Jump to content

αλγη


capt.spyros

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!!!!!σημερα γυρισα απο τις διακοπες μου!!!το ενυδρειο ηταν ενα μηνα μονο του....ειχα βαλει χρονοδιακοπτη για το φως και ολα οκ...τα ψαρια ειναι μια χαρα μονο που εχω ενα προβληματακι...υπαρχει πρασιναδα στα τζαμια κυριως πισω ισως επειδη ειχα πολλες ωρες το φως αναμενο...εχουν μεγαλωσει και πολυ τα φυτα εχει γινει αμαζονιος...τεσπα τι μπορω να κανω τωρα για να φυγει?????ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων!!!περιμενω τις απαντησεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησουν αλλοι για το πως θα φυγει.

Εγω θα σου πω πως να μη ξαναγινει του χρονου και ξανατρεχεις.

Μια εβδομαδα, δεκα μερες πριν φυγεις, θα αρχισεις να μειωνεις την φωτοπεριοδο σιγα σιγα καθε μερα μεχρι να φτασει τις 3-4 ωρες.

Λιπασματα κλπ κομμενα

Οταν γυρισεις θα αρχισεις να ανεβαζεις παλι σταδιακα μεχρι να φτασεις τις 8 ωρες.

Μιλαμε για χαμηλων απαιτησεων φυτεμενο γιατι αν ειναι υψηλων, δεν το αφηνεις μονο του για πολυ και αυτο με αυτοματισμους liquid doser κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω την επομενη φορα....τωρα ομως πρεπει να περιμενω για να μαθω πως θα φυγει!!!!!η δουλεια αρχιζει απο αυριο τωρα παω για υπνο γιατι ειμαι απο ταξιδι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H πρασιναδα στα τζαμια μπορει να φυγει με ενα μαλακο σφουγγαρι που να μην χαραζει τα

τζαμια 'η με μια παλια πιστωτικη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις μπορείς να πάρεις εναν μαγνήτη για τα τζαμια (απο πετ σοπ) που καθαρίζει την εσωτερική πλευρά του τζαμιού χορίς να βάλεις μεσα το χέρι σου (διπλός μαγνήτης).

Ενοείται πωε δεν θα κανεις χρίση χημικών που λένε οτι καταπολεμουν την αλγη γιατι θα έχεις μεγαλύτερα προβλήματα

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα μπορούσες να βάλεις κανένα σαλιγκάρι η Κανά Πλεκοστομο η ανκιστρους, εξαρτάτε από τη άλλα ψαριά και μετρησεις έχεις, για να σου γυαλίζουν το ενυδρείο σε καθημερινη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Zebra snails (Neritina natalensis) εγγυημένα , δοκίμασε και ενυδρεiακο filterwool :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις μπορείς να πάρεις εναν μαγνήτη για τα τζαμια (απο πετ σοπ) που καθαρίζει την εσωτερική πλευρά του τζαμιού χορίς να βάλεις μεσα το χέρι σου (διπλός μαγνήτης).

Προσοχη με αυτα.

Μονα αν τα ακουμπησει και παρει καλο ξυραφι που δεν εχει πολλες πιθανοτητες να χαραξει τα τζαμια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα μπορούσες να βάλεις κανένα σαλιγκάρι η Κανά Πλεκοστομο η ανκιστρους, εξαρτάτε από τη άλλα ψαριά και μετρησεις έχεις, για να σου γυαλίζουν το ενυδρείο σε καθημερινη βαση.

Όχι pleco σε ενυδρείο 60 λίτρων !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...