Jump to content

Recommended Posts

για σας ειμαι νεος στο φορουμ.. εχω εδω και εναμισι μηνα στρωμενο με μπολι ενα 50λιτρο ενυδρειο με γκαπυ...θελω να βαλω 5 γαριδες red cherry τις οποιες τις εχω παραγγειλει και θα ερθουν σε 2 εβδομαδες..επεισης παραγγειλα κερατοφυλο και java moss... αυτο που θελω να μουθ πειτε ειναι πως πρεπει να διαμορφωσω το ενυδρειο για αυτες... τα φυτα θξα τα εχω αυτη την εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το μπόλι έβαλες κάποιο ψαράκι μέσα; γιατί αν δεν έβαλες ή αν δεν έριχνες τροφή δεν υπάρχει η βιολογία πλέον.

Το κερατόφυλλο το ρίχνεις απλά μέσα και άστο να επιπλέει στην επιφάνεια. Τη μος την πιάνεις σε κάποια πέτρα ή ξύλο για να μπορέσει να κρατηθεί στην αρχή.

Καλό θα ήταν να μας πεις και τις μετρήσεις σου.

Καλώς ήρθες ;)

Link to comment
Share on other sites

Τη μος την πιάνεις σε κάποια πέτρα ή ξύλο για να μπορέσει να κρατηθεί στην αρχή.

Περίπου πόσο καιρό χρειάζεται το φυτό μέχρι να "δέσει" εκεί που το πιάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το μπόλι έβαλες κάποιο ψαράκι μέσα; γιατί αν δεν έβαλες ή αν δεν έριχνες τροφή δεν υπάρχει η βιολογία πλέον.

Το κερατόφυλλο το ρίχνεις απλά μέσα και άστο να επιπλέει στην επιφάνεια. Τη μος την πιάνεις σε κάποια πέτρα ή ξύλο για να μπορέσει να κρατηθεί στην αρχή.

Καλό θα ήταν να μας πεις και τις μετρήσεις σου.

Καλώς ήρθες ;)

εβαλα ενα μονομαχο αμεσως μολις εβαλα το μπολι.. οταν αποφασισα να βαλω γκαπυ τον χαρισα σε μια φιλη...μετρησεις κανω σε στικς.. πεχα 8 νιτρικα 10 σκληροτητα δεν θυμαμαι.. τις μετρησεις τις εκανα πριν 3 μερες πριν την αλαγη νερου...

Link to comment
Share on other sites

το ph σου ειναι καλο για γκαπι! τι φωτισμο εχεις?

καλως ηρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πόσο καιρό χρειάζεται το φυτό μέχρι να "δέσει" εκεί που το πιάνουμε?

Δεν πιανει ριζες ποτε. Απλα κολλαει ελαφρως. Θελει προσοχη στη μεταχειριση της.

Link to comment
Share on other sites

το ph σου ειναι καλο για γκαπι! τι φωτισμο εχεις?

καλως ηρθες!!!

ευχαριστω...απο φωτισμο το ενυδρειο στο καπακι εχει ενα γυαλι για να βαζεις λαμπα εβαλα λοιπον μια σαρανταρα.. οχι ενυδρειου.. απλη... ρωτησα και μου ειπαν πως αυτα τα παλια (10 χρονια το εχω) ετσι ηταν.. δεν κανει??????

Έγινε επεξεργασία - manolis samos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...απο φωτισμο το ενυδρειο στο καπακι εχει ενα γυαλι για να βαζεις λαμπα εβαλα λοιπον μια σαρανταρα.. οχι ενυδρειου.. απλη... ρωτησα και μου ειπαν πως αυτα τα παλια (10 χρονια το εχω) ετσι ηταν.. δεν κανει??????

με 40 βατ εισαι πολυ καλα απο φωτισμο απλα επειδη εχεις μια μονο καλο ειναι να ειναι απο 5000 κελβιν εως 6500 κελβιν γιατι σε αυτα ειναι καλυτερα για τη φυτοσυνθεση ;)

Link to comment
Share on other sites

με 40 βατ εισαι πολυ καλα απο φωτισμο απλα επειδη εχεις μια μονο καλο ειναι να ειναι απο 5000 κελβιν εως 6500 κελβιν γιατι σε αυτα ειναι καλυτερα για τη φυτοσυνθεση ;)

μηπως να εβαζα 2 μικροτερες??? αν παρω απο αυτες τις λευκες (για οικονομια) θα αναπτυσονται και με αυτες τα φυτα???? ή αναπτυσονται μονο με το ''κιτρινο'' φως??????

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό θα ήταν να γνώριζες το φάσμα των λαμπών που θα βάλεις (γι αυτό και ο pozeras13 σου ανέφερε τα Kelvin). Από και και πέρα, αν βρεις οικονομίας με λευκό χρώμα (που πιθανώς να είναι γύρω στα 6500) λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα (κάτι αντίστοιχο έχω κι εγώ στα 30watt). Συχνά οι καλές λάμπες οικονομίας αναγράφουν και τα Kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...