Jump to content

Επιρρεάζει το Hcl τις σιλικόνες;


tsoum

Recommended Posts

Θελω να καθαρίσω ενα ενυδρείο στο οποίο λόγω μιας μικρής διαροης σε ενα λαστιχο εξωτερικού φίλτρου την οποία δεν είχα παρατηρησει, εχει γίνει χάλια στην πισω μερια. Είναι γεμάτο άλατα. Ετσι επειδη όπως ξέρω οξυ + αλας = νερό + .... (δεν θυμαμαι τι αλλο) λεω να χρησιμοποιήσω HCl λόγω της οξύτητάς του.

Δεν τιθεται θεμα για την ασφαλεια των ψαριών, αφου θα γίνει προσεκτικος καθαρισμος μετα. Το μόνο που με ανυσυχεί είναι αν υπαρχει περίπτωση να διαβρωθει καμια σιλικόνη και εχω αλλα να καθαριζω μετά.

Link to comment
Share on other sites

το λευκο ξυδι, οντως κανει θαυματα. ειδικα αν ειναι ζεστο(χλιαρο για τα ενυδρεια). :)

Link to comment
Share on other sites

Ξυδι

Λευκο καλυτερα

Μουλιαζε το για μια μερα πριν τριψεις ελαφρα

Aπλα δεν εχω τοσο χρόνο. Το ενυδρείο λειτουργεί αυτη τη στιγμη, και επειδη εχει καταντησει χαλια θελω να βγαλω τα ψαρια, να αλλαξω χαλικι, να το καθαρισω και να το εχω ετοιμο σε μια μερα μεσα. Να το ξαναστήσω δηλαδή. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω που αλλου να βαλω τα ψαρια και πρεπει να γίνει γρήγορα η αλλαγη.

Ξυδι λευκο να φανταστω δεν είναι αυτο που βαζουμε στη σαλατα (κ δεν εννοω το βαλσαμικο); Μπορώ να το βρω στο σουπερ-μαρκετ;

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν εχω τοσο χρόνο. Το ενυδρείο λειτουργεί αυτη τη στιγμη, και επειδη εχει καταντησει χαλια θελω να βγαλω τα ψαρια, να αλλαξω χαλικι, να το καθαρισω και να το εχω ετοιμο σε μια μερα μεσα. Να το ξαναστήσω δηλαδή. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω που αλλου να βαλω τα ψαρια και πρεπει να γίνει γρήγορα η αλλαγη.

Ξυδι λευκο να φανταστω δεν είναι αυτο που βαζουμε στη σαλατα (κ δεν εννοω το βαλσαμικο); Μπορώ να το βρω στο σουπερ-μαρκετ;

εγω στο σουπ[ερ μαρκετ το βρισκω σε υαλινο μπουκαλι. τα ΑΒ εχουν σιγουρα. λευκο οχι κοκκινο.

δεν εχεις βαρελι προετοιμασιας να βαλεις τα ψαρια μεσα? για μια ημερα δεν θα παθουν τιποτα, αν ειναι νυστικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι περίπου 60-65 καθαρά. Αρα το βαρέλι μου είναι 10 λίτρα.... Αμα είναι θα πάρω κάποιον μεγάλο κουβά να τα αφήσω εκεί μεχρι το ετοιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω. Τι αναλογια θέλει να είναι το ξύδι με το νερό για να καθαρίσει;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να καθαρίσω ενα ενυδρείο στο οποίο λόγω μιας μικρής διαροης σε ενα λαστιχο εξωτερικού φίλτρου την οποία δεν είχα παρατηρησει, εχει γίνει χάλια στην πισω μερια. Είναι γεμάτο άλατα. Ετσι επειδη όπως ξέρω οξυ + αλας = νερό + .... (δεν θυμαμαι τι αλλο) λεω να χρησιμοποιήσω HCl λόγω της οξύτητάς του.

Δεν τιθεται θεμα για την ασφαλεια των ψαριών, αφου θα γίνει προσεκτικος καθαρισμος μετα. Το μόνο που με ανυσυχεί είναι αν υπαρχει περίπτωση να διαβρωθει καμια σιλικόνη και εχω αλλα να καθαριζω μετά.

Με το Υδροχλωρικό οξύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα μπορείς άφοβα να το καθαρίσεις .

Να προσέξεις τα χέρια σου και τους ατμούς .

Και να πέσει και λίγο στο ενυδρείο τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα φροντίσω να εχω ανοιχτα παραθυρα και ανεμιστήρα. Με εσωσες απο πολλες ώρες αναμονής! (υποθέτω :)) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...