Jump to content

Η κατάσταση των φυτών μου


Recommended Posts

guppy ειναι τα κακομοιρα ;) δεν ειναι καμια arowana :blush:

ποσο θα φανε :D

:thumbup: Αν δεν ήταν και το forum...

Link to comment
Share on other sites

δεν του κανεις αλλη μια αλλαγη να πας τα νιτρικα σου κοντα στο 10-15 ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα 20% ας πούμε;

γινε λιγο κουβαρντας δεν υπαρχει προβλημα 30% ;)

Link to comment
Share on other sites

γινε λιγο κουβαρντας δεν υπαρχει προβλημα 30% ;)

Οκ, θα το παίξω large ναουμε, 30,08% φρέσκο νερο στην πίστα, εεε στο ενυδρείο ήθελα να πω. :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ, έχω κάποιες αμφιβολίες για το εύκολο. Εδώ ο φίλος μου ακόμα παιδεύεται ;)

Δόξασοι τον Ύψηστο (και τον tasosgv με την συνταγή του και τον Delta66 με τις συμβουλές του) εδώ και 2 μέρες τρέχει μια χαρά το co2.

Μπορώ και να σου δείξω πως να το κάνεις και εσύ Ανέστη :D:blush:

Link to comment
Share on other sites

απλά του έκατσε στραβά από την αρχή ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Δόξασοι τον Ύψηστο (και τον tasosgv με την συνταγή του και τον Delta66 με τις συμβουλές του) εδώ και 2 μέρες τρέχει μια χαρά το co2.

Μπορώ και να σου δείξω πως να το κάνεις και εσύ Ανέστη ;):D

Πρόσεξε τι λες γιατι με την κίνηση που έχει θα είμαι εκεί πιο γρήγορα και απο την άνεμο :blush:

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία 1: Η sesilliflora μετά το κλέδεμα. Βλέπετε κάτω το παλιό φύλο που είναι σαπιο και το νέο που έχει φυτρώσει πιο ψηλά.

Φωτογραφία 2: Ακόμα πιο χαμηλά το ίδιο φυτό. Μεγαλύτερή σύψη.

Φωτογραφία 3: Το κλονάρι που κόπηκε απο το αρχικό φυτό

ρε φίλε magman το φυτό αυό Limnophilia δεν λέγεται?έχω το ίδιο.είχα πολύ και έμεινε ελάχιστο και αυτό ασθενικό.απόσο ξέρω είναι απετιτικό σε φώς και χρειάζεται CO2.για δικούς μου λόγους δεν βάζω CO2 στο ενυδρείο,γιατί την τελευταία φορά είχα απόλυες,και παραλίγο να απολέσω και τον εαυτό μου! ;)

προσοχή στην ποσότητα της μαγιάς και καλό θα ήτανε για αρχή ένας μετριτής CO2.

για τη γρήγορη ανάπτυξη των φυτών μου έχω βγάλει τα περισσότερα φυτά σε μια γυάλα στο μπαλκόνι,με όλα τα απόβλητα απο τις αλλαγές νερού και το φίλτρο.γι αυτό το θέμα θα ήθελα και τη γνώμη των εμπειρότερων.

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι αυτό.

Σαν τακτική που ακολουθώ όταν είναι να αλλάξω 2-3 πράγματα σε μία κατάσταση είναι να τα αλλάζω ένα ένα. Αν αλλάξω φωτισμό, λίπανση, CO2 εν μία νυκτή δεν θα ξέρω μετά αν κάτι παέι στραβά τι έφταιξε!

Link to comment
Share on other sites

CO2.για δικούς μου λόγους δεν βάζω CO2 στο ενυδρείο,γιατί την τελευταία φορά είχα απόλυες,και παραλίγο να απολέσω και τον εαυτό μου! ;) προσοχή στην ποσότητα της μαγιάς και καλό θα ήτανε για αρχή ένας μετριτής CO2.

τι έπαθες δηλαδή ? έγινε κάτι στον χώρο που το έχεις?

πες μας την εμπειρια σου να ξερουμε και εμεις

Link to comment
Share on other sites

Η Limnophila sessiliflora εται γινεται αν την κελφευεςι και αφηνεις συνεχεια το κατω μερος στο ενυδρειο και πετας το πανω.

Θα βγαλει μαλιστα και κατι (IMO ασχημα) ασπρα ριζιδια απο τη μεση του κορμου για να "τρωει" θρεπτικα και απο τη στηλη του νερου.

Θελει μια φορα το μηνα ξεριζωμα και φυτεμα το πανω μερος (γιαυτο τη βαρεθηκα παρολο που ειναι ομορφη).

