσει πολύ μεγάλο ποσοστό από τη βιολογία του και πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα με τα ψάρια σου.

Το ασχημο ειναι οτι το BioBox ειναι κολλημενο με σιλικονη πανω στο πισω τζαμι του ενυδρειου και για να το βγαλω τωρα που ηδη εχω αρχισει το στρωσιμο θα ειναι λιγο πακετο. Αρα εφυγα το απογευμα για αντλια hydor & substrat. Δηλαδη να μην ασχοληθω με τα αναλωσιμα σε κουτακια που ειναι για το Biobox?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην ασχοληθω με τα αναλωσιμα σε κουτακια που ειναι για το Biobox?

Καθόλου.Ολα τα φίλτρα έχουν τέτοιες συσκεασίες απλά και μόνο για να αγοράζεις απο την εταιρία τους.

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση μην ασχοληθείς με τα κουτάκια της aquatlantis... Την αντλία μην τρελαίνεσαι να την αγοράσεις από τώρα μη βιάζεσαι. Για το substrat ναι να βιαστείς :D

το biobox2 το ξέρω ότι είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη αλλά βγαίνει πολύ εύκολα με μια λεπίδα από ξύστρα τζαμιών γιατί εάν το προσέξεις πιάνει μόνο δεξιά και αριστερά σε 3 σημεία μόνο. Εάν δε σε χαλάει οπτικά δε χρειάζεται να το αντικαταστήσεις με κάποιο εξωτερικό, μια χαρά φίλτρο είναι... απλά στο δικό μου aquatlantis με χάλαγε που το έβλεπα :)

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση μην ασχοληθείς με τα κουτάκια της aquatlantis... Την αντλία μην τρελαίνεσαι να την αγοράσεις από τώρα μη βιάζεσαι. Για το substrat ναι να βιαστείς :blush:

το biobox2 το ξέρω ότι είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη αλλά βγαίνει πολύ εύκολα με μια λεπίδα από ξύστρα τζαμιών γιατί εάν το προσέξεις πιάνει μόνο δεξιά και αριστερά σε 3 σημεία μόνο. Εάν δε σε χαλάει οπτικά δε χρειάζεται να το αντικαταστήσεις με κάποιο εξωτερικό, μια χαρά φίλτρο είναι... απλά στο δικό μου aquatlantis με χάλαγε που το έβλεπα :)

Μεχρι ωρας οπτικα το ανεχομαι :D:rasp: δεν ξερω για ποιο μετα που θα αναπτυσεται το ενυδρειο μου αν θα το φαει το μαυρο σκοταδι. Απλα προσεξα οτι ειναι "γαζωμενο περιμετρικα με σιλικονη και οχι σε τρια σημεια μονο γιαυτο ειπα οτι πρεπει να εινα λιγο πακετο

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ωρας οπτικα το ανεχομαι :):D δεν ξερω για ποιο μετα που θα αναπτυσεται το ενυδρειο μου αν θα το φαει το μαυρο σκοταδι. Απλα προσεξα οτι ειναι "γαζωμενο περιμετρικα με σιλικονη και οχι σε τρια σημεια μονο γιαυτο ειπα οτι πρεπει να εινα λιγο πακετο

