Jump to content

Λίμνη στον χωριό


Recommended Posts

Φτιάξαμε με τον πατέρα μου τον κήπο με γρασίδι στο χωριό και τον έψησα να φτιάξουνε μια λίμνη ;)

(αφού εδώ στην Αθήνα δεν έχω χώρο ούτε για ζαρντινιέρα :blush: )

Θα ήθελα λίγη βοήθεια όσο αφορά την προετοιμασία...

post-8853-1282514214_thumb.jpg

post-8853-1282514244_thumb.jpg

Το χωριό βρίσκεται στην Αρκαδία και κάθε Σ/Κ το πολύ κάθε 2ο πηγαίνω εγώ ή οι γονείς μου ώστε θα υπάρχει κάποιος να προσέχει αν κάτι δεν πάει καλά.

Το μήκος της λίμνης θα είναι συνολικά 3,50m και το πλάτος της θα είναι 1m θα στενεύει στη μέση και θα ανοίγει μετά σε 1,50m

post-8853-1282514784_thumb.jpg

Η θερμοκρασία στο χωριό τον χειμώνα πέφτει το πολύ μέχρι -3 και το καλοκαίρι ανεβαίνει μέχρι 35...

Τι βάθος πρέπει έχει ώστε να είναι εντάξει τα ψάρια με τις θερμοκρασίες?

(Κοινά χρυσόψαρα όχι KOI)

post-8853-1282517282_thumb.jpg

Στην αριστερή μεριά Α σκέφτομαι να φτιάξω ένα καταρράκτη με πέτρες και να έχει μικρότερο βάθος από την δεξιά μεριά, Β που θα είναι το πιο πλατύ και βαθύ σημείο της λίμνης.

Το φίλτρο θέλω να δουλεύει ανεξάρτητα από τον καταρράκτη με 2 ξεχωριστές αντλίες.

Το φίλτρο δεν θέλω να φαίνεται άσχημο και να μην μπουκώνει εύκολα...

(σε λιγότερο από 7 μέρες :D )

Τι είδος φίλτρου να χρησιμοποιήσω?

Αυτό είναι το σχέδιο μου... sorry για το κατεβατό.

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που φτιάχνει και ένας άλλος φίλος λίμνη :D;)

Πρώτα από όλα, το βάθος.

Το ελάχιστο είναι 50 με 60εκ.

Θα σου πρότεινα το βαθύ σημείο να είναι κάπου στο μέτρο, και το ρηχό στα 60εκ.

Έτσι δείχνει πιο όμορφη, κρατάει θερμοκρασία τον χειμώνα-καλοκαίρι, και επίσης δεν έχεις τόσο μεγάλη εξάτμισή.

Τώρα για το φίλτρο, μπορείς να το κρύψεις μέσα στο χώμα, ανάμεσα σε φυτά ή πέτρες.

Το φίλτρο σου μπορείς να το αγοράσεις, έτοιμο για λίμνες (πχ sera), αλλά είναι κάπως ακριβό.

Εγώ το δικό μου το έχω φτιάξει από πλαστικά βαρελάκια τροφίμων. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Για το βάθος σκέφτομαι να το κάνω αριστερά στα 60cm και δεξιά 1.20 καλά δεν είναι?

Γύρο γύρο λέω να κάνω ένα σκαλοπάτι** για να ακουμπάνε οι γλάστρες των φυτών... πόσο βάθος πρέπει να έχει περίπου?

Μπορείς να μου δείξεις κάποιο link για να καταλάβω για τι φίλτρο λες?

Έχω δει κάποια πιεστικά αλλά δεν ξέρω μήπως μπουκώνουν εύκολα...

Τα *βαρέλια* γίνεται να θαφτούν στο χώμα ή παίζει πρόβλημα με τις πιέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το βάθος σκέφτομαι να το κάνω αριστερά στα 60cm και δεξιά 1.20 καλά δεν είναι?

