Jump to content

Teco Tr10


kostas disc

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ μια απορία έχω το πιο πάνω ψυκτικό και ενώ δεν έχει "βγάλει"κάποια ΕΝΔΕΙΞΗ για πρόβλημα νομιζω οτι ΑΡΓΕΙ υπερβολικα να "ριξει" την θερμοκρασια....αναλυτικα το εχω σε συστημσ με καθαρα λιτρα περιπου 130 (120+50 sub) και με κλειστά φώτα και θερμοκρασία δωματίου 31 βαθμους κανει 40 λεπτα :D απο 27,5 στους 26,5....δικαιολογείτε??? :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ μια απορία έχω το πιο πάνω ψυκτικό και ενώ δεν έχει "βγάλει"κάποια ΕΝΔΕΙΞΗ για πρόβλημα νομιζω οτι ΑΡΓΕΙ υπερβολικα να "ριξει" την θερμοκρασια....αναλυτικα το εχω σε συστημσ με καθαρα λιτρα περιπου 130 (120+50 sub) και με κλειστά φώτα και θερμοκρασία δωματίου 31 βαθμους κανει 40 λεπτα :D απο 27,5 στους 26,5....δικαιολογείτε??? :)

Με ποσα λιτρα ροη το δουλευεις;

Link to comment
Share on other sites

Με ποσα λιτρα ροη το δουλευεις;

καλημερα φιλε μου,η ροη ειναι γυρω στα 400 λιτρα την ωρα :) (εχεις το ιδιο???)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου,η ροη ειναι γυρω στα 400 λιτρα την ωρα :) (εχεις το ιδιο???)

Ναι το ιδιο εχω.Πριν του ειχα ροη και εγω γυρω στα 400 λιτρα αλλα την αλλαξα με μια αντλια με ροη γυρω στα 1500 λιτρα και εχω δει διαφορα προς το καλυτερο.Η δικη μου γνωμη ειναι να δοκιμασεις με περισσοτερη ροη και δες πισω αν το βεντιλατερ που εχει βγαζει κανονικα αερα.Δες και το φιλτρο του αερα απο κατω,μηπως εχει μπουκωσει και δεν τραβαει αερα οσο πρεπει.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το teco tr20, σε 850 λιτρα ενυδρειο δουλευει 10λεπτα για να κατεβασει ενα βαθμο και κλεινει, η αντλια που του εχω βαλει ειναι 1200λ/ω επισης του καθαριζω το φιλτρακι συχνα,και ενα βασικο ,το βεντυλατερ απο πισω του θα πρεπει να βγαζει πολυ καυτο(λαβα) αερα που σημαινει οτι δουλευει ρολοι αν ειναι χλυαρος κατι παιζει...αποψη μου μετα τις ζεστες του καλοκαιριου οταν το βγαλεις δωστο να το τσεκαρουν ,δεν θα πρεπει να δουλευει παραπανω απο 10λεπτα στα λιτρα που εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το teco tr20, σε 850 λιτρα ενυδρειο δουλευει 10λεπτα για να κατεβασει ενα βαθμο και κλεινει, η αντλια που του εχω βαλει ειναι 1200λ/ω επισης του καθαριζω το φιλτρακι συχνα,και ενα βασικο ,το βεντυλατερ απο πισω του θα πρεπει να βγαζει πολυ καυτο(λαβα) αερα που σημαινει οτι δουλευει ρολοι αν ειναι χλυαρος κατι παιζει...αποψη μου μετα τις ζεστες του καλοκαιριου οταν το βγαλεις δωστο να το τσεκαρουν ,δεν θα πρεπει να δουλευει παραπανω απο 10λεπτα στα λιτρα που εχεις..

Νομιζω οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε τα δυο chiller.Υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ισχυ τους.Παιζει ρολο και η θερμοκρασια του χωρου και το ειδος του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παιδια,το πιο πιθανων ειναι λογο που ειναι "κολλητα" με το sub-ενυδρειο να "αργει"και το πιστευω αυτο λογο οτι το δουλευω με λαμπα mh και μου την ριχνει την θερμοκρασια,πιθανων αν ειχε προβλημα να μην τα καταφερνε.. . παρεμπιπτόντως ξερετε καποιον για service τον χειμωνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...