μετά θα έχεις πρόβλημα να το βγάλεις με ψάρια και φυτά μέσα... τώρα που είναι άδειο πρέπει να το κάνεις. Οπότε σκέψου το πολύ καλά και πράξε ανάλογα. Δεν έχει περιμετρικά σιλικόνη μόνο δεξιά και αριστερά έχει. Επίσης αριστερά δεξιά έχει κάτι μικρές εγκοπές που χωράει ξυράφι ώστε να κάνεις την αρχή με τη σιλικόνη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος πηρε ενα αναλογο ενυδρειο. εχω να πω το εξης. εγω δεν θα αλλαζα το φιλτρο παρα μονο την αντλια γιατι η ροη του ειναι χαλια. το οτι θα με χαλαγε στο ματι δεν μπορω να το πω. το προτιμω απο το να βλεπω τα μπαστουνια του εξοτερικου φιλτρου. ενα αλλο πλεονεκτημα αυτων των φιλτρων ειναι οτι κρυβεται ο θερμαντηρας μεσα.επισης τετοιου ειδος φιλτρα ειναι πολυ ευκολα στο καθαρισμο αν εχεις μοιρασει το βιολογικο υλικο σε δυο καλτσακια ή δυχτακια, παντα σε σχεση με ενα εξωτερικο φιλτρο. εχουν αρκετο χωρο για βιολογια και αν κριθει στο μελλον απαραιτητο μπορεις να προσθεσεις βιολογικα υλικα στο διαμερισμα του θερμαντηρα, βγαζοντας τον εξω στο χωρο του ενυδρειου, καθως και στο διαμερισμα της ανλτιας.

ειναι προσωπικη γνωμη και γουστο.

απο υλικα παρε αυτο που σου ειπαν ή το sera siporax mini. σφουγγαρι οπωσδηποτε και αν θελεις καλυτερο καθαρισμο μηχανικο βαλε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι. η σειρα που θα τοποθετηθουν οπως θα μπαινει το βρωμικο νερο στοφιλτρο θα ειναι. σφουγγαρι, ενυδρειακο βαμβακι, βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος πηρε ενα αναλογο ενυδρειο. εχω να πω το εξης. εγω δεν θα αλλαζα το φιλτρο παρα μονο την αντλια γιατι η ροη του ειναι χαλια. το οτι θα με χαλαγε στο ματι δεν μπορω να το πω. το προτιμω απο το να βλεπω τα μπαστουνια του εξοτερικου φιλτρου. ενα αλλο πλεονεκτημα αυτων των φιλτρων ειναι οτι κρυβεται ο θερμαντηρας μεσα.επισης τετοιου ειδος φιλτρα ειναι πολυ ευκολα στο καθαρισμο αν εχεις μοιρασει το βιολογικο υλικο σε δυο καλτσακια ή δυχτακια, παντα σε σχεση με ενα εξωτερικο φιλτρο. εχουν αρκετο χωρο για βιολογια και αν κριθει στο μελλον απαραιτητο μπορεις να προσθεσεις βιολογικα υλικα στο διαμερισμα του θερμαντηρα, βγαζοντας τον εξω στο χωρο του ενυδρειου, καθως και στο διαμερισμα της ανλτιας.

ειναι προσωπικη γνωμη και γουστο.

απο υλικα παρε αυτο που σου ειπαν ή το sera siporax mini. σφουγγαρι οπωσδηποτε και αν θελεις καλυτερο καθαρισμο μηχανικο βαλε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι. η σειρα που θα τοποθετηθουν οπως θα μπαινει το βρωμικο νερο στοφιλτρο θα ειναι. σφουγγαρι, ενυδρειακο βαμβακι, βιολογικο υλικο.

Μαλιστα, και εγω δεν βλεπω να το βγαζω για να πω την αληθεια, επειδη ομως απευθυνεσαι σε αρχαριο - ασχετο δεν μου τα λες τα υλικα απο κατω προς τα πανω πως μπαινουν?

Link to comment
Share on other sites

μετά θα έχεις πρόβλημα να το βγάλεις με ψάρια και φυτά μέσα... τώρα που είναι άδειο πρέπει να το κάνεις. Οπότε σκέψου το πολύ καλά και πράξε ανάλογα. Δεν έχει περιμετρικά σιλικόνη μόνο δεξιά και αριστερά έχει. Επίσης αριστερά δεξιά έχει κάτι μικρές εγκοπές που χωράει ξυράφι ώστε να κάνεις την αρχή με τη σιλικόνη :D

Καλο τιπ αλλα βλεπω να το κραταω :) και να παω να παρω το βιολογικο και υστερα την αντλια

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, και εγω δεν βλεπω να το βγαζω για να πω την αληθεια, επειδη ομως απευθυνεσαι σε αρχαριο - ασχετο δεν μου τα λες τα υλικα απο κατω προς τα πανω πως μπαινουν?

