Jump to content

Juwel Rio 400


makridelacos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέος στον χώρο του ενυδρείου και έχω ένα Rio 400.

Θέλω να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να ξεπλένω τα σφουγγάρια και κάθε πότε να τα αλλάζω;

Ο κατασκευαστής από ότι είδα λέει ότι αναφέρεται στην παρακάτω εικόνα:

changefilter.th.jpg

Στο πετ σοπ όμως, μου είπανε ότι πρέπει να τα αλλάζω κάθε:

1 μήνα

1μήνα

4 μήνες

8 μήνες

12 μήνες

8 μήνες

8 μήνες αντίστοιχα.

Τελικά τι πρέπει να κάνω;

Ούτε στο πετ σοπ, ούτε ο κατασκευαστής μιλάει για ξέβγαλμα.

Και τα άτιμα κοστίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και ένα χρόνο το Juwel rio 125 που έχει το ίδιο φίλτρο με εσένα αλλα σε μικρογραφία.Δεν έχω αλλάξει τίποτα μεχρι τώρα και τα σφουγκαρια τα έχω πληνει 2-3 φορές.Μονο εβδομαδιαία πλένω τον υαλοβάμβακα και τον αλλάζω κάθε μήνα.Ανθρακα δεν έχω.Οι μετρήσεις του νερού μου είναι super ;)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Αφού είναι δοκιμασμένο, κάτι τέτοιο θα κάνω και εγω. Με τον άνθρακα τι γίνεται; είναι απαραίτητος;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Αφού είναι δοκιμασμένο, κάτι τέτοιο θα κάνω και εγω. Με τον άνθρακα τι γίνεται; είναι απαραίτητος;

Μονο στην αρχη ,οταν στρωνει το ενυδρειο.Η μετα απο καποια θεραπεια που θα κανεις με φαρμακα στα ψαρακια σου. Γεμισετο με syporax. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, είναι προτιμότερο να αντικαταστήσεις το πράσινο σφουγγάρι + τον άνθρακα(όχι τα υπόλοιπα) με όσο περισσότερο βιολογικό υλικό μπορείς. (Δεν τα πετάς, τα κρατάς στην άκρη για ώρα ανάγκης στα σακουλάκια τους.

Τέτοια βιολογικά υλικά έχουν σχεδόν όλες οι εταιρείες με πιο αξιόλογα τα:

1. Eheim Subtrat Pro

2. Sera siporax

3. juwel cirax

4. Dennerle Bio FilterTowers

Τα ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου, μονο όταν παρατηρήσεις μείωση της ροής του φίλτρου (όχι πιο συχνά από 6 μηνο).

καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις το βιολογικό υλικό της juwel ειναι μαπα!!

Καλύτερα να βλαλεις bubstrat pro ή sera siporax.Εχω το πέταξα κατευθείαν, κράτησα το καλαθάκι, το γέμισα με substrat pro,εβγαλα και το κάτω διαφανές κάνιστρο (αυτο που κρατάει όλα τα υλικά) γιατι με περιόριζε στον χωρο και το ΜΠΟΥΚΩΣΑ με 1,5 λίτρα μερίπου siporax και substrat pro σε έχα διχτακι.Είναι τίγκα και γι αυτο έχω να δώ τι παίζει εκει κάτω κανα 5μηνο. ;)

Εσυ που έχεις και 4πλάσιο ενυδρείο σε πέρνει για πολύ περισσότερο βιολογικό!!!!Μην το αμελήσεις!!!!

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Επίσεις το βιολογικό υλικό της juwel ειναι μαπα!!

Γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ?

Γιατι εκτός του οτι είναι πολύ λίγο φαίνεται πως είναι κεραμικό και όχι πορώδες.Αρα λιγότερη επιφάνεια για τα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να ξεπλένω τα σφουγγάρια και κάθε πότε να τα αλλάζω;

Ο κατασκευαστής από ότι είδα λέει ότι αναφέρεται....

Θα τα καθαριζεις στιβοντας σε νερο απο το ενυδρειο, οσο να ξεβουλωσουν (και οχι να γινουν σαν καινουρια),και αυτο οποτε πεσει η ροη τους σημαντικα ή/και οταν βλεπεις αιωρουμενα σωματιδια ιζηματος στο νερο.

Ο κατασκευαστης μιλαει για ενα υποθετικο ενυδρειο και για ασφαλεια, στις οδηγιες δινει πιο συχνες ρουτινες.

Τον ανθρακα αν εχεις φυτα ή χρησιμοποοιησεις τυρφη ή κανεις θεραπεια με φαρμακα, τον βγαζεις και δεν τον ξαναχρησιμοποιεις. Πεταμα.

Στην αρχη ομως, ειναι καλο να μεινει για μια εβδομαδα.

Αν μεινει ανθρακας στο φιλτρο, θελει καθε μηνα περιπου πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπερδεύτηκα λίγο, λέω να βάλω μόνο Sera siporax.

Πρέπει να έχει και άνθρακα μέσα; Σίγουρα θα είναι φυτεμένο, στην αρχή θα έχω λίγα φυτά και μετά θα βάλω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπερδεύτηκα λίγο, λέω να βάλω μόνο Sera siporax.

Πρέπει να έχει και άνθρακα μέσα; Σίγουρα θα είναι φυτεμένο, στην αρχή θα έχω λίγα φυτά και μετά θα βάλω περισσότερα.

Γιατί μπερδεύτηκες? είναι όλα σαφή: βγάζεις το πράσινο σφουγγάρι και τον άνθρακα. Στο χώρο που μένει λοιπόν, και μέσα σε μια ενυδρειακή "κάλτσα" που θα βρεις στα pet shop βάζεις siporax ή subtrat pro. πάνω από αυτό βάζεις το βαμβάκι και όλα καλα΄. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επίσης το βιολογικό σου υλικό να μπεί στον πάτο του φίτρου γιατι η juwel έχει σχεδιάσει τα φίλτρα της ετσι ώστε κάτω να έχει μικρότερη ροή για να προλαβαίνουν να τρέφονται τα βακτήρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...