Jump to content

Τί ταΐζετε τους 'γάτους' σας?


Husky_Jim

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μαρίνα μου, σήμερα αγόρα ένα πεκέτο διάφορα κατεψυμένα, στρείδια  μύδια γαριδες, και χαβιάρι σε μπουκαλάκι.... έριξα λίγο για να δώ τι γίνεται μμμμ, τα κόρρις εκανα πάρτυ, τα νέον το δοκίμασαν αλλά δεν το χόραγε το στοματάκι τους αν τα θρυματίσω νομίζω οτι δεν γίνεται μαλλο... λοιπόν σκέφτηκα οπως ειναι παγωμένα να διαχωρίσω αρκετά ή μάλλο το μισό πακέττο να το΄βάλω στο μίξεράκι ΄να μου τα θρυματίσει και ετσι παγωμένα αλλά πολτοποιημένα να τα βαλω στο νάυλο να το πατίσω να γίνει λεπτό και να το καταψυξω πάλι....  οταν θα δινω να κόβω μικρό κομματακι να το βάζω στο φλυντζανάκι με νερό του ενυδρείου και να το δινω στα φιλαρακια μου. Θέλω τη δικιά σου γνώμη σαν ειδική και με πολύ πείρα σ τα είδη αυτά. και ακόμη άν μπορώ να προσθέσω κάτι ακόμη σ αυτό το μιγμα που θα κανω

ευχαριστώ και

καλό σαββατοκυρίακο

1878[/snapback]

Τελεια ιδεα. Παντως παρε και λιγο σκουληκακι και αυγα κουνουπιων, γιατι αυτα τα τρωνε με πολυ ορεξη και ειναι και η φυσικη τους τροφη!

Με το μιγμα εισαι ενταξει, απλα μην τους δινεις ΜΟΝΟ μιγμα, προσθεσε λαχανικα. Λαχανο, κολοκυθακι, πατατα, φασολακι, κτλ.

Θα σου παχυνουν - θα γινουν σαν τα δικα μου ζουμπουρλουδικα :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρίνα μου,

Εννοείς στο πλέντερ να προσθέσω και τα λαχανικά; ή να τα βάλλω μαζί στο ενυδρείο με τα πολτοποιημένα ψαρικά;. σπίτι έχω για τροφή MOSKYT της dajana pet nutron staples green , brodak, νιφάδες viban της sera, χρησιμοποιώ κατα διαστήματα διάφορες τροφές..... εκτός απο αυτές , τώρα αυτά έχω προς το παρόν. Θα με πιστέψεις αν σου πώ οτι δεν τους αρέσουν πολύ τα μοσκυτ; Απόψε μπήκα και΄είδα τα προιόντα της dajana pet ΄διότι το ένα κατάστημα που συχνάζω αυτά τα προιόντα φέρνει και αποφάσισα να πάρω μερικά είδη έχω κάνει αντίγραφα των προιόντων που με ενδιαφέρουν και θα τα πάρω μαζί μου για να ξέρω τι θα ζητήσω και να ξέρω που οφελούν..... έτσι σε λιγες μέρες πάλι θα έχω μεγάλη ποικιλία τροφών για τα μικρά μου.

Κάτι που ήθελα να ερωτήσω ειναι γιατί οταν χρησιμοποιήσω σπιρουλίνα ή πρασινες ταμπλέτες για φαγητό το νερό μου αλλάζει χρώμα; αυτό συμβαίνει μονο στο μεγάλο ενυδρείο στα μικρά το νερό μένει καθαρό.

αυτά και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρίνα μου,

Εννοείς στο πλέντερ να προσθέσω και τα λαχανικά; ή να τα βάλλω μαζί στο ενυδρείο με τα πολτοποιημένα ψαρικά;

Καλησπερα Πανι,

Τα λαχανικα βαλτα κατευθειαν στο ενυδρειο (πλυντα καλα πρωτα, να φυγουν τα λιπασματα) και αστα ολο το βραδυ. Οτι δεν φαγωθει το βγαζεις το επομενο πρωι. Στα ψαρακια αρεσει να "βοσκανε" οποτε καλο ειναι να υπαρχει κατι να τσιμπολογανε απο καιρου εις καιρο.

Εγω ταμπλετες δεν βαζω πολλες. Προσπαθησε να βρεις κατι με Spiroulina Algae - η Τετρα εβγαλε τωρα τελευταια το Tetra Vegetable Pro το οποιο το δοκιμασα με τα δικα μου και τρελλαθηκαν - ειναι flakes. Αν δεν βρεις αυτο, παρε οτι βρεις με Spiroulina η επισης καφε αλγη. Παντως συνεχισε με φασολακι, αγγουρι κτλ, σε μικρα κομματακια. Υπαρχουν ειδικα κλιπακια που κολλανε στο τζαμι του ενυδρειου. Σ' αυτα βαζεις το λαχανικο (για να μην το ψαχνεις μετα σε ολο το ενυδρειο) - και οτι μεινει, πεταμα.

Θα με πιστέψεις αν σου πώ οτι δεν τους αρέσουν πολύ τα μοσκυτ;

Φυσικα θα το πιστεψω. Προσωπικα θεωρω οτι το καθε ειδος, και το καθε ψαρι, εχει τις δικες του προτιμησεις, οι οποιες απο καιρου εις καιρον αλλαζουν, αναλογα με το τι χρειαζεται ο οργανισμος του. Πολλες φορες τα δικα μου δεν τρωνε τις τροφες που τα βιβλια αναφερουν οτι αρεσουν στο ειδος τους η προτιμουν καποιες αλλες (αν και τα δυο ειδη τροφων ειναι διαθεσιμα στο ενυδρειο). Εχε υποψη σου οτι λογω ενστικτου αυτοσυντηρησης τα ψαρια θα φανε οτι ειναι διαθεσιμο. Αυτο δεν σημαινει οτι τους αρεσει, η τους κανει καλο η το προτιμουν. Απο μας εξαρταται να βρουμε τα "γουστα" τους.

Κάτι που ήθελα να ερωτήσω ειναι γιατί οταν χρησιμοποιήσω σπιρουλίνα ή πρασινες ταμπλέτες για φαγητό το νερό μου αλλάζει χρώμα; αυτό συμβαίνει μονο στο μεγάλο ενυδρείο στα μικρά το νερό μένει καθαρό.

αυτά και καλό βράδυ

1895[/snapback]

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει - για πες μου το "συστημα" στο μεγαλο ενυδρειο ειναι διαφορετικο απο τα αλλα ενυδρεια (πχ θερμοκρασια, μετρησεις, μηχανηματα κτλ). Το νερο τι χρωμα γινεται, πρασινο? Και ποση ωρα παιρνει να καθαρισει?

Καλο σου βραδυ, τα λεμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...