Γύρο γύρο λέω να κάνω ένα σκαλοπάτι** για να ακουμπάνε οι γλάστρες των φυτών... πόσο βάθος πρέπει να έχει περίπου?

Μπορείς να μου δείξεις κάποιο link για να καταλάβω για τι φίλτρο λες?

Έχω δει κάποια πιεστικά αλλά δεν ξέρω μήπως μπουκώνουν εύκολα...

Τα *βαρέλια* γίνεται να θαφτούν στο χώμα ή παίζει πρόβλημα με τις πιέσεις?

Μια χαρά είσαι στο βάθος!

Το σκαλοπάτι θα σου έλεγα να το κάνεις κάπου στους 30 πόντους, μόνο εκεί που θα θέλεις να μπούνε οι γλάστρες.

Τα φίλτρα:

Diy

Sera

http://www.sera.de/gr/produkte/gartenteich...eichfilter.html

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα σε αυτό το video πρέπει να γίνει ένα σκαλοπάτι για τις πέτρες και άλλο ένα πιο χαμηλά για τα φυτά έτσι?

Σκέφτομαι το σχέδιο να το κάνω κάπως έτσι...

post-8853-1282653146_thumb.jpg

Δηλαδή να βάλω 2 διακόπτες μετά την έξοδο του φίλτρου...

Μία θα είναι για τον καταρράκτη που θα τον ανοίγω όταν θα είμαι στο χωριό και την άλλη που θα είναι ένας σωλήνας 20 πόντους πιο ψηλά από την στάθμη του νερού για να δουλεύει συνέχεια για όταν θα φεύγω για Αθήνα...

Σωστό ή βλακεία? ;)

Κάτι άλλο...

Αν φτιάξω ένα φίλτρο από βαρέλι με το ίδιο σύστημα όπως στο video που μου έδειξες και το τοποθετήσω μέσα στο χώμα... το νερό θα ανεβαίνει πιο ψηλά από το ύψος του φίλτρου...

Θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για τις πετρες μπορεις να το κανεις και ετσι!

Γιατι να μην λειτουργεις συνεχεια το συντριβανι να οξυγονωνεται το νερο κιολας? :D

Οσο για το φιλτρο αμα δεν ειναι στεγανο θα εχεις προβλημα διαρροης ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην λειτουργεις συνεχεια το συντριβανι να οξυγονωνεται το νερο κιολας?

Ακριβώς!! ;)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να κανεις οξυγωνωση μονο με το φιλτρο, καλυτερα το συντριβανι να το ανοιγεις περιστρασιακα, γιατι ποσα βατ ειναι? εχει μεγαλη καταναλωση συνηθως!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις τον χώρα να φτιάξεις μεγαλύτερη λίμνη. Κάντο τώρα γιατί σε ένα χρόνο σε βλέπω να κάνεις προεκτάσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη Δευτέρα κατεβαίνω στο χωριό και ξεκινάω σκάψιμο σιγά σιγά... :)

Δυστυχώς γι αυτόν τον κήπο έχει και ο πατέρας μου σχέδια... οπότε οι διαστάσεις αυτές θα είναι το max που θα μπορέσω να φτιάξω!

Pozeras13 Οξυγόνωση θα γίνεται σχεδόν σε μόνιμη φάση από το φίλτρο, τον καταρράκτη θα τον κλείνω όταν φεύγω για Αθήνα. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς με τα Vatt...

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη Δευτέρα κατεβαίνω στο χωριό και ξεκινάω σκάψιμο σιγά σιγά... :P

Δυστυχώς γι αυτόν τον κήπο έχει και ο πατέρας μου σχέδια... οπότε οι διαστάσεις αυτές θα είναι το max που θα μπορέσω να φτιάξω!

Pozeras13 Οξυγόνωση θα γίνεται σχεδόν σε μόνιμη φάση από το φίλτρο, τον καταρράκτη θα τον κλείνω όταν φεύγω για Αθήνα. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς με τα Vatt...

Κανένα νέο;; ;):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...