Jump to content

φυτα


Savou

Recommended Posts

παιδια αυρια η μεθαυριο θα αγορασω φυτα..μαζι με τα φυτα τη λιπασματα πρεπει να αγορασω..??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα γενικό λίπασμα πχ Seachem flourish,Sera Florena,Tetra PlantaMin

Και ταμπλέτες για της ρίζες πχ Tetra Crypto

Με αυτά θα είσαι ΟΚ :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα γενικό λίπασμα πχ Seachem flourish,Sera Florena,Tetra PlantaMin

Και ταμπλέτες για της ρίζες πχ Tetra Crypto

Με αυτά θα είσαι ΟΚ :)

σε ευχαριστω πολυ...!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ...!!

αυτα τα βαζω με τα ψαρια μεσα..??

Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλέτες τις κοβεις και τις μοιράζεις στις ρίζες σου και απο το υγρό λίπασμα ρίχνεις το 1/3 της δοσολογίας που αναγράφει (γιατι αναφέρεται σε full pplanted ενυδρεία)

Τα λιπάσματα είναι ανεξάρτητα των ψαριών.Δεν συστήνεται να βάζεις λιπάσματα όταν έχεις σχετικά μικρό ενυδρείο με ancistrus ή με γαρίδες γιατι μπορέι να ψοφήσουν

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλέτες τις κοβεις και τις μοιράζεις στις ρίζες σου και απο το υγρό λίπασμα ρίχνεις το 1/3 της δοσολογίας που αναγράφει (γιατι αναφέρεται σε full pplanted ενυδρεία)

Τα λιπάσματα είναι ανεξάρτητα των ψαριών.Δεν συστήνεται να βάζεις λιπάσματα όταν έχεις σχετικά μικρό ενυδρείο με ancistrus ή με γαρίδες γιατι μπορέι να ψοφήσουν

το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και θα φιλοξενει γαριδεσ red cherry..τη πρεπει να κανω..??να βγαζς τισ γαριδεςμο και να βαζω τολιπασμα και να ξαναβαζω μετα τισ γαριδες..??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα πατήσει άσχημα και έιχα χάσει όλες τις γαρίδες μου αλλα σε 20αρι ενυδρείο :D

Αυτο που λες να τις βγάλεις δεν έχει κανένα νόημα γιατι όταν τις ξαναβάλεις το λίπασμα πάλι μεσα στο νερο σου θα είναι :)

Απλά να προσέχεις την δοσολογία ειδηκά αν πάρεις το Seachem Flourish

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα πατήσει άσχημα και έιχα χάσει όλες τις γαρίδες μου αλλα σε 20αρι ενυδρείο :D

Αυτο που λες να τις βγάλεις δεν έχει κανένα νόημα γιατι όταν τις ξαναβάλεις το λίπασμα πάλι μεσα στο νερο σου θα είναι :)

Απλά να προσέχεις την δοσολογία ειδηκά αν πάρεις το Seachem Flourish

αν δεν βαζω καθολου λιπασμα και βαζω μονο ταμπλετες κριμα να καταστρεψω τις γαριδες μου..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα πολά ζουμια δεν κάνουν καλό στις γαρίδες .Δεν ξέρω αν επηρεάζονται και απο τις ταμπλέτες - αυτό θα στο πει κάποιος άλλος

Αν κινηθείς με ευκολα φυτά μπορείς να αποφύγεις τα λιπάσματα

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο σου τρεχει πολυ καιρο, θα σου ελεγα να μη βαλεις λιπασματα. επισης αν τα φυτα σου ειναι ευκολα και ειδικα αν εχεις CO2 και καλο φωτισμο, πιστευω οτι θα εχεις μια καλη αναπτυξη. παντως και να μην εχεις τα παραπανω δεν θα χαλασουν τα ευκολα τα φυτα.

εγω στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα, θα εβαζα τα φυτα και αφου περασει κανενα 3-4μηνο προσαρμογης θα σκεφτομουν για λιπασματα, φωτισμο και CO2. φυσικα αν εβαζα ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...