Jump to content

εκανα βλακεια!!!help!!!!


plaYgirl

Recommended Posts

Καθε φορα που ταιζω-επειδη εχω μωρα και θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωνε-κλεινω για 1-3 λεπτα το φιλτρο..για να μην μπερδευονται οι τροφες μεχρι να φανε λιγο τα μικρα...χθες το βραδυ πριν σβησουν τα φωτα...κατα τις 10.30-11.00 κλασικα εκλεισα φιλτρο και ταισα...ΑΛΛΑ...δν το ξανανοιξα στα 3λ...μεχρι σημερα το πρωι που εφαγα φλασακι και πεταχτηκα απο το κρεβατι κατα τις 6...και διαπιστωσα οτι...οντως δν το χα βαλει παλι σε λειτουργεια :blush::blush::rasp::)

τα εχασα ολα..???ξανα απο την αρχη...???τι να κανωωωω...???? :D

Υ.Γ. να προσθεσω οτι χθες ειχα κανει αλλαγη..και προσθηκη βακτηριων(αν παιζει κανα ρολο..)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ έτσι.Μην ανησυχείς 8-9 ώρες δεν είναι και τόσο μεγάλη ζημιαΚαλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και να μας πείς.Μπορεί να έχεις χάσει μέρος απο την βιολογία σου γι'αυτό βάλε μπολικα βακτηρια και ΠΑΝΤΑ να τα ρίχνεται εκει που ρουφάει το φίλτρο για να τα περνάσουν απο τα υλικά του.Δεν ξέρω αν έχει μεγαλη διαφορά αλλα εγώ πάντα έστι κάνω.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ έτσι.Μην ανησυχείς 8-9 ώρες δεν είναι και τόσο μεγάλη ζημιαΚαλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και να μας πείς.Μπορεί να έχεις χάσει μέρος απο την βιολογία σου γι'αυτό βάλε μπολικα βακτηρια και ΠΑΝΤΑ να τα ρίχνεται εκει που ρουφάει το φίλτρο για να τα περνάσουν απο τα υλικά του.Δεν ξέρω αν έχει μεγαλη διαφορά αλλα εγώ πάντα έστι κάνω.

να προσθεσω αλλο ενα καπακι λες...???(το Bionitrivec λεει για ενα καπακι ανα 25λ. .-χθες εβαλα 2..να βαλω αλλο ενα σημερα..??)

αν εχει γινει ζημια...θα το δειξουν οι μετρησεις τοσο γρηγορα??? :)

Link to comment
Share on other sites

και γω εκει τα ριχνω αλλα και αλλου να τα ριξειις με τη κυκλοφορια θα πανε και εκει απο μονα τους και αλλου και θα πιασουν και σε αλλα σημεια. δεν ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αλλα καλυτερα μην το πολυκλεινεις το φιλτρο γιατι μειωνεις και τη διαρκεια ζωης του ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κλασσική περίπτωση. την έχω πατήσει και εγώ ετσι στο παρελθόν και από τότε αφήνω το κουτί της τροφής σε "εμφανές σημείο" μέχρι να ξανανοίξω το φίλτρο.

Ανάλογα και με τα φυτά που έχεις και μέσα στο ενυδρείο, εξαρτάται το τί έχει γίνει. anyway, βιολογία υπάρχει και στο στρωμένο βυθό σου, οπότε όλα από την αρχή δεν είναι. παρατήρησε τα ψάρια σου σήμερα αύριο, και καλό θα ήταν να ταϊσεις ελάχιστα ίσα ίσα για τα μωρά, ώστε να μην επαιβαρύνεις το νεράκι παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

και γω εκει τα ριχνω αλλα και αλλου να τα ριξειις με τη κυκλοφορια θα πανε και εκει απο μονα τους και αλλου και θα πιασουν και σε αλλα σημεια. δεν ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αλλα καλυτερα μην το πολυκλεινεις το φιλτρο γιατι μειωνεις και τη διαρκεια ζωης του ετσι :D

ισχύει όντως κάτι τέτοιο? και αν ναι γιατί ? :)

Link to comment
Share on other sites

ριξε τα βακτηρια οπως θα εκανες αν ξεκινουσες νεο ενυδρειο και αντιχλωριο(συμφωνα με τις οδηγιες). βαλε μια αεραντλια να δουλευει, ταιζε λιγο, κανε μετρησεις καθε ημερα για 2-3 ημερες και να εχεις ετοιμο το νερο για πιθανη εκτακτη αλλαγη σε περιπτωση που τσιμπησει αμμωνια και ΝΟ2. δεν θα εχεις προβλημα.εχω κανει χειροτερα και δεν ειχα προβλημα. :)

γιατι δεν βαζεις μια βανα στην εξοδο του φιλτρου σου και απλα να χαμηλωνεις την ροη οταν θελεις να ταισεις?

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω σας... :):D:rasp:

θα ακολουθησω της οδηγιες σας..και βλεπουμε... :blush:

τουλαχιστον μου φυγε το πολυ αγχος....γτ το προυνο τρελαθηκα :rasp: !!!

το σιγουρο ειναι οτι δν θα ξανακλεισω το φιλτρο....δν το ρισκαρω να την ξαναπατησω... :blush:

Link to comment
Share on other sites

ισχύει όντως κάτι τέτοιο? και αν ναι γιατί ? :)

κοιτα αυτο ισχυει σιγουρα στις λαμπες και γενικα σε ενα brainiac που εβλεπα εδειχναν και για αλλες ηλεκτρικες συσκευες κατι τετοιο. λογικα θα ισχυει αλλα δεν το εχω ψαξει 100%! αν ειναι θα το ψαξω και θα επανελθω στο θεμα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...