Jump to content

Αυγά σαλιγκαριού;


Recommended Posts

Εδώ και λίγες ημέρες το ενυδρείο μου "πνίγηκε" από σαλιγκάρια. Και αυτό αφού πρόσθεσα στο ήδη υπάρχον ένα zebra nigrita και άλλα δύο.

Σήμερα είδα αυτή την εικόνα επάνω στα ξύλα. Είναι αυγά σαλιγκαριών; Γιατί δεν έχω ξαναδεί τέτοια εικόνα παρ' όλη την πληθώρα σαλιγκαριών που υπάρχουν. Δεν είχα δει ξανά αυγά.

post-14631-1282251155_thumb.jpg post-14631-1282251310_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας την λάθος φωτογραφία που έβαλα, πάτησα κατά λάθος και πήρε 2 φορές το ίδιο θέμα.

Μήπως θα μπορούσαν οι συντονιστές να σβήσουν το άλλο, μια που δεν ανέβηκαν εκεί οι φωτογραφίες;

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ημέρες το ενυδρείο μου "πνίγηκε" από σαλιγκάρια. Και αυτό αφού πρόσθεσα στο ήδη υπάρχον ένα zebra nigrita και άλλα δύο.

Σήμερα είδα αυτή την εικόνα επάνω στα ξύλα. Είναι αυγά σαλιγκαριών; Γιατί δεν έχω ξαναδεί τέτοια εικόνα παρ' όλη την πληθώρα σαλιγκαριών που υπάρχουν. Δεν είχα δει ξανά αυγά.

post-14631-1282251155_thumb.jpg post-14631-1282251310_thumb.jpg

στην δεξιά φωτογραφία ολα αυτά είναι σαλιγκάρια?

πόσο καιρός πήρε να γίνει έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

στην δεξιά φωτογραφία ολα αυτά είναι σαλιγκάρια?

πόσο καιρός πήρε να γίνει έτσι ?

Aκριβώς δεν ξέρω. Πρόσθεσα τα 2 zebra nigrita snails ( ενώ υπήρχε ένα) και μετά από καμιά 15 ημέρες ( ίσως και παραπάνω), άνοιξα το φως ένα πρωί, πριν από τον χρονοδιακόπτη και αντίκρυσα αυτό το θέαμα.

Όταν μένει ο φωτισμός ανοιχτός μαζεύονται όλα στον βυθό και σχηματίζουν μια στρώση που πηγαινοέρχεται. Έβαλα παγίδα, αλλά είναι πολύ μικρά και μπαινοβγαίνουν. Έψαξα για τα anentoma helena, αλλά πουθενά...

Και σήμερα είδα επάνω στα ξύλα αυτά τα άσπρα που μοιάζουν με αυγά.

Να σημειώσω ότι τα 2 σαλιγκάρια που πρόσθεσα ( zebra nigrita ), τα είχα μαζί σε άλλο μικρό ενυδρειάκι, αλλά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Με το που βρέθηκαν και τα 3 μαζί στο μεγαλύτερο ενυδρείο αντίκρυσα αυτό το θέαμα.

Επίσης τις ίδιες ημέρες πρόσθεσα και 6 neon tetra στο ενυδρείο.

(Έχω πρόβλημα με την ταχύτητα και την σύνδεση και άργησα να απαντήσω).

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις τα πιο κάτω post υπάρχει ίδιο θέμα και ο συντονιστής έχει απαντήσει

(με Απόχη και σουρώνεις την άμμο)

υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

βάλε και μια αγγελία μήπως βρείς helena απο φίλο στην πόλη σου.

και σε πιατάκι του καφέ φέτα απο αγγούρι και οταν πάνε επάνω ανάβεις φως και τα βγάζεις με το πιατάκι.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις τα πιο κάτω post υπάρχει ίδιο θέμα και ο συντονιστής έχει απαντήσει

(με Απόχη και σουρώνεις την άμμο)

υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

βάλε και μια αγγελία μήπως βρείς helena απο φίλο στην πόλη σου.

και σε πιατάκι του καφέ φέτα απο αγγούρι και οταν πάνε επάνω ανάβεις φως και τα βγάζεις με το πιατάκι.

Έχω χαλίκι στο μικρό ενυδρείο, οπότε πάω στη λύση με το πιατάκι του καφέ. Επάνω σε καρότο και αγγούρι έβγαλα αρκετά, αλλά με το πιατάκι σίγουρα θα είναι καλύτερα. Επίσης θα το κάνω με σβηστό το φως όπως το λες, για να μαζευτούν περισσότερα.

Ζήτησα από πετ-σοπ να μου βρει anentoma helena, αλλά δεν το νομίζω. Και εδώ στο Βόλο δεν ξέρω παρά μόνο έναν συνχομπίστα. Μάλλον δεν ασχολούνται και πολύ με το συγκεκριμένο χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχία!!!

ισως χρειαστείς πιάτο της σουπας με τοσα που εχεις!!!

αστειέυομαι....

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις τα πιο κάτω post υπάρχει ίδιο θέμα και ο συντονιστής έχει απαντήσει

Δεν το είχα δει. Αλλιώς δεν θα άνοιγα ξανά ίδιο θέμα.

Το διάβασα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...