Δεν ειμαι για τετοια εγω. Προτιμω φυτα που μεγαλωνουν μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Η Limnophila sessiliflora εται γινεται αν την κελφευεςι και αφηνεις συνεχεια το κατω μερος στο ενυδρειο και πετας το πανω.

Θα βγαλει μαλιστα και κατι (IMO ασχημα) ασπρα ριζιδια απο τη μεση του κορμου για να "τρωει" θρεπτικα και απο τη στηλη του νερου.

Θελει μια φορα το μηνα ξεριζωμα και φυτεμα το πανω μερος (γιαυτο τη βαρεθηκα παρολο που ειναι ομορφη).

Δεν ειμαι για τετοια εγω. Προτιμω φυτα που μεγαλωνουν μονα τους.

Το κάτω μέρος τι το κάνεις;

Παρατήρησα κάποιες τρύπες στο Polysperma. Τι λίπανση να συμπληρώσω;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Το κάτω μέρος τι το κάνεις;

Παρατήρησα κάποιες τρύπες στο Polysperma. Τι λίπανση να συμπληρώσω;

Το κατω το πετας.

Οι τρυπες στα φυλλα δειχνει συνηθως ελλειψη καλιου (potassium)

Link to comment
Share on other sites

τι έπαθες δηλαδή ? έγινε κάτι στον χώρο που το έχεις?

πες μας την εμπειρια σου να ξερουμε και εμεις

είχα βάλει 2 μπουκάλια 1,5λ. τα είχα ενώσει σε ένα σωλινάκι και είχα βάλει μαγιά τουλάχιστον την 3πλασια σε κάθε μπουκάλι.

αποτέλεσμα:μου ψοφίσανε καμεια 20αρια μωρά μόλυ και ένα ενήλικο μόλυ.όλα τα ψάρια ήτανε σαν μαστουρωμένα και εγώ ξυμνούσα με πονοκεφάλους,πολύ βαρύ κεφάλι και με ζαλάδες ;)

μήπως είμουνα λιγάκι υπερβολικός.....?

Link to comment
Share on other sites

είχα βάλει 2 μπουκάλια 1,5λ. τα είχα ενώσει σε ένα σωλινάκι και είχα βάλει μαγιά τουλάχιστον την 3πλασια σε κάθε μπουκάλι.

αποτέλεσμα:μου ψοφίσανε καμεια 20αρια μωρά μόλυ και ένα ενήλικο μόλυ.όλα τα ψάρια ήτανε σαν μαστουρωμένα και εγώ ξυμνούσα με πονοκεφάλους,πολύ βαρύ κεφάλι και με ζαλάδες ;)

μήπως είμουνα λιγάκι υπερβολικός.....?

Το λιγάκι μ'αρεσε :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να σε πειραξε το διοξειδιο ουτε μια στο εκατομμυριο.

Τα ψαρια απο ενα σημειο και μετα ασφυκτιουν και δηλητηριαζονατι γιαυτο μετραμε και το διοξειδιο στο νερο.

Επισης ενα αλλος κινδυνος ειναι να περασει απο απροσεξια μειγμα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

είχα βάλει 2 μπουκάλια 1,5λ. τα είχα ενώσει σε ένα σωλινάκι και είχα βάλει μαγιά τουλάχιστον την 3πλασια σε κάθε μπουκάλι.

αποτέλεσμα:μου ψοφίσανε καμεια 20αρια μωρά μόλυ και ένα ενήλικο μόλυ.όλα τα ψάρια ήτανε σαν μαστουρωμένα και εγώ ξυμνούσα με πονοκεφάλους,πολύ βαρύ κεφάλι και με ζαλάδες ;)

μήπως είμουνα λιγάκι υπερβολικός.....?

Πόσο πιθανό είναι να συμβεί κατι τετοιο με την κανονικη συνταγη;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιθανό είναι να συμβεί κατι τετοιο με την κανονικη συνταγη;

πιστεύω ότι δεν παίζει.απ'όσο παραδέχονται οι έμπειρότεροι του είδους.

αν ακολουθήσεις τις οδηγίες πιστά δεν έχεις να φοβηθείς τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς το παρόν έχω προσθέσει στο νερό Seachem Flourish σε ποσότητα 1ml 2 φορές την εβδομάδα. Έχω ξεκινήσει και υπερπλήρωση potasium απο τις 31/8. Σήμερα μπήκε DIY CO2 (απίστευτη φάση :) ) και σε λίγες μέρες θα προσθέσω άλλα 11Watt φωτισμό (σύνολο 33Watt). Τα φυτά τα βλέπω σε πολύ καλύτερη κατάσταση, έχει μειωθεί η απόσταση απο τα φύλα και δείχνουν έντονα πράσινα παρά το ότι η θερμοκρασία είναι αυξημένη. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές τους, θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...