ρίχνεις πρώτο το διχτάκι με το substrat και από πάνω βάζεις το σφουγγάρι...

ΥΓ. Το substrat δε θα το βάλεις όλο κάνε δοκιμές ώστε να βάλεις όσο πιο πολύ μπορείς αλλά να χωράει και το σφουγγάρι. Επίσης μπορείς να βάλεις και πάνω από το σφουγγάρι ένα μικρό κομματάκι ενυδρειακό "μπαμπάκι" ώστε να καθυστερεί ακόμα περισσότερο ο καθαρισμός του σφουγγαριού. Εάν όμως το κάνεις πρέπει να το αντικαθιστάς μια φορά τη βδομάδα σίγουρα. Εσύ αποφασίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, και εγω δεν βλεπω να το βγαζω για να πω την αληθεια, επειδη ομως απευθυνεσαι σε αρχαριο - ασχετο δεν μου τα λες τα υλικα απο κατω προς τα πανω πως μπαινουν?
η σειρα που θα τοποθετηθουν οπως θα μπαινει το βρωμικο νερο στοφιλτρο θα ειναι. σφουγγαρι, ενυδρειακο βαμβακι, βιολογικο υλικο.

σου εχω ηδη απαντησει! αν το φιλτρο σου ειναι ετσι οπως το φανταζομαι σου απαντησε και ο warhawk

η διαφωνια μου ειναι οτι το βαμβακι θα παει κατω απο το σφουγγαρι. και αυτο γιατι το σφουγγαρι θα κρατει πρωτα τα χοντρα και επειτα το βαμβακι τα ψιλα σωματιδια. ετσι και τα δυο θα θελουν σπανιοτερα καθαρισμο. αν βαλεις το βαμβακι απο επανω θα θελει μονο το βαμβακι συχνα και το σφουγγαρι σπανιοτερα. θα το δεις στη πραξη. αυτο που εχει σημασια ειναι το νερο να συναταει πρωτα το σφουγαρι ή βαμβακι και μετα το βιολογικο υλικο, το οποιο πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε και οσο το δυνατον περισσοτερο. παρακολουθησε τη πορεια του νερου μεσα στο φιλτρο. δεν χρειαζεται εμπειρια αλλα μια στοιχειωδη γνωση της φυσικιης (φαινομενο υπερχειλησης και συγκοινωνουντα δοχεια)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για την κατανοηση και την αμεσοτητα των απατησεων!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλοι μου επανερχομαι στο θεμα γιατι τελικα εγινε το εξης. Πηγε σε πετ σοπ η γυναικα μου και πηρε το βιολογικο υλικο της biobox και εγω πηγα σε αλλο πετ σοπ και πηρα το sera siporax. Εκανα λοιπον το εξης μιας και το υλικο biobox δεν επιστρεφοταν το εβαλα στον πατο του φιλτρου οπως λενε και οι οδηγιες, απο πανω εβαλα περισσοτερο απο τα 3/4 του siporax και τελος εβαλα το σφουγγαρι. Θα εχω κανενα προβλημα; Απλα με τις αλλαγες θολωσε λιγακι το νερο. Πειραζει;

Ευχαριστω για την υπομονη σας :-)

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να βαλεις ολο το σιποραξ. γιατι δεν επιστρεφοταν το biobox? ηταν σφραγισμενο και το ανοιξες?

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να βαλεις ολο το σιποραξ. γιατι δεν επιστρεφοταν το biobox? ηταν σφραγισμενο και το ανοιξες?

Ναι ηταν σφραγισμενο δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως θα μπορουσε να μου πει κανεις τις hydor pico τις αντλιες που τις βρισκω; και σε τι τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, την Hudor pico 1200 την βρηκα και την πηρα. Αν καποιος φιλος την χρησιμοποει μεσα σε Biobox, μπορει να μου πει αν και ποσο εχει ρυθμισει την ενταση